لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۷

پایان «خویشتن‌داری» ادعایی حکومت در روز اجرای نخستین حکم اعدام


هومن عبداللهی معترض کشته شده در شامگاه ۱۶ آذر (راست) و محسن شکاری معترض اعدام شده در ۱۷ آذر ۱۴۰۱
هومن عبداللهی معترض کشته شده در شامگاه ۱۶ آذر (راست) و محسن شکاری معترض اعدام شده در ۱۷ آذر ۱۴۰۱

در روزی که جمهوری اسلامی نخستین حکم اعدام صادره علیه یکی از بازداشت‌شدگان اعتراضات سراسری ایران را به اجرا درآورد، فرمانده کل انتظامی تلویحا مدعی شد که حکومت تاکنون خویشتن‌داری کرده است.

این در حالی است که در جریان اعتراضات جاری در ایران از ۲۶ شهریور تا زمان تنظیم این مطلب دست‌کم ۴۷۵ نفر، از جمله ۶۵ فرد زیر ۱۸ سال، کشته و هزاران نفر زخمی شده‌اند.

حسین اشتری فرمانده کل انتظامی روز پنج‌شنبه ۱۷ آذر در جریان بازدید از دانشگاه افسری و تربیت پلیس، معترضان را «فتنه‌گر»، «معاند» و «ضدانقلاب» خواند و با بیان این که مأموران انتظامی «طی این ۷۰ روز» اجازه ندادند آنها به هدفشان برسند، گفت که نیروی انتظامی «قاطعانه برخورد خواهد کرد و دیگر خویشتنداری نخواهند کرد.»

او همچنین معترضان را «آشوبگر» و «مجرم» نامید و گفت: «افتخار می‌کنیم که امروز با اقتدار در برابر افرادی که ایجاد ناامنی می‌کنند ایستاده‌ایم.»

اشتری مدعی شد که نیروی انتظامی «مقتدرانه، مظلومانه و با خویشتن‌داری» در پی ایجاد امنیت کشور است و «در بسیاری از موارد مردم برای حل مسائل و مشکلات خود به پلیس پناه می‌آورند، چرا که پلیس را ملجأ و پناهگاه امن خود می‌دانند.»

ادعای «خویشتن‌داری» از سوی فرمانده انتظامی هم‌زمان با اعدام محسن شکاری، معترض ۲۳ ساله به اتهام «بستن خیابان ستارخان و مجروح کردن یک مأمور نظامی» مطرح شده است.

  • واکنش‌های گسترده به اعدام یک معترض

سازمان عفو بین‌الملل اعدام محسن شکاری توسط قوه قضاییه جمهوری اسلامی را اقدامی «وحشتناک» خواند و آن را نشانه روشن ماهیت «غیرانسانی» نظام قضایی ایران دانست.

همچنین، محمود امیری‌مقدم، مدیر سازمان حقوق بشر ایران، خواستار واکنش فوری و قاطع جامعه جهانی در قبال این اعدام شد و گفت که این اقدام «بسیار شتابزده» و بدون حضور وکیل صورت گرفته است.

آنالنا بائر بوک، وزیر خارجه آلمان، همین طور ان کلر لژانده، سخنگوی وزارت خارجه فرانسه اعدام محسن شکاری را به‌شدت محکوم کردند.

جیمز کلورلی، وزیر خارجه بریتانیا، نیز با ابراز خشم نسبت به این اقدام در توییتی نوشت: «جهان نمی‌تواند چشم خود را بر خشونت نفرت‌انگیز رژیم ایران بر علیه مردمش ببندد.»

گلشیفته فراهانی و ترانه علیدوستی نیز به طور جداگانه به این اقدام واکنش نشان دادند. خانم فراهانی گفته است: «اگر امروز سکوت کنیم، محسن شکاری آخرین نفر نخواهد بود.»

گوهر عشقی، مادر دادخواه ستار بهشتی کارگر وبلاگ‌نویس معترضی که ۱۰ سال قبل تحت بازداشت جان باخت، در ویدئویی با اشاره تلویحی به فرمان اعدام از سوی علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی، گفته است: «دستوردهنده‌اش الهی به داغ مجتبی (خامنه‌ای) بنشیند.»

XS
SM
MD
LG