لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۹

واکنش گسترده به اظهارات جنجالی یک مقام دولتی در مورد «فروش جزایر» ایرانی برای تامین حقوق بازنشستگان


آرشیو - تجمع بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی در اهواز
آرشیو - تجمع بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی در اهواز

سجاد پادام مدیرکل بیمه‌های اجتماعی وزارت کار وقتی از فروش کیش، قشم و خوزستان برای تامین حقوق بازنشستگان سخن گفت احتمالا انتظار واکنش‌های بعد از آن را نداشت؛ واکنش‌هایی که عمدتا به «خاک فروشی» و «حکمرانی نادرست» اشاره دارند.

او پس از واکنش‌های صورت گرفته در توئیتی نوشت: «‌بالغ بر ۱۳۰ کشور از تجربه یونان عبرت گرفتند و اصلاحات را در نظام بازنشستگی آغاز کردند. ما فقط هشدار دادیم تا آیینه عبرت دیگران نشویم و الا جان ما بذل وجب به وجب خاک ایران عزیز است.»

احسان صالحی، دبیر شورای اطلاع‌رسانی دولت جمهوری اسلامی هم به این موضوع واکنش نشان داد و تأکید کرد «این صحبت صرفا یک موضع شخصی و بر خلاف سیاست‌های دولت است.»

احمد زید‌آبادی فعال سیاسی ساکن ایران نیز در توییتی به این موضوع واکنش نشان داد و نوشت: «اگر گوش شنوایی برای شنیدن هشدار وحشت‌انگیز یک مقام رسمی هم در بین نهادهای تصمیم‌گیر کشور پیدا نمی‌شود، صدالبته که دیگر آنچه به جایی نرسد فریاد امثال ماست.»

یک کاربر توییتر این موضوع را تمثیلی برای جدی شدن هشدار در ذهن مخاطب دانست و پرسید که مخاطب «بایدها» مردم هستند یا مدیران؟ از نگاه او «هشداردهی به مدیران بالاسری» جایش در فضای مجازی نیست.

کاربر دیگری هم می‌گوید به نظر می‌رسد قصد «فروش جزایر» نیست، ایجاد تلنگر برای فهم بزرگی مصیبت صندوق‌های بازنشستگی و لزوم چاره‌اندیشی جدی باشد.

کاربری با انتشار عکسی به وجود بیلبوردهای تبلیغاتی سه زبانه در تهران اشاره کرده و نوشته که «دیروز خبر احتمال فروش جزایر کیش و قشم برای جبران کسری بودجه و بدهی تامین اجتماعی را خواندم و امروز این بیلبورد سه زبانه را در اتوبان دیدم.»

تشبیه حکمرانی به رفتار معتادان هم موضوع توییت کاربری بود که نوشته است: «تامین مخارجِ جاری از طریق ایده‌هایی چون مولدسازی و فروش جزایر برای مددکاران آشناست. معتادان تزریقی هم نهایتاً به همین جا می‌رسند.»

از نگاه یکی از کاربران توییتر بحران صندوق های بازنشستگی و تامین اجتماعی «مدیریتی» است و تاوان «بی‌عرضگی» مدیریتی، «فروش جزایر و خاک وطن» نیست.

دنیا مدنی بازیگر ساکن آلمان نیز در واکنش به این موضوع به فروش اعضای بدن توسط مردم برای امرار معاش اشاره کرد و این کار جمهوری اسلامی را فروش وطن برای پرداخت حقوق دانست و نوشت: «خودتون می‌دونین دقیقا تو مدیریت و مملکت داری چه غلطی دارین می‌کنین؟»

از نگاه طنز و انتقادی یک کاربر، چون از نظر رئیس جمهور و ریاست مجلس شهیدان در وصیت نامه خود فروش بعضی از شهرها و جزایر را منع نکردند پس ایرادی ندارد.


XS
SM
MD
LG