لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۸

همراهی مسعود کیمیایی و برخی هنرمندان با مردم؛ در جشنواره فجر حاضر نمی‌شویم


مسعود کیمیایی و برخی دیگر از هنرمندان ایرانی همزمان دور جدید اعتراضات بعد از اعتراف ایران به نقش سپاه در سرنگونی هواپیمای اوکراینی دست به اقدامات اعتراضی در حوزه صنفی خود زدند.

مسعود کیمیایی که امسال با فیلم «خون شد»‌ قرار بود در جشنواره فیلم فجر امسال شرکت کند با انتشار پیامی گفت او همیشه در کنار مردم است و خواستار عدم نمایش فیلم در این جشنواره شد. البته تهیه کننده این فیلم، جواد نوروزبیگی است که چهره‌ای نزدیک به سپاه و نهاد‌های امنیتی محسوب می‌شود.

انصراف کیمیایی در حالی است که روز شنبه ۲۱ دی‌ماه برخی از هنرمندان از جمله جعفر پناهی و هدیه تهرانی در تجمع‌های تهران برای همراهی با مردم حضور یافتند.

از سوی دیگر، رضا دُرمیشیان، نویسنده و کارگردان که فیلمش را به جشنواره فیلم فجر امسال راه ندادند، روز شنبه با در دست گرفتن تصاویری از کشته‌شدگان هواپیمای اوکراینی در تجمع مقابل دانشگاه امیرکبیر حاضر شد.

پست اینستاگرامی آقای قزوینی.
پست اینستاگرامی آقای قزوینی.

امیر احمد قزوینی بازیگر جوان تئاتر و سینما که امسال دو فیلم روی اکران داشت، در اینستاگرام خود اعلام کرد قصد کناره‌گیری از جشنواره تئاتر فجر را دارد.

گزارش تائید نشده دیگری می‌گوید دبیران و داوران دو بخش طراحی گرافیک و سرامیک جشنواره هنرهای تجسمی فجر بعد از اعلام خبر ساقط شدن هواپیمای مسافربری با پدافند داخلی از همکاری با جشنواره انصراف دادند. هنوز این خبر تائید نشده است.

ساعاتی پس از آن که مقامات جمهوری اسلامی ناچار به اعتراف شدند که هواپیمای مسافربری اوکراین بر اثر شلیک موشک سپاه سرنگون شده است؛ مردم معترض به خیابان‌ها آمدند و در چند نقطه از جمله مقابل دانشگاه امیرکبیر و دانشگاه شریف علیه رهبر جمهوری اسلامی، سپاه پاسداران و سایر مقامات شعار دادند.

روایت‌ها و فیلم‌های رسیده به صدای آمریکا و گزارش‌های منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی حاکی از تجمع پرتعداد معترضان و حمله نیروهای امنیتی و انتظامی به معترضان است.

پرزیدنت ترامپ به دور تازه اعتراضات مردمی در ایران واکنش نشان داد و به زبان فارسی «خطاب به به مردم شجاع و رنج کشیده ایران» توییت کرد: «من از ابتدای دوره ریاست جمهوریم با شما ایستاده‌ام و دولت من همچنان با شما خواهد ایستاد. ما اعتراضات شما را از نزدیک دنبال می کنیم. شجاعت شما الهام بخش است.»

XS
SM
MD
LG