لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۹

ایران می‌گوید غنی سازی اورانیوم را چهار برابر می کند


بخش انگلیسی صدای آمریکا - تهران در میانه جنگ لفظی فزاینده با واشنگتن می گوید ظرفیت غنی سازی اورانیوم اش را چهار برابر کرده است.

مقام های ایران می گویند این اورانیوم برای تولید انرژی غنی خواهد شد.

به زودی ظرفیت اورانیوم ذخیره شده ایران از حد مجاز تعیین شده بر مبنای برجام بالاتر خواهد رفت.

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، دو هفته پیش اعلام کرده بود که بخش هایی از توافق هسته ای از جمله این شرط که ایران اورانیوم غنی شده مضاعف اش را باید به دیگر کشورها بفروشد، ترک خواهد کرد.

مقام های ارشد دولت ترامپ سه شنبه در جلسه ای قانونگذاران را در جریان تهدید نظامی ناشی از ایران در خاورمیانه خواهند گذاشت.

سناتور جمهوریخواه لیندزی گراهام پس از دریافت توضیحات از جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، گفت: «روشن است که ایران طی چند هفته گذشته به خطوط نفتی و کشتی های دیگر کشورها حمله کرده و منافع آمریکا در عراق را به خطر انداخته است. مقصر ایران است، نه ایالات متحده یا هر کشور دیگری. اگر تهدید ایران علیه نیروها و منافع آمریکا فعال شود، ما باید واکنش نظامی فوق العاده ای نشان دهیم.»

سناتور دموکرات تیم کین در صحن سنا گفت: «درگیر شدن ایالات متحده در یک جنگ دیگر در خاورمیانه در حال حاضر دیوانگی مطلق است. این تصمیم رئیس جمهور نیست که با یک رشته اقدامات تحریک آمیز ما را به راهی ببرد تا دیگر گریزی از جنگ نباشد.»

رهبران ایران می گویند خواهان جنگ نیستند، اما علاقه ای هم به گفتگو با ایالات متحده نشان نداده اند.

عربستان سعودی دوشنبه از ساقط کردن دو موشک حوثی های مورد حمایت ایران خبر داد که به سوی شهرهای «طائف» و «جده» شلیک شده بود.

حوثی ها نقش خود را در این باره را تکذیب می کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG