لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۱۲

عباس واعظ طبسی مخالفان را «دشمنان خدا» خواند


عباس واعظ طبسی مخالفان را «دشمنان خدا» خواند
عباس واعظ طبسی مخالفان را «دشمنان خدا» خواند

یک روحانی ایرانی که به آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، نزدیک است می گوید رهبران مخالفان «دشمنان خدا» هستند که بر اساس قانون اسلامی می توان آنها را اعدام کرد.

این بیانیه توسط آیت الله عباس واعظ طبسی روز سه شنبه در زمانی منتشر شد که گروه های مخالفان از بازداشت فعالان در تظاهرات روز یکشنبه اخیر خبر می دادند.

در میان این بازداشت شدگان برادر زن میر حسین موسوی، رهبر مخالفان، و خواهر شیرین عبادی، برنده جایزه صلح نوبل، به چشم می خورند.

تارنماهای مخالفان از تظاهرات و درگیری های جدید در روز سه شنبه میان دانشجویان و نیروهای امنیتی در یک دانشگاه در تهران خبر می دهند، در حالیکه رسانه های دولتی از سرکوب دانشجویان به اتهام «فتنه برانگیزی» گزارش می دهند.

تلویزیون دولتی ایران همچنین تصاویری از گردهمایی هواداران دولت را دو روز پس از مراسم مذهبی عاشورا که به تظاهرات گسترده ضد دولتی تبدیل شد، نشان داد.

رسانه های وابسته به دولت از کشته شدن ۸ نفر در روز یکشنبه گزارش می دهند، و آن زمانی بود که ده ها هزار نفر از مردم در شهرهای بزرگ ایران دست به تظاهرات زدند. مقامات ادعای مخالفان را در مورد گشودن آتش به روی مردم رد می کنند.

گزارش ها در مورد تعداد مجروحین و بازداشت شدگان را نمی توان به طور مستقل تایید کرد. ایران رسانه های خارجی را از پوشش خبری تظاهرات منع کرده است.

از زمان تظاهرات علیه انتخاب دوباره احمدی نژاد به ریاست جمهوری، خشونت های روز یکشنبه شدیدترین سرکوب ها بوده است.

XS
SM
MD
LG