لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۱۱

در پی اعتراضات اخیر در ایران؛ برگزاری جام‌جهانی کشتی فرنگی در تهران لغو شد


اتحادیه جهانی کشتی با صدور بیانیه‌ای از لغو برگزاری جام جهانی کشتی فرنگی ۲۰۱۹ در تهران به دلیل «بی ثباتی ایران» خبر داد.

اتحادیه جهانی کشتی در بیانیه‌ای که روز یکشنبه سوم آذرماه منتشر شده، آمده است که، کمیته اجرایی اتحادیه جهانی کشتی در جلسه ای که روز شنبه ۲ آذرماه در استانبول برگزار شد، با ارزیابی منابع مختلف از جمله توصیه‌های وزارت‌خارجه کشورها درباره سفر به ایران و تصمیم سایر نهادهای ورزشی، این تصمیم گرفته شده است.

بنابر این بیانیه، این رقابت ها به دلیل «بی ثباتی فعلی در ایران» لغو شده است.

اتحادیه جهانی کشتی همچنین اعلام کرد که کمیته اجرایی این اتحادیه تایید کرده است که دو تیم که قرار بود در جام جهانی حضور داشته باشند با توصیه مقامات کشورشان برای عدم سفر به ایران انصراف داده‌اند.

همچنین مایکل داووسون، دبیرکل اتحادیه جهانی کشتی در نامه‌ای به فدراسیون‌های ملی کشورهای مختلف با اشاره به اوضاع و وضعیت در ایران که به حد مطلوبی از ثبات برای برگزاری چنین رویداد بین المللی نرسیده است، نوشت که «کمیته اجرایی با داشتن نگرانی و پرهیز از ایجاد خطر برای ورزشکاران تصمیم گرفته است تا برگزاری مسابقات جام جهانی را تا اطلاع ثانوی به تعویق بیاندازد.»

در پی اعتراضات اخیر در ایران پیش از این در روزهای گذشته چندین مسابقه از جمله چهار بازی از هفته یازدهم لیگ برتر فوتبال لغو شد.

در یک هفته اخیر ایران شاهد اعتراضات گسترده مردم علیه جمهوری اسلامی بود. یک روز بعد از آغاز اعتراضات، جمهوری اسلامی شنبه شب ۲۵ آبان اینترنت را تقریبا به طور کامل قطع کرد و مورگان اورتگاس سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده در واکنش به این اقدام رژیم ایران گفت: «ما تلاش ها برای قطع اینترنت را محکوم می کنیم. بگذارید آنها [مردم] حرف‌شان را بزنند!»

روز سه شنبه ۲۸ آبان، عفو بین الملل اعلام کرد در اعتراضات اخیر ایران دست‌کم ۱۰۶ نفر توسط ماموران جمهوری اسلامی ایران کشته شده‌اند.

آمریکا می‌گوید جمهوری اسلامی ثروت کشور خود را به جای مردم، صرف حمایت از گروه های تروریستی و بی ثبات سازی در خاورمیانه می‌کند.

ایالات متحده همچنین بارها فساد مالی نهادینه و غارت دارایی‌های خدادادی ایران توسط وابستگان رژیم حاکم بر این کشور را محکوم کرده و آنها را از جمله عوامل اصلی مشکلات اقتصادی و مالی ایران دانسته است. از جمله چندی پیش مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در چند توئیت درباره مقام‌های جمهوری اسلامی گفته بود که آنها به جای کمک به مردم درگیر فساد شده‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG