لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۰۳

زهرا رهنورد: جنبش سبز نقش بزرگ زنان را قدر می شناسد


زهرا رهنورد: جنبش سبز نقش بزرگ زنان را قدر می شناسد
زهرا رهنورد: جنبش سبز نقش بزرگ زنان را قدر می شناسد

زهرا رهنورد، پیشاپیش فرارسیدن ۸ مارس(۱۷ اسفند)، روز جهانی زن، در پيامی ضمن انتقاد از قوانين تبعيض آميز عليه زنان و نيز ظلمی که در ايران امروز به صورت مضاعف بر بانوی ايرانی روا داشته می شود حاکميت و مردم را به بازگشت به ارزش های والای انسانی برای پاسداشت کرامت زن ايرانی فرا خواند.

خانم رهنورد در پیامی که در وبسایت کلمه چاپ شد جنبش سبز را تبلور آرمانهای هر انسان آزاده و عدالت طلب خوانده و گفته است «جنبش سبز به خاطر همين آرمانهای والای انسانی و اخلاقی است که زنان را ارج می نهد و نقش بزرگ آنان را در طول تاريخ بشری و در تاريخ ملی و اسلامی ايران قدر می شناسد». او می گوید زنان پيوسته در تاريخ مبارزات آزادی خواهانه همپای مردان درسرنوشت ملی و انسانی بشری سهميم بوده اند.

همسر میرحسین موسوی، از رهبران جنبش اپوزیسیون مردمی در ایران، ضمن اشاره به شخصیت های زن تاريخ ملی ایران باستان از جمله «آذرمیدخت ها و ایران دخت ها» و زنان ایثارگر شاهنامه ای و اسطوره ای چون «آناهیتا، تهمینه، رودابه و گردآفرید» و همچنین شخصیت های مذهبی مثل حضرت زهرا و زينب می گوید: «اينک به پاس همه روزهای بزرگ زنان و همه شخصيتهای والای زن در سرزمين ايران و به پاس بزرگداشت روز جهانی زن، فرصت را غنيمت شماريم و ببينيم آيا سزاوار چنين شخصيت بزرگی اين گونه رفتارهای تبعيض خواهانه و ضد زنی است که فرهنگ حاکم و قوانين من درآوردی مجلس بدان پرداخته است؟»
او سپس با اشاره به نقش زنان در نقاط اوج تاریخ ایران مثل جنبش تنباکو، انقلاب مشروطه و سپس جنگ ایران وعراق به حضور آنان در «جنبش سبز» می پردازد و می نویسد: «گويی برای هر يک از مطالبات به حق زنان برای کسب آزادی و رفع تبعيض پاسخی متضاد در آستين نيروهای واپس گرا و حاکميت پنهان شده و در موعد مساعد روی ميز محکمه گذاشته می شود.»

زهرا رهنورد ضمن تبریک روز جهانی زن به «همه زنان و مردان عدالت خواه» می گوید در ميانه هزار و پانصد سال پس از ظهور اسلام و در آستانه هزاره سوم ميلادی، دنيای ماهواره و ديجيتاليسم و قدرت رسانه ها، همچنان متحجرانه به زنان می نگرند. او می گوید: «در اين دنيای مدرن فهرست شگفت انگيزی مالامال از ظلم و تبعيض و بی عدالتی، به بهانه حمايت از خانواده، قانون چند همسری مطرح می شود.
او پیشنهاد می کند «لازم نيست با هدف دلسوزی، کانون خانواده؛ اين مهمترين واحد تحقق جامعه ای سالم را منهدم و ويران کنيد. به رسانه ملی بياموزيد از ارائه الگوی رفتاری زن سليطه بد اخلاق، زن مطيع ، زن سلطه طلب دست بردارند و زنان واقعی را که در سرزمين ما عزت و عظمت آفريدند الگوسازی کنند» .

زهرا رهنورد که در چندین ماه گذشته به عنوان اولین همسر یک نامزد ریاست جمهوری همگام با میرحسین موسوی در تمامی مناسبت ها، فعالانه شرکت کرد، سپس به قوانین تبعیض آمیز علیه زنان در قانون جمهوری اسلامی همچون دیه نامساوی زن و مرد، قوانین طلاق و تابعیت و سن پایین مسئولیت کیفری برای دختران اشاره کرده است و در ادامه از زنان زندانی به جرم عدالت طلبی و آزاده خواهی، زنان روزنامه نگار، کارگر و معلم یاد می کند که «مصمم و استوار گام برمیدارند و از تحمل زندان و دیگر تهدیدها و مشقت ها هراسی ندارند».
خانم رهنورد در پایان ابراز امیدواری می کند که جنبش سبز در جهت رفع تبعیض قدم های بلندی بردارد.

XS
SM
MD
LG