لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۱۵

کنفرانس امنیتی سنگاپور؛ قطر نسبت به درگیری نظامی با ایران هشدار داد


وزرای دفاع در کنفرانس امنیتی سنگاپور
وزرای دفاع در کنفرانس امنیتی سنگاپور

هشدار قطر نسبت به جنگ و درگیری نظامی با ایران، در کانون بحث‌های کنفرانس امنیتی سنگاپور بود.

قطر، که یکی از معدود کشورهای متحد با جمهوری اسلامی ایران در خلیج فارس است، این هشدار را یکشنبه ۱۳ خرداد در شرایطی مطرح کرد که خود نخستین سال عواقب درگیری و اختلاف با ائتلاف تحت رهبری عربستان در جنگ یمن را پشت سر می‌گذارد.

وزیر خارجه قطر رویارویی نظامی با جمهوری اسلامی ایران را خطرناک توصیف کرد و گفت: «به باور من آمریکا عاقل‌تر از آن است که وارد جنگ با ایران شود. ممکن است بخواهد ایران را تحت فشار بیشتری قرار دهد و شاید به نتیجه برسد اما، به نظر من، پنج بعلاوه یک، نتیجه خوبی داد. همه باید به آن توافق پایبند بمانند و آن را توسعه دهند. حالا، اگر کشور سومی بخواهد منطقه یا کشور دیگری را وارد جنگ با ایران کند، اوضاع خطرناکی پیش خواهد آمد، زیرا مطمئنم هیچ کشور غربی و کشوری که مورد حمایت غرب است، نمی‌خواهد مستقیما، وارد جنگ با ایران شود.»

فلورانس پارلی، وزیر دفاع فرانسه نیز ضمن اشاره به تهدیدات اتمی کره شمالی، بی آنکه نامی از جمهوری اسلامی ایران ببرد، بر موضع کشورش درباره منع تکثیر سلاح‌های اتمی تاکید کرد: «توسعه برنامه اتمی کره شمالی مدت ها است که تهدیدی جدی بوده و در چند سال اخیر رشدی فزاینده داشته است. فرانسه به عنوان عضوی از پنج بعلاوه یک، همواره موضع قاطعی درباره تمامی موارد منجر به نقض آن داشته است. ما دراعمال تحریم های سازمان ملل متحد و اتحادیه اروپا در این موارد پیشقدم بوده ایم.»

وزرای دفاع، کارشناسان امنیتی و دیپلمات ها در هفدهمین کنفرانس امنیت آسیا درباره غیراتمی ساختن شبه جزیره کره، همکاری امنیتی و ضد تروریسم و برخورد با جمهوری اسلامی ایران گفتگو و تبادل نظر کردند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG