لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۵ بهمن ۱۴۰۱ ایران ۲۳:۳۳

تهران درسالگرد انقلاب اسلامی صحنه سرکوبی اپوزيسيون بود


بنا به گزارشها به خاتمی و کروبی حمله شده است

مقامات در ايران امروزهمزمان با تجمع جمعيتی عظيم در مراسم سی و يکمين سالگرد انقلاب اسلامی در تهران با حاميان اپوزيسيون زد وخورد داشتند.

وب سايت های اپوزيسيون ميگويند نيروهای امنيتی برای متفرق ساختن حاميان اپوزیسيون، که در مرکز تهران جمع شده بودند، گاز اشک آور شليک کردند.

در همين حال بنا به گزارشها به مهدی کروبی و محمد خاتمی، رهبران اصلاح طلب، هنگام شرکت در مراسم حمله شده است.

اپوزيسيون همچنين ميگويد مقامات مدتی کوتاه زهرا اشراقی ، همسر برادر آقای خاتمی را، همراه با شوهرش، محمد رضا خاتمی، بازداشت کردند. خانم اشراقی نوه آيت الله روح الله خمينی بنيان گذار انقلاب اسلامی است.

در همين حال محمود احمدی نژاد رئيس جمهوری در ميدان آزادی برای صدها هزار نفر مردمی سخنرانی ميکرد که در جشن اين روز ملی شرکت کرده بودند.

آقای احمدی نژاد در سخنرانی اش دست آوردهای مردم ايران را ستود و ضمن انتقادی شديد از غرب اعلام کرد دانشمندان ايرانی نخستين محموله سوخت اتمی با غلظتی بيست درصدی راتوليد کرده اند.

ميرحسين موسوی و آقای کروبی، رهبران ارشد اپوزيسيون، از حاميانشان خواسته بودند برای تظاهراتی مسالمت آميز به خيابان ها بيايند.

اسمعيل احمدی مقدم، فرمانده انتظامی جمهوری اسلامی روز چهارشنبه به وسائل ارتباط جمعی گفته بود مقامات برای مقابله با هرکس که سعی به اخلال در تظاهرات دولتی داشته باشد آماده اند. وی همچنين از بازداشت چند نفر برای سازمان دهی اعتراض ها خبر داده بود.

ايران در هشت ماهه پس از انتخابات مورد اختلاف رياست جمهوری بارها صحنه اعتراض هائی عظيم بوده است. رهبران اپوزيسيون آقای احمدی نژاد را به تقلب در انتخابات متهم کرده اند.

جو استورک Joe Stork مدير بخش خاورميانه در تشکيلات Human Rights Watch ميگويد دولت ايران سعی ميکند از جشن سالگرد انقلاب برای منحرف ساختن اذهان از موارد نقض حقوق بشر استفاده کند. اين گروه مدافع حقوق بشر که مقر آن در آمريکاست گزارشی جديد منتشر ساخته است که مدعی است نشان ميدهد سرکوبی ناراضيان توسط دولت ايران پس از انتخابات شديدتراز آن بوده است که قبلا گزارش شده بود.

گزارشها همچنين حاکی از آن است که مقامات ضمن ايجاد اختلال در شبکه های اينترنتی، سروس e-mailشبکه Google، موسوم به Gmail را بسته اند. اين شرکت مستقر در کاليفرنيا ضمن تائيد اين گزارشها ميگويد استفاده مشترکين در ايران برای دسترسی به ای ميل با مشکل مواجه اند.

گوگول در بيانه ای ميگويد مردم در هر کجا بايد بتوانند آزادانه با يکديگر در تماس باشند. متاسفانه بعضی اوقات فراهم ساختن زمينه های اجرائی اين آزادی برای ما ممکن نيست.

XS
SM
MD
LG