لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۳۹

آیا بازداشت هنرمندان توسط حکومت صدای هنر اعتراضی را خاموش خواهد کرد


آیا بازداشت هنرمندان توسط حکومت صدای هنر اعتراضی را خاموش خواهد کرد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:42 0:00

آیا بازداشت هنرمندان توسط حکومت صدای هنر اعتراضی را خاموش خواهد کرد

نصیر مشکوری، کارشناس و منتقد موسیقی در گفت‌وگو با صدای آمریکا می‌گوید که بازداشت‌ها و دستگیری‌ها موجب توقف موج موسیقی اعتراضی نمی‌شود.

دور جدید اعتراضات سراسری در ایران با انتشار آثار موسیقایی متنوعی همراه بود و بسیاری از هنرمندان ایرانی، به ویژه چهره‌های جوان درون‌مرزی از این طریق با جنبش آزادی‌خواهی مردم همراهی کردند.

این در حالی است که در هفته‌های اخیر تعدادی از این هنرمندان مانند شروین حاجی‌پور، عماد قویدل، یا توماج صالحی توسط نیروهای امنیتی دستگیر شده‌اند و برخی از آنها در بازداشتگاه‌ مورد اذیت و آزار قرار گرفته‌اند.

نصیر مشکوری، منتقد هنری و نویسنده کتاب «نسل هیپ هاپ» در گفت‌وگو با صدای آمریکا ویژگی‌های موسیقی اعتراضی دوره اخیر را بررسی کرد.

به گفته آقای مشکوری، غیر از چند چهره معدود مانند شروین حاجی‌پور یا توماج صالحی، اکثر هنرمندان شاخه‌های مختلف موسیقی در همراهی با مردم کمی تأخیر داشتند و از جامعه عقب ماندند.

او با اشاره به محبوبیت آهنگ «برای...» شروین حاجی‌پور، می‌گوید که این هنرمند جوان در همان روزهای نخست با شیوه‌ای مدرن و ابتکاری، مطالبات مردمی را که در قالب توئیت منتشر شده بود، به صورت زنجیره‌ای کنار هم گذاشت، و در یک ساختار موسیقایی ساده، از آنها کلاژ تأثیرگذاری ساخت.

XS
SM
MD
LG