لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۴۳

انتقادات جديد رفسنجانی از دولت احمدی نژاد


اکبر هاشمی رفسنجانی پس از مدت ها سکوت، در اظهارنظر تازه ای ضمن انتقاد از سیاست خارجی دولت محمود احمدی‌نژاد، عملکرد نامطلوب دولت نهم و دهم را عامل تیرگی روابط ایران با منطقه و جهان دانسته است.

رئیس جمهوری پیشین ایران روابطه دوستانه با عربستان را در سالهای ریاست جمهوری اش، به عنوان نقطه عطفی در تغییر رفتار کشور های منطقه با ایران دانست.

وی در ادامه با اشاره مستقیم به دولت آقای احمدی نژاد گفت منوچهر متکی، وزیر خارجه پیشین دولت احمدی نژاد، در راستای تیره سازی عمدی روابط ایران و عربستان، در کنفرانسی مطبوعاتی گفته بود عربستانی‌ها هنگام ورود آیت‌الله ری‌شهری به فرودگاه، برخورد بدی با وی داشته و حتی او را بازرسی بدنی کردند، در صورتی که این خبر صحت نداشت وبعد ها در پی پیگیری های آیت الله ری شهری، آقای متکی گفته بود که تحت فشار مجبور به گفتن مطلب کذب شده است.

رئیس پیشین مجلس خبرگان رهبری در ادامه افزود، با وجود حمایت کشورهای اروپایی‌ از عراق در جنگ هشت ساله، دستگاه سیاست خارجی راه نزدیکی و اعتمادسازی را با آنها در پیش گرفته بود. به گفته هاشمی در آن زمان آیت‌الله خامنه‌ای موافق نزدیکی با آمریکا نبود و شاید اگر ایران با آمریکا هم مثل اروپا رفتار می‌کرد، مشکلات کمتری برای کشور پیش می‌آمد.

آقای هاشمی در ادامه این مصاحبه که اکنون بخش نخست آن منتشر شده است، ضمن اشاره به نامه های بی پاسخ محمود احمدی نژآد به روسای جمهوری آمریکا، از بهبود روابط ایران و ایالات متحده حمایت کرده و می گوید، «به گمان من اکنون میتوان در شرایطی کاملا مساوی و با رعایت احترام متقابل با آمریکا مذاکره کرد.»

موضع ملایم هاشمی رفسنجانی در قبال آمریکا و کشورهای منطقه در شرایطی اعلام می شود که در سال های اخیر روابط ایران و غرب به تیره ترین نقطه در سه دهه گذشته رسیده و ایالات متحده فشار های سیاسی و اقتصادی خود را بر مقامات ایرانی افزایش داده است.

XS
SM
MD
LG