لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ مهر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۳۸

تبعات باران: سیل در ۸ استان، مشکل تنفسی در خوزستان


سیل در ایلام - آبان ۱۳۹۴

بارش باران در مناطق مختلف کشور خسارات فراوانی برجا گذاشت.

مقام های مسئول تایید کرده‌اند که بارش باران و جاری شدن سیل در هشت استان آذربایجان شرقی، ایلام، کردستان، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد، همدان، لرستان و خوزستان جان ۶ شهروند را گرفته و خسارات مالی فراوانی به بار آورده است.

از سوی دیگر گزارش های متفاوتی از احتمال بارش "باران اسیدی" در خوزستان مخابره شده و دانشگاه علوم پزشکی اهواز تایید کرده که روز پنج شنبه و جمعه بیش از ۷ هزار خوزستانی روانه بیمارستان‌ها شده‌اند.

به گفته ناصر چرخساز، رئیس عملیات سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر سیل روز پنج‌شنبه جان سه تن را در لرستان گرفته است و سه نفر در ایلام هم جان خود را از دست داده‌اند. همچنین دو هزار و صد نفر دیگر دچار مشکل شده بودند که از سوی هلال احمر به آنها امدادرسانی شده و یک نفر هم مفقود شده است.

این مقام مسئول از خسارت دیدن ۳۰ شهرستان و ۳۰ روستا خبر داده که با ادامه بارندگی در برخی مناطق، مشکلات آب گرفتگی همچنان ادامه دارد.

بنا بر گزارش رسانه‌های ایران، ایلام یکی از استان‌هایی است که میزان خسارت در آن بالاست. معاون عمرانی استانداری ایلام اعلام کرده که آبرسانی به ۵۰ درصد استان قطع شده و ۲۰ درصد استان نیز به برق دسترسی ندارند.

استاندار ایلام برآورد اولیه خسارت را دست کم ۲۰۰ میلیارد تومان اعلام کرده است.

تکذیب بارش باران اسیدی از سوی هواشناسی خوزستان

پس از گزارش متعدد رسانه‌های محلی مبنی بر بروز اختلالات گسترده تنفسی در استان خوزستان و انتشار شایعه مرگ چندین نفر، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز روز جمعه تایید کرد که آمار مراجعان به بیمارستان‌های خوزستان تا صبح روز جمعه به بیش از هفت هزار نفر رسیده است.

به گفته این مقام مسئول، بیش از ۹۰ درصد بیماران به صورت سرپایی درمان و حدود ۷۰ نفر بستری شدند و کمتر از یک درصد به بخش ویژه نیاز پیدا کردند.

بروز مشکلات حاد تنفسی در خوزستان به دنبال بارش باران، مشکلی است که در سال‌های اخیر مشاهده شده و آن را به "باران اسیدی" نسبت می دهند. باران اسیدی به زبان ساده، ترکیبات حاصل از سوخت‌های فسیلی است که با باران به زمین برمی‌گردد. این عارضه در شهرهای صنعتی شایع است.

با این حال کوروش بهادری، مدیرکل هواشناسی خوزستان وقوع باران اسیدی در روزهای اخیر را منتفی دانسته است.

XS
SM
MD
LG