لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۳۲

رئیس جمهوری آمریکا با امیر قطر در کاخ سفید دیدار و گفتگو کرد


دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا روز سه شنبه در کاخ سفید با شیخ تمیم بن حمد آل ثانی، امیر قطر در مورد تحکیم روابط دو کشور با تمرکز بر مسائل امنیتی و اقتصادی دیدار و گفتگو کرد.

پرزیدنت ترامپ در آغاز این دیدار که بطور مستقیم از رسانه های آمریکا پخش شد بر لزوم قطع شریان مالی گروه های تروریستی و افراطگرا تاکید کرد.

شیخ تمیم امیر قطر نیز تلاش های شخص رئیس جمهوری آمریکا برای رفع اختلافات جاری بین کشورهای عربی عضو شورای همکاری خلیج فارس را ستود.

این دیدار در شرایطی برگزار می شود که اختلاف عربستان و متحدان عربش با قطر، برطرف نشده است.

کاخ سفید هفته گذشته اعلام کرده بود دو رهبر در گفتگویی تلفنی موضوع «رفتارهای جسورانه ایران که بیش از گذشته می شود» را نیز مورد بررسی قرار دادند.

قطر که از سوی عربستان سعودی به حمایت از تروریسم و نزدیکی با ایران متهم است، پیشتر به مقامات وزارت خزانه داری آمریکا اجازه داده بود که نظام حسابرسی قطر را بهبود بخشند و یک نظام کنترلی برای مقابله با تامین منابع مالی تروریسم برقرار کنند. تاکنون این گام ها برای راضی کردن همسایگان عرب قطر برای بهبود روابط با دوحه کافی نبوده است.

نیروهای آمریکایی نیز پایگاه مهمی در قطر دارند و ایالات متحده می گوید اختلاف قطر با چند کشور عربی از جمله عربستان و امارات برای مقابله با «نفود مخرب» ایران خوب نیست.

در همین حال اخیرا یک روزنامه مرتبط با دولت سعودی روز دوشنبه گزارش داد که عربستان ممکن است در مرز زمینی خود با قطر یک کانال آب حفر کند و تنها مرز زمینی این شبه جزیره را به یک منطقه نظامی و محل زباله های هسته ای تبدیل کند، خبری که ممکن است روابط میان قطر و همسایگانش را بدتر کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG