لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۵۷

رد ادعای پزشکی قانونی از سوی پدر مهسا امینی؛ کانادا ورود بیش از ١٠ هزار فرمانده سپاه را به این کشور ممنوع کرد


ادامه حمایت‌های جهانی از اعتراض‌ها در ایران. ترکیه، پنجشنبه ۱۵ مهر.
ادامه حمایت‌های جهانی از اعتراض‌ها در ایران. ترکیه، پنجشنبه ۱۵ مهر.

به‌رغم آن که سه هفته از اعتراض‌های سراسری و جهانی به کشته‌شدن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد گذشته است، و در حالی که جمهوری اسلامی همچنان به خواسته‌های گسترده پیرامون دست کشیدن از خشونت علیه معترضان بی‌اعتنا است، روز جمعه ۱۵ مهر در تحولی مهم سرانجام پزشکی قانونی ایران نظر رسمی خود را در مورد دلیل مرگ مهسا امینی اعلام کرد و «اصابت ضربه به سر و اعضا و عناصر حیاتی بدن» این دختر جوان را مردود دانست.

کمتر از یک ساعت بعد از انتشار این گزارش، امجد امینی، پدر مهسا در گفت‌وگویی اختصاصی با صدای آمریکا صحت ادعاهای پزشکی قانونی را کاملا رد کرد.

ولی ادعاهای بحث‌برانگیز مقامات و نهادهای جمهوری اسلامی تنها محدود به مهسا امینی نمانده است. روز جمعه یک مقام قضایی ایران در مورد یکی دیگر از کشته‌شدگان اعتراض‌ها گفت سارینا اسماعیل‌زاده «از پشت بام همسایه به پایین پریده بوده و خودکشی کرده است.»

همزمان، و در حالی که حمایت‌های جهانی از معترضان و زنان ایرانی ادامه دارد، وزرای خارجه شش کشور غربی و شیلی روز جمعه ۱۵ مهرماه در یک پیام ویدیویی مشترک بر ایستادگی کشورهایشان در کنار «زنان شجاع» ایران تاکید کردند.

  • پدر مهسا امینی گزارش پزشکی قانونی را رد کرد

سه هفته پس از کشته‌شدن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد، و در حالی که سازمان پزشکی قانونی ایران روز جمعه ۱۵ مهر با انتشار گزارشی درباره علت مرگ این دختر جوان مدعی شد علت مرگ او «ناشی از اصابت ضربه به سر و اعضا و عناصر حیاتی بدن نبوده است»، پدر مهسا امینی در گفت وگویی اختصاصی با صدای آمریکا صحت این گزارش را رد کرد.

پدر مهسا امینی به صدای آمریکا گفت تحت هیچ شرایطی نظر پزشکی قانونی را نمی‌تواند تایید کند. او گفت با چشمان خود دیده که روی پیکر دخترش، در ناحیه پشت گردن و گوش رد خون بوده و قسمت زیادی از بدن او از جمله پاهایش کبود شده بود. به گفته امجد امینی، چطور می‌شود پذیرفت که مهسا مورد ضرب و شتم قرار نگرفته باشد؟

پزشکی قانونی در گزارش خود گفته است مهسا امینی «در هشت سالگی دچار اختلال در محور مهم هیپوتالاموس ـ هیپوفیز و غدد تحت فرمان آن (از جمله آدرنال و تیروئید) شده است. به علت این بیماری زمینه‌ای متوفیه تحت درمان با داروهای هیدروکورتیزون، لووتیروکسین و دسموپرسین بوده است.»

در این گزارش ادعا شده «ایشان در تاریخ ۱۴۰۱/۶/۲۲ از ساعت ۱۹:۵۶ بطور ناگهانی دچار افت هوشیاری شده و متعاقب آن بر زمین می‌افتد که با توجه به بیماری زمینه‌ای، متوفیه توانایی لازم جهت جبران و تطابق با وضعیت ایجاد شده را نداشته، لذا در شرایط مذکور دچار اختلال ریتم قلب و کاهش فشار خون و متعاقب آن کاهش سطح هوشیاری شده است.»

پدر مهسا امینی پیشتر نیز در گفت‌وگو با صدای آمریکا ضمن تکذیب هر گونه سابقه بیماری مهسا امینی با اشاره به «ورزشکار بودن» دخترش، تأکید کرده بود: «دروغ است! به خدا قسم هیچ نوع مریضی‌ نداشته و حتی درمانگاه هم نرفته، مگر برای سرماخوردگی ساده. او ورزشکار بود.

مهسا امینی ۲۲ ساله که به همراه خانواده‌اش از سقز به تهران سفر کرده‌ بود، ۲۲ شهریور توسط گشت ارشاد بازداشت و به مرکز پلیس امنیت اخلاقی، مشهور به بازداشتگاه وزرا منتقل شد. او ساعاتی بعد با آمبولانس به بیمارستان کسری برده شد و در بخش مراقبت‌های ویژه بستری شد و ۲۵ شهریور جان باخت.

اعتراض‌ها به کشته شدن او در سه هفته گذشته در ایران و بسیاری از شهرهای جهان ادامه داشته است و در این مدت مقامات امنیتی، قضایی و نظامی ایران ده‌ها نفر از معترضان را زخمی و کشته‌اند و یا تهدید، احضار و بازداشت کرده‌اند.

کانادا ورود بیش از ١٠ هزار فرمانده سپاه را به خاک این کشور ممنوع کرد

جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا، روز جمعه با تاکید بر استفاده از «قوی‌ترین ابزارهای در دسترس» برای تنبیه جمهوری اسلامی گفت که ورود بیش از ١٠ هزار فرمانده سپاه «برای همیشه» به خاک کشورش ممنوع شده است.

به گفته او، «رژیم ایران بی‌اعتنایی مذموم خود نسبت به حقوق بشر را ادامه می‌دهد» و کاسه صبر زنان و مردان ایرانی از این رژیم سرکوبگر لبریز شده است.

او افزود: «کانادا با استفاده از تمام ابزارهایش به تقویت پیام امید و آزادی زنان شجاع ایران و تمام حامیان آنها ادامه خواهد داد، همانطور که همچنان در کنار خانواده‌های قربانیان پرواز پی‌اس۷۵۲ نیز خواهد ایستاد.»

آقای ترودو با اشاره به هزارمین روز سرنگونی این پرواز گفت: «درد و خشم خانواده‌های قربانیان این پرواز را درک می‌کند و افزود: «دولت کانادا، سرسختانه در پی تحقق عدالت برای قربانیان بی‌عدالتی خواهد بود.»

به گفته جاستین ترودو، کانادا طی سال‌های گذشته به دلیل حمایت ایران از تروریسم و رفتارهای بی‌ثبات‌کننده‌اش در منطقه، تحریم‌های سنگینی علیه جمهوری اسلامی وضع کرده که جدیدترین آنها تحریم روزهای اخیر ۲۵ فرد و ٩ نهاد وابسته به این رژیم از جمله سران سپاه پاسداران، نیروی قدس، و سازمان‌های اطلاعاتی جمهوری اسلامی است.

آمریکا و هم‌پیمانانش به سرکوب خونین و خشونت دولتی در ایران واکنش نشان می‌دهند

معاون سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، روز جمعه در واکنش به برخورد جمهوری اسلامی با تظاهرکنندگان یک گام فراتر از روزهای پیش رفت و آن را «خشونت دولتی علیه زنان» توصیف کرد.

ودانت پاتل در پاسخ به پرسش خبرنگار صدای آمریکا اعلام کرد که به هماهنگی با متحدان و هم‌پیمانان خود برای چگونگی واکنش به «سرکوب خونین» معترضان و «خشونت دولتی» علیه زنان، ادامه خواهد داد.

او به نقل از گروه‌های معتبر حقوق بشری افزود: «دولت ایران تاکنون، بیش از یک‌صد نفر را در سرکوبی خونین، کشته است.»

معاون سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا همچنین درباره اقدام احتمالی آمریکا برای لغو عضویت ایران در «کمیسیون سازمان ملل درباره زنان» در پی اعتراضات اخیر و سرکوب شدید حکومت، عضویت ایران در چنین نهادی را مضحک خواند.

پاتل، عضویت ایران در کمیسیون‌‌‌های خاص سازمان ملل را هم وحشتناک دانست و افزود: «ما همیشه گفته‌ایم که ایران یکی از بدترین کشورهای ناقض حقوق بشر است. ما به روشنی همراه با جامعه جهانی ، سرکوب زنان در ایران و خشونت علیه معترضان را محکوم کرده‌ایم و همراه با ۵۴ کشور در شورای حقوق بشراز ایران خواسته‌ایم سرکوب را متوقف کند.»

مشاور امنیت ملی کاخ سفید از بررسی چگونگی کمک به معترضان ایرانی خبر داد

جیک سالیوان مشاور امنیت ملی کاخ سفید در توییتر نوشت که روز جمعه با کنشگران حقوق بشر و زنان ایرانی گفت‌وگو کرده است.

به گفته سالیوان، این گفت‌وگو درباره این بوده که آمریکا چگونه می‌تواند در پی کشته شدن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد، به حمایت از معترضان «شجاع» ایرانی که خواستار اجرای عدالت هستند، ادامه دهد.

ابراز رضایت حامد اسماعیلیون از تصمیم دولت کانادا

حامد اسماعیلیون سخنگوی انجمن خانواده‌های قربانیان پرواز پی اس ۷۵۲ در واکنش به قوانین جدید دولت کانادا در قبال نیروهای سپاه پاسداران، در توییتر نوشت: «قدرت بی‌قدرتان. بازوهای سپاه در کانادا قطع می‌شود و جامعه‌ی مدنی ایرانی ثابت کرد خیلی کارها شدنی‌ است.»

او همچنین در توییت دیگری از مقامات کانادا خواست تا فرهاد پرورش نماینده جمهوری اسلامی را از کانادا اخراج کنند.
آقای اسماعیلیون نوشت: «فرهاد پرورش که همکار قاسم سلیمانی در سپاه قدس بوده و در خونشویی دست داشته نباید در مونترال کانادا زندگی کند.»


روسای شعب نظام پزشکی ایران : به پزشکان اجازه دسترسی آزاد به مجروحان اعتراضات را بدهید

روسای شعب نظام پزشکی ایران روز جمعه با انتشار نامه‌ای ضمن تاکید بر لزوم شفاف‌سازی علت مرگ مهسا امینی، توقف سریع خشونت علیه معترضان را خواستار شدند.

در این نامه که بیش از ۳ هزار نفر از اعضای جامعه پزشکی کشور آن را امضا کرده‌اند از مسئولان جمهوری اسلامی خواسته شده تا با پایان دادن به خشونت‌ها در مقابل اعتراضات مدنی شهروندان و ایجاد بستر مناسب برای جاری‌شدن قانونی اعتراضات، راه گفتگو به‌دور از خشونت را بگشایند.

این عده از جامعه پزشکی ایران همچنین از مقامات کشور خواسته‌اند با ایجاد فضای امن برای درمانگران و جامعه پزشکی، شرایط را برای تامین سلامت همه آسیب‌دیدگان روزهای اخیر فارغ از هرگونه گرایش سیاسی با حفظ محرمانگی فراهم سازند.

حمایت وزیران خارجه هفت کشور از «زنان شجاع» ایران

وزیران خارجه شش کشور غربی و شیلی روز جمعه ۱۵ مهرماه در یک پیام ویدیویی مشترک بر ایستادگی کشورهایشان در کنار «زنان شجاع» ایران تاکید کردند.

در این پیام که در توییتر وزارت خارجه آلمان منعکس شده و با تصویری از مهسا امینی آغاز می‌شود وزرای خارجه آلمان، کانادا، بلژیک، سوئد، ایتالیا، فرانسه، و شیلی از حقوق معترضان ایرانی دفاع کرده‌اند.

آنالنا بربوک، وزیر خارجه آلمان، در این پیام گفت کشورش در کنار «زنان شجاع ایران برای حقوقشان، برای صلح و برای آزادی‌شان» ایستاده‌ است.

ملانی جولی، وزیر خارجه کانادا، نیز گفت این کشور «در کنار زنان شجاع ایران که برای آزادی خود و آینده مبارزه می‌کنند، ایستاده است؛ چرا که حقوق زنان، حقوق بشر است.»

همچنین کاترین کولونا، وزیر خارجه فرانسه، با بیان این که خشونت علیه معترضان در ایران باید پایان یابد گفت: «فرانسه از این اعتراضات حقوق بشری دفاع می‌کند و سکوت گزینه فرانسه نیست. کسانی که مسئول هستند، مواخذه خواهند شد.»

این توییت با دو هشتگ معترضان ایرانی و مهسا امینی به اشتراک گذاشته شده است.

همزمان، شماری از وکلا و حقوقدانان در کشورهای مختلف دادخواستی خطاب به وزیران خارجه کشورهای جهان امضا کرده‌اند که در آن از آنان با توجه به سرکوب معترضان در ایران خواسته شده است اقدامی فوری مانند قطع روابط دیپلماتیک کشورهایشان با ایران در پیش گیرند.

  • ادعای یک مقام قضایی در مورد علت کشته شدن سارینا اسماعیل‌زاده

سارینا اسماعیل‌زاده یکی از نوجوانانی است که بر اساس اعلام سازمان عفو بین‌الملل در این اعتراض‌ها کشته شد.

رئیس کل دادگستری استان البرز روز پنجشنبه درباره علت مرگ سارینا اسماعیل زاده، دانش‌آموز ۱۶ ساله که در اعتراضات جاری کشته شد، گفت که او «از پشت بام همسایه به پایین پریده بوده و خودکشی کرده است.»

حسین فاضلی هریکندی مدعی شده است، روز اول مهر پس از دریافت گزارش یک مورد سقوط از ارتفاع در کرج و بررسی اولیه مشخص شد «جسد متعلق به دختر نوجوان حدودا ۱۶ ساله است که در محل ورودی پارکینگ پشتی ساختمان همسایه مادربزرگ متوفی در عظیمیه کرج قرار داشت.»

به گفته این مقام قضایی «متوفی به همراه مادر خود همان شب در منزل مادربزرگ خود بودند و از راه‌پله منزل مادر بزرگ، خود را به پشت بام طبقه پنجم رسانده و از آنجا پس از ورود به پشت بام همسایه به پایین پریده و طبق بررسی‌های اولیه خودکشی کرده است.»

او گفته است تحقیقات از مادر سارینا مشخص کرده که «متوفی سابقه خودکشی ناموفق با مصرف قرص داشته است.»

به گفته رئیس کل دادگستری استان البرز «علت فوت شوک ناشی از ضربه به دنبال صدمات و شکستگی‌های متعدد و خونریزی به دلیل سقوط از ارتفاع بوده است.

سارینا اسماعیل‌زاده نوجوانی که در اعتراضات کرج کشته شد علاوه بر کانال یوتیوب چند کانال تلگرامی داشت که «وحیدآنلاین» آنها را معرفی کرده است. او علاوه بر انتشار عکس‌هایی از اعتراضات، سه روز قبل از این که کشته شود نوشته بود: «یعنی میشه بشه؟» و روز بعد هم نوشت: «وطنم بوی غربت میده...»

ادعای مقام قضایی جمهوری اسلامی در مورد علت مرگ سارینا اسماعیل‌زاده در شرایطی است که بر اساس گزارش‌ها، مقامات ایران در روزهای اخیر خانواده‌های کشته‌شدگان را برای اعتراف اجباری در مورد نحوه کشته‌شدن بستگان معترض خود تحت فشار گذاشته‌اند.

مادر نیکا شاکرمی، یکی دیگر از نوجوانان کشته شده در اعتراضات اخیر، روز چهارشنبه با تأکید بر حضور دخترش در اعتراضات و کشته شدنش، گفته بود «شایعات مختلفی ساخته‌اند» و «برادر و خواهر مرا» بازداشت و تحت فشار گذاشته‌اند و از خواهرم «اعترافاتی مسخره» گرفته‌اند؛ «هر بچه‌ای هم می‌دانست این ها این کار را می‌کنند.»

مهرداد درویش‌پور، جامعه‌شناس، در گفت‌وگو با صدای آمریکا تنها کارکرد اعترافات اجباری را بیشتر شدن خشم مردم دانست.

  • سرکوب معترضان و درخواست از رییس جمهوری آمریکا

حسین اشتری، فرمانده نیروی انتظامی ایران روز پنجشنبه گفت «۱۷ نفر که دارای سلاح جنگی بودند در اعتراضات اخیر دستگیر شده‌اند.» به گفته او هدف بازداشت‌شدگان «آشوب و برهم زدن نظم و امنیت بوده تا پروژه کشته سازی و آشوب‌ها» ادامه یابد.

فرمانده نیروی انتظامی همچنین گفت: «تعدادی از این افراد شناسایی و دستگیر شده‌اند و تعدادی هم دستگاههای مربوطه در روزهای آینده به سراغشان می‌روند.»

در عین حال بیست سازمان حقوق بشری در نامه‌ای مشترک از جو بایدن رئیس‌جمهوری آمریکا خواستند با سرکوب‌کنندگان معترضان در ایران مقابله کند.

در این نامه، سازمان‌های حقوق بشری با اشاره به کشته و زخمی شدن شماری از معترضان نوشته اند «مردم ایران در شرایط پیش رو به حمایت آمریکا و کل جامعه جهانی نیاز دارند.»

آمریکا تاکنون به روش‌های مختلف از اعتراض‌های مردم ایران به جمهوری اسلامی حمایت کرده است.

دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری، اوفک، روز پنجشنبه هفت مقام ارشد جمهوری اسلامی را به دلیل نقش داشتن در سرکوب اعتراضات مردمی و قطع دسترسی ایرانیان به اینترنت تحریم کرد.

برایان نلسون، معاون وزیر خزانه‌داری ایالات متحده، در این باره گفت: «حق آزادی بیان و تجمع مسالمت‌جویانه، برای تضمین آزادی و کرامت فردی، حیاتی هستند.» به گفته او، «ایالات متحده قطع اینترنت توسط دولت ایران و سرکوب مداوم و خشونت‌آمیز اعتراضات مسالمت‌جویانه را محکوم می‌کند» و در تحریم کردن آمران و حامیان چنین اقداماتی درنگ نخواهد کرد.

  • اختلال در اینترنت و ادامه اعتراض‌ها

اختلال اینترنت در ایران همچنان موجب جلوگیری از اطلاع‌رسانی به‌موقع درباره اعتراضات سراسری است. همچنین گزارش‌ها حاکی از این است که محدودسازی اینترنت در ایران «وارد مرحله» جدید شده و حتی فیلترشکن‌ها هم «هیچ کاربردی ندارد.»

گزارش‌های شهروندی از ساعات پایانی پنج‌شنبه ۱۴ مهر حاکی از آن است که اعتراض‌ها در مناطقی از ایران برای بیستمین شبانه روز متوالی ادامه دارد و معترضان در اصفهان و رفسنجان به خیابان آمدند.

در عین حال اعتراض ایرانیان دیگر کشورها به جمهوری اسلامی در شهرهای مختلف ادامه دارد.

راهپیمایی اعتراضی تورنتو کانادا در حمایت از اعتراضات ایران
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:51 0:00

XS
SM
MD
LG