لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۰۵

بازنشستگان فولاد در اعتراض به پرداخت نشدن مطالبات معوقه بار دیگر تجمع کردند


گروهی از کارگران بازنشسته فولاد بار دیگر دست به اعتراض زدند و این بار در مقابل وزارت تعاون و کار تجمع کردند.

بر اساس اخبار منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، روز یکشنبه ١٢ آبان گروهی از کارگران بازنشسته فولاد در اعتراض به پرداخت نشدن مطالبات معوقه خود در مقابل وزارت تعاون و کار دست به تجمع زدند و خواستار تضمین اجرای تعهدات درمانی شدند.

برخی از تجمع کنندگان با در دست داشتن تعدادی پلاکارد که روی آنها نوشته شده بود «بودجه درمانی بازنشسته فولاد کجاست؟» و «همسان سازی حقوق و مطالبات فولاد کجاست؟» در این تجمع حضور داشتند.

پیشتر نیز برخی از این بازنشستگان نسبت به عدم همسان سازی حقوق و بیمه درمانی ناکارآمد دست به تجمع زده بودند و خواستار اجرایی شدن تبصره ۵ ماده ۱۰۹ آیین‌نامه استخدامی شرکت ملی فولاد که مصوب هیئت دولت در سال ۷۸ است شده بودند.

بر اساس این تبصره هر ساله باید حقوق بازنشستگان با توجه به وضعیت اقتصادی روز و شرایط تورم افزایش یابد، اما به گفته معترضان این تبصره تا به امروز اجرایی نشده است.

اسفند ماه سال گذشته نیز بازنشستگان فولاد مبارکه اصفهان به مراتب در اعتراض به وضعیت معیشتی خود و پایین بودن حقوقشان دست به تجمع و راهپیمایی زده بودند.

بازنشستگان در ایران بارها در اعتراض به وضعیت معیشتی و مطالبات برآورده نشده‌ خود دست به تجمع زده‌اند؛ اما تا کنون این اعتراض‌ها پاسخگویی مسئولان را به همراه نداشته است.

اواخر مرداد ماه سال جاری نیز مجید سبزعلیان یک عضو هئیت مدیره کانون بازنشستگان تهران با ابراز تاسف از اینکه بازنشسته با حقوق یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی به پایین از عهده هزینه‌های درمانی برنمی‌آید، گفت: ویزیت پزشکان بی‌حساب و کتاب گران می‌شود، قیمت دارو بالا می‌رود و از سوی دیگر ۷۹ قلم دارو از لیست تعهدات درمانی سازمان حذف می‌شود که بارها نسبت به آن انتقاد کرده‌ایم؛ زیرا بازنشستگان بیش از هر داروی دیگری به این داروهای حذف شده نیاز دارند.

در حالی که اعتراض‌های اقشار مختلف از جمله بازنشستگان به وضعیت معیشتی ادامه دارد،‌ آمار پرونده‌های فساد اقتصادی که برخی متهمان آن نیز مقامات و افراد شناخته شده‌ هستند، نیز در ایران افزایش یافته است.

ایالات متحده بارها فساد مالی نهادینه و غارت دارایی‌های خدادادی ایران توسط وابستگان رژیم حاکم بر این کشور را محکوم کرده و آنها را از جمله عوامل اصلی مشکلات اقتصادی و مالی ایران دانسته است. از جمله چندی پیش مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در چند توئیت درباره مقام‌های جمهوری اسلامی گفته بود که آنها به جای کمک به مردم درگیر فساد شده‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG