لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۲۶

مقامات جمهوری اسلامی همچنان از اعلام آمار کشته‌شدگان اعتراضات آبان سر باز می‌زنند


در ادامه خودداری مقامات جمهوری اسلامی از اعلام آمار کشته شدگان در اعتراضات آبان ماه، این بار رئیس سازمان پزشکی قانونی در واکنش به اظهارات رئیس جمهوری ایران گفته است که اعلام این آمار برعهده دولت است.

بیش از سه ماه از اعتراضات گسترده آبان ماه و کشته شدن معترضان در ایران گذشته است، اما مقامات جمهوری اسلامی هنوز آمار کشته شدگان و بازداشت شدگان را به شکل رسمی اعلام نکرده‌اند.

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، روز یکشنبه ۲۷ بهمن ماه با بیان این که آمار کشته شدگان در دست سازمان پزشکی قانونی است، عنوان کرده بود که آنها می توانند این آمار را اعلام کنند. موضوعی که حالا سازمان پزشکی قانونی آن را وظیفه دولت عنوان کرده است. این در حالی است که خبرگزاری رویترز چندی پیش در گزارشی آمار کشته شدگان آبان را ۱۵۰۰ نفر اعلام کرده بود.

اعتراضات آبان ماه در پی افزایش ناگهانی قیمت بنزین، آغاز شد. به طوری که روز جمعه ۲۴ آبان ماه پس از انتشار ناگهانی خبر گران شدن بنزین، اعتراضات گسترده‌ای در شهرهای مختلف ایران صورت گرفت و تنها یک روز بعد از آغاز اعتراضات، جمهوری اسلامی شنبه شب ۲۵ آبان اینترنت را تقریبا به طور کامل قطع کرد.

از صفحه ویژه اعتراضات مردمی آبان ۱۳۹۸ دیدن کنید.

آمریکا می‌گوید جمهوری اسلامی ثروت کشور خود را به جای مردم، صرف حمایت از گروه های تروریستی و بی ثبات سازی در خاورمیانه می‌کند. ایالات متحده همچنین بارها فساد مالی نهادینه و غارت دارایی‌های خدادادی ایران توسط وابستگان رژیم حاکم بر این کشور را محکوم کرده و آنها را از جمله عوامل اصلی مشکلات اقتصادی و مالی ایران دانسته است.

از جمله چندی پیش مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در چند توئیت درباره مقام‌های جمهوری اسلامی گفته بود که آنها به جای کمک به مردم درگیر فساد شده‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG