لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۰

حجاریان ضمنی گفت در صورت انتخابات آزاد شعار «اصلاح‌طلب، اصول‌گرا، دیگه تمومه ماجرا» واقعی می‌شود


سعید حجاریان، فعال سیاسی و از تئوریسین‌های اصلاح‌طلبان در ایران گفته است که در صورت برگزاری «انتخابات شفاف» در ایران، «نه اصول‌گرایی باقی می‌ماند و نه اصلاح‌طلبی».

حجاریان در گفت‌وگویی با روزنامه سازندگی درباره برگزاری «انتخابات شفاف» در ایران گفت: «باید توجه داشته باشیم اگر شرایطی به وجود بیاید و مانند کشورهای دموکراتیک پلاستیک گلخانه را بردارند و انتخابات شفاف شود و هیچ گونه حمایتی صورت نگیرد، نه تو مانی و نه من! نه اصول‌گرایی باقی می‌ماند و نه اصلاح‌طلبی.»

سخنان حجاریان، اشاره‌ای است به شعار «اصلاح‌طلب اصول‌گرا، دیگه تمومه ماجرا» که در جریان اعتراض‌های دی ماه ۹۶ در بیش از ۸۰ شهر ایران، از سوی برخی معترضان سر داده شد.

این شعار با واکنش‌های مختلفی از سوی نیروهای سیاسی، به خصوص اصلاح‌طلبان، مواجه شد.

انتخابات در جمهوری اسلامی ایران آزادانه برگزار نمی شود. پیشتر ایالات متحده و نهادهای بین المللی هشدار داده بودند که در ایران انتخابات آزاد، عادلانه و برابر نیست.

مخالفان جمهوری اسلامی از سال ۶۰ در انتخابات جایی ندارند و در دو دهه اخیر شورای نگهبان نامزدهای اصلاح طلب را نیز اغلب رد صلاحیت کرده است.

اصلاح طلبان حول محمد خاتمی امیدوارند که بتوانند بعد از موفقیت اندک در انتخابات مجلس گذشته، باز در انتخابات مجلس امسال اجازه حضور یابند. همزمان گروهی از مردم و فعالان سیاسی در داخل و خارج از ایران گفته اند در انتخابات شرکت نمی کنند.

انتخابات مجلس شورای اسلامی در ایران دوم اسفندماه سال جاری برگزار خواهد شد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG