لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۰۹

سقوط بالگرد رئیس دولت جمهوری اسلامی؛ شادمانی مخالفان حکومت، در میانه غم طرفداران نظام


انتشار خبر سقوط بالگرد حامل رئیس دولت سیزدهم جمهوری اسلامی و وزیر امور خارجه آن در عصر یکشنبه ۳۰ اردیبهشت، ایرانیان را به دو دسته «مخالفان شادمان حکومت» و «طرفداران غمگین نظام» تقسیم کرد.

در این میان پست‌های منتشر شده در رسانه‌های اجتماعی از سوی خانواده‌های دادخواه که به نوعی در سال‌های گذشته عزیزان خود را به‌واسطه رفتار مختلف جمهوری اسلامی از دست داده‌اند، رنگ و بوی دیگری داشت.

شاهین مقدم که خانواده‌اش را در حادثه ساقط کردن پرواز پی‌اس‌ ۷۵۲ هواپیمایی اوکراین توسط موشک‌های سپاه پاسداران از دست داده است، در حالی که هنوز خبری قطعی از وضعیت سرنشینان بالگرد سقوط کرده منتشر نشده، در پستی نوشت: «اگر زنده باشند می‌توانند سردی هوا را، انسان‌های در لحظه سقوط هواپیمای موشک خورده را، کوری چشم را، تاریکی و بی‌خانمان بودن را، گرسنگی و انتظار مرگ به هنگام اذان را درک کنند.»

برخی دیگر از خانواده‌های کشته‌شدگان اعتراضات سراسری سال ۱۴۰۱ نیز با بازنشر ویدیویی که در آن حسن امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی، در رو در رویی با یک خبرنگار ایرانی، کشته شدن و کور شدن معترضان در ایران را تکذیب کرده بود نوشتند: «زمین بدجوری گرد است.»

لیلا مهدوی، مادر سیاوش محمودی نوجوان جانباخته در اعتراضات ۱۴۰۱ در یک استوری اینستاگرامی با اشاره‌ای تلویحی به ویدیوی فال حافظ ابراهیم رئیسی برای رئیس جمهوری ترکیه نوشت: «فال حافظ گرفتیم؛ خوش باش که ظالم نبرد راه به منزل.»

در فضای خارج از ایران هم برخی ویدیوها نشان می‌دهد ایرانیان مقیم شهرهایی همچون تورنتو و لندن، با تجمع در مراکز شهر یا در مقابل سفارتخانه‌های جمهوری اسلامی با پخش موسیقی و شیرینی به جشن و پایکوبی پرداخته‌اند.

در سمت مقابل اما هواداران حکومت با حضور در مراکز دینی و برخی خیابان‌ها برای سلامتی رئیس جمهورشان دست به دعا شده و از سوی دیگر در فضای مجازی با مخالفان جمهوری اسلامی و ایرانیان شادمان از این اتفاق، در حال ستیز هستند.

همزمان فراتر از مرزهای خاکی و زبانی ایران، سناتور جمهوریخواه آمریکایی، ریچارد اسکات، در پیامی در شبکه اجتماعی ایکس نوشت، «اگر رئیسی مرده باشد، جهان حالا امن‌تر و جای بهتری است.»

مورگان اورتگاس سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده در دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ در واکنش به بروز حادثه هوایی برای ابراهیم رئیسی نوشت که مرگ احتمالی او هیچ تغییری در سیاستهای جمهوری اسلامی ایجاد نخواهد کرد، چون همه چیز در اختیار علی خامنه‌ای رهبر نظام است.

یانتس لنارچیچ کمیسر مدیریت بحران اتحادیه اروپا روز یکشنبه اعلام کرد که این اتحادیه خدمات ماهواره‌ای کوپرنیک را برای کمک به جمهوری اسلامی برای پیدا کردن بالگرد حامل ابراهیم رئیسی فعال کرده است.

مریم کلارن، دختر ناهید تقوی زندانی دوتابعیتی در ایران، در واکنش به اعلام کمک اتحادیه اروپا به جمهوری اسلامی از این اتحادیه به‌دلیل بی‌تفاوتی نسبت به سرکوب اعتراضات و نقض حقوق بشر در ایران انتقاد کرد و در پستی در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: «همبستگی شما وقتی مردم ما در خیابان‌ها کشته می‌شدند کجا بود؟ وقتی هزاران بی‌گناه اعدام شدند کجا بودید؟ وقتی شهروندان اروپایی گروگان گرفته شدند و هنوز در بازداشت هستند همبستگی شما کجا بود؟»

هانا نویمن، عضو پارلمان اروپا، در واکنش به اعلام کمک اتحادیه اروپا به جمهوری اسلامی برای جستجوی بالگرد حامل رئیسی، از کمیسر مدیریت بحران اتحادیه اروپا به‌دلیل عدم توجه به وضعیت مدافعان حقوق بشر و قربانیان رژیم ایران انتقاد کرد و خواستار حمایت بیشتر از جامعه مدنی و سازمان‌های حقوق بشری به عنوان بخشی از همبستگی اتحادیه اروپا با مردم ایران شد.

ابراهیم رئیسی روز یکشنبه برای افتتاح یک سد در مرز بین ایران و جمهوری آذربایجان، به همراه حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه، به منطقه سفر کرده بود که در راه بازگشت به ایران به سمت تبریز، بالگرد حامل او دچار سانحه شد.

عملیات جستجو برای یافتن بالگرد و سرنشینان آن با وجود گذشت ساعت‌ها و کمک کشورهایی همچون ترکیه و سوریه، همچنان ادامه دارد.

XS
SM
MD
LG