لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۱۸

کارگران کنتورسازی قزوین این‌بار مقابل دفتر امام جمعه تجمع کردند


کارگران کنتورسازی قزوین در ادامه اعتراضات خود مقابل دفتر امام جمعه این شهر تجمع کردند.

کارگران شرکت کنتورسازی قزوین روز پنجشنبه ۲۱ شهریورماه برای چندمین بار متوالی تجمع اعتراضی برپا کردند. این کارگران امروز مقابل دفتر امام جمعه این شهر دست به تجمع زدند و خواستار رسیدگی به وضعیت این شرکت شدند.

خبرگزاری ایلنا به نقل از نماینده کارگران معترض نوشت که «از سال ۸۷ که شرکت خصوصی شد، مشکلات شروع شده؛ از آن تاریخ تا امروز، از ۹۰۰ نفر رسیده‌ایم به ۱۸۰ نفر؛ تعدادی بازنشسته شدند، تعدادی هم با خاتمه قرارداد هرسال بیکار شدند؛ حتی اوضاع تولید هم نامرتب است.»

بنابر این گزارش مدیرعامل و رئیس هیات مدیره به دلیل پرونده اقتصادی در بازداشت موقت هستند اما بازهم مشکلات کارگران کنتورسازی ادامه دارد.

کارخانه کنتورسازی که در شهر صنعتی قزوین واقع شده است، در ماه‌گذشته نیز به خاطر تعدیل نیرو شاهد برگزاری تجمع بود. بنابر گزارش ها این کارخانه حدود ۳۵۰ تا ۴۰۰ کارگر داشته که طی دو تا سه سال گذشته تعداد کارگران به حداکثر ۲۰۰ کارگر تقلیل یافته است.

کارگران این شرکت می‌گویند که حدود ۲۰۰ کارگر باقی مانده در این شرکت نیز از سال ۹۵ با مطالبات پرداخت نشده روبرو هستند.

نماینده کارگران کنتورسازی در این باره به ایلنا گفت که امسال بعد ۴ ماه کارکردن بدون حقوق، در شرکت را قفل و زنجیر کردند و گفتند مواد اولیه نداریم! دادگستری قزوین مواد اولیه آورد اما کار باز هم تعطیل است. کارفرما شروع به تولید نمی‌کند و می‌گوید این کارگران را نمی‌خواهم و برای ما عدم نیاز اعلام کرده است.

اعتراضات کارگری در ایران بعد از نوسانات ارزی و افزایش مشکلات اقتصادی افزایش یافته است و مقامات جمهوری اسلامی اخیرا نیز به افزایش نارضایتی مردم اعتراف کرده‌اند.

همچنین وزارت خارجه آمریکا چندی پیش در پیامی گفته بود که رژیم جمهوری اسلامی با هزینه‌ای که در سوریه کرده است، می‌توانست حقوق کارگران در ایران را پرداخت کند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG