لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۴۳

گفته ها و ناگفته های انقلاب اسلامی ۱۳۵۷


گفته ها و ناگفته های انقلاب اسلامی ۱۳۵۷
گفته ها و ناگفته های انقلاب اسلامی ۱۳۵۷

روحانیت معتقد است تاریخ انقلاب اسلامی را باید بر محوریت رهبری آیت الله خمینی نوشت و در ۳۱ سال گذشته این دیدگاه بر هر نظری دیگری غالب بوده است. به همین دلیل در این روزها تصاویر سخنرانی دوران حیات او در انقلاب که به ۱۱ سال بالغ می شود، بارها تکرار شده است.

آیت الله خمینی در سال ۵۷ از عراق به فرانسه رفت. سفری به همراه خانواده و جمع کوچکی از روحانیون نزدیک به او از جمله سید محمود دعایی که سالهاست مدیرمسئول روزنامه اطلاعات است و دکتر ابراهیم یزدی که از آمریکا به عراق رفته بود. آقای یزدی اکنون به عنوان دبیرکل نهضت آزادی در زندان است.

در فرانسه و در دهکده کوچک نوفل لوشاتو، بسیاری از فعالان سیاسی برای ابراز همبستگی به دیدار خمینی رفتند. کسانی سالهای بعد مغضوب شدند و به سمت های هم مهمی دست نیافتند. اما حلقه ای که در پیرامون او شکل گرفت بیشتر شامل دانشجویان ایرانی مقیم خارج بویژه آمریکا بودند.

محسن سازگارا از جمله این افراد است که اکنون از فعالان جنبش مدنی مقیم آمریکاست. صادق طباطبایی خانه نشین است. او برادر همسر سید احمد خمینی بود. صادق قطب زاده پس از انقلاب تا وزارت خارجه هم رسید اما بعد به اتهام طراحی کودتا علیه جمهوری اسلامی اعدام شد. مهندس مهدی بازرگان، دبیرکل نهضت آزادی به ریاست دولت موقت رسید اما پس از حادثه گروگان گیری در سفارت آمریکا در تهران استعفا داد ولی همواره منتقد ماند. آیت الله سید محمد بهشتی که به ریاست قوه قضاییه منصوب شده بود در انفجار حزب جمهوری اسلامی کشته شد. سید مهدی عراقی، از بینانگذاران هیأت های موتلفه اسلامی بدست گروه فرقان ترور شد. آیت الله مرتضی مطهری را هم گروه فرقان ترور کرد و آیت الله سید محمود طالقانی در اثر سکته قلبی در گذشت.

اما سرنوشت آیت الله منتظری با همه متفاوت است. او جرأت به خرج داد و استاد خود را به نقد کشید و از همه مناصب حکومتی برکنار شد اما در خاطره مردم شجاعت او هرگز از یاد نخواهد رفت.

آیت الله موسوی اردبیلی پس از آقای بهشتی به ریاست قوه قضاییه رسید اما در دوران رهبر جدید این سمت را از دست داد و به قم رفت. سید احمد خمینی نیز چند سال پس از پدرش در گذشت.
در این میان تنها دوتن از آن حلقه هنوز در صحنه حضور دارند. هاشمی رفسنجانی و رهبر جمهوری اسلامی آیت الله علی خامنه ای.

هاشمی رفسنجانی در آخرین مصاحبه اش هرگونه اختلاف با رهبر جمهوری اسلامی را تکذیب کرده و گفته است که با هم جلسه هفتگی دارند و بی پرده حرف می زنند. او یادآوری کرده که آنان بنا بر نصیحت آیت الله خمینی همواره متحد خواهند ماند. اما در میان سخنان او پیداست که آیت الله خامنه ای در نزدیک ترین حلقه به آیت الله خمینی نبوده و در اثنا روزهای انقلاب به او معرفی شده است.
او اکنون در غیاب نسل اولی ها ۲۰ سال است که رهبری جمهوری اسلامی را بر عهده دارد و حتی هاشمی رفسنجانی هم ناگزیر است از او پیروی کند. این تنها بخشی از گفته های انقلاب است و ناگفته ها هنوز اگر گفته شده باشند هم قابل استناد نیستند.

XS
SM
MD
LG