لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۴۹

گزارش رادیو سراسری آمریکا: جمهوری اسلامی سال واقعا سختی را پشت سر گذاشت


وبسایت رادیو سراسری «ان پی آر» در گزارشی نوشت: یکی از وعده های انتخاباتی دونالد ترامپ در رقابت های انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶، شدت عمل در برابر ایران بود. ترامپ توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ را به عنوان توافقی یکطرفه رد می کرد و وعده بازگشت تحریم های آمریکا را می داد.

پرزیدنت ترامپ به وعده اش عمل و سال ۲۰۱۸ را برای ایران سالی سخت کرده است.

یکی از شدیدترین سخت گیری ها تحریم های نفتی بود که ماه گذشته اعمال شد.

اروپایی ها وعده داده اند تا یک سیستم مالی را برای حفظ تجارت با ایران بی نیاز به دلار راه اندازی کنند، ولی این وعده آنها تاکنون عملی نشده است.

نتیجه سخنان تند و چالش برانگیز رهبران ایران، فشار اقتصادی بر مردم عادی و تضعیف سیاسی حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، بوده است که زیر حملات فزاینده اصولگرایان تندرو قرار دارد.

گذشته از موضع گیری های تند مقام های جمهوری اسلامی علیه واشنگتن، خیابان ها صحنه تظاهرات مداوم بوده است.

سعید، یک مهندس الکترونیک ۳۸ ساله، می گوید که همه کالاهای وارداتی مانند تجهیزات الکترونیکی در اثر سقوط ارزش ریال در برابر دلار چهار برابر شده است. او می گوید که این مشکل تا حدی ناشی از سیاست های ترامپ است و بخشی از آن هم مربوط به دولت ایران است.

سعید پیش بینی می کند که شاهد تظاهرات بیشتری مانند تظاهرات دی ماه و بهمن ماه سال گذشته باشیم.

در میانه مناقشه غیرقابل پیش بینی بین واشنگتن و تهران و ادامه معافیت چند خریدار نفت ایران، بازار نفت با وضعیتی نامعلوم روبرو است.

پرزیدنت ترامپ در ماجرای قتل جمال خاشقجی با وجود همه مشکلات در کنار ریاض ایستاد.

در تهران، تندروها در مجلس، دولت روحانی را تحت فشار قرار داده اند.

پریسا، که ۳۰ ساله است، می گوید که مردم می خواهند بدانند رژیم اسلامی، گذشته از این که گفته به توافق دیگری با دولت ترامپ نخواهد رسید، چه خواهد کرد.

برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG