لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۵

گزارش| ایرانیان در آمریکا از دیدن اعتراض‌های گسترده ایران چه حسی دارند


گزارشی از صبا حامدی، سی ان ان

برای آلاله کامران و بسیاری دیگر از ایرانیان مقیم آمریکا، دیدن ناآرامی اخیر در ایران خاطرات انقلاب سال ۷۹-۱۹۷۸ را زنده می کند ... زمانی که محمدرضا شاه پهلوی سرنگون شد و آیت الله روح الله خمینی ایران را یک جمهوری اسلامی اعلام کرد.

امثال آلاله، سالها پیش ایران را به مقصد آمریکا ترک کردند. اما امروز او و دیگران از این سوی جهان نظاره گر قیامی دیگر توسط نسلی دیگر در ایران هستند.

بیتا میلانیان، یکی از فعالان در جامعه آمریکائیان ایرانی تبار، نیز که دوران انقلاب اسلامی کودکی بیش در ایران نبود، امروز نسب به هر حرکتی خوش بین است. او میگوید: «مردم ایران آگاهی سیاسی بیشتری دارند، به اطلاعات دسترسی دارند و نمیتوان آنها را با قولهای توخالی مغزشوئی کرد.»

تریتا پارسی، از شورای ملی آمریکائیان ایرانی حرکت امروز را با «جنبش سبز» هشت سال پیش مقایسه کرده و میگوید حرکت های اخیر بی هدف و بدون رهبری هستند. اما، دیگران امیدوارند که حداقل این تحولات به اصلاحاتی بیانجامد.

ایرانیان خارج از کشور میگویند تظاهرکنندگان امروز، در مقایسه با زمان انقلاب اسلامی، هم انرژی مثبت دارند و هم شعارهای مثبت و سازنده می دهند. این ایرانیان و دیگران امثال آنها در سراسر جهان، از مردم عادی گرفته تا هنرپیشگان، کارگردانان فیلم و کمدینهای نامدار کاملاً از حرکت مردمی در داخل کشور حمایت می کنند.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG