لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۲۸

گسترش اعتراضات ضدحکومتی در شهرهای کردنشین همزمان با سالگرد آبان ۹۸


گسترش اعتراضات ضد حکومتی در شهرهای کردنشین
گسترش اعتراضات ضد حکومتی در شهرهای کردنشین

همزمان با فراخوان سراسری به مناسبت فرارسیدن روزهای پایانی آبان ماه، روزسه‌شنبه تعداد زیادی از شهرهای مناطق کردنشین غرب کشور، صحنه حضور گسترده‌تر مردم در اعتراضات بود.

به گزارش خبرنگار صدای آمریکا، در تعدادی از این شهرها تظاهرات تا بامداد چهارشنبه ۲۵ آبان ادامه داشت.

در بوکان، اعتراضات گسترده‌تر از همیشه بود و معترضان با نیروهای امنیتی درگیر شدند که در این درگیری‌ها یک سرهنگ سپاه پاسداران بە نام رضا الماسی کشته شد. رسانه‌های وابسته بە حکومت مرگ او را تایید کرده‌اند.

گزارش‌های منتشر شده از بوکان حاکی است که نیروهای امنیتی از تعدادی از محله‌های این شهر عقب‌نشینی کرده و پس از آن معترضان با آتش‌بازی به جشن و پایکوبی پرداختند.

در مهاباد، معترضان از مساجد شهر، سرودهای انقلابی پخش کردند و برخی از خیابان‌ها را سنگربندی کردند.

در سنندج، مرکز استان کردستان نیز معترضان در بهاران، عباس‌آباد و نایسر به خیابان آمدند و علیه جمهوری اسلامی و علی خامنه‌ای شعار دادند. طبق گزارش‌های منتشر شده، یکی از معترضان در سنندج به نام زانیار اللە مرادی با شلیک نیروهای امنیتی، جان خود را از دست داده است. سازمان حقوق بشری هنگاو هم مرگ کشته شدن زانیار الله مرادی را تایید کرد.

اما در کامیاران، اوضاع متشنج‌تر و درگیری میان معترضان و نیروهای امنیتی سنگین‌تر بود. طبق گزارش‌های منتشر شده، یک پایگاه بسیج این شهر به کنترل معترضان درآمد. مرگ یک معترض به نام فواد محمدی در این شهر تایید شده است. گزارش‌های تایید نشده‌ای هم از مرگ یک معترض دیگر به نام سعید محمدی ١٨ ساله حکایت دارند.

تجمع معترضان با شعار: «اینجا شهر فرزاد کمانگر است»؛ کامیاران ۲۴ آبان
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:20 0:00

یک عضو سپاه به نام ستوان‌ یکم رضا آذربار نیز در این شهر کشته شده است. رسانه‌های وابسته به سپاه پاسداران کشته شدن او را تایید کرده‌اند.

در کرمانشاه هم تظاهرات ضدحکومتی برگزار شد. معترضان در تعدادی از محله‌های شهر به خیابان آمدند و علیه علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی شعار دادند. تعدادی از خیابان‌های کرمانشاه هم از سوی معترضان مسدود شد.

XS
SM
MD
LG