لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۰۰

بازداشت‌ گسترده معترضان در ایران ادامه دارد؛ بازداشت دست‌کم ۲۵ معترض دیگر در شهرهای مختلف


تصاویر مربوط به اعتراضات به گرانی بنزین در شهرهای مختلف ایران - شیراز، چهار راه زند
تصاویر مربوط به اعتراضات به گرانی بنزین در شهرهای مختلف ایران - شیراز، چهار راه زند

در پی اعتراضات اخیر در ایران گزارش‌ها حاکی از ادامه بازداشت‌های گسترده معترضان در شهرهای مختلف ایران است.

برخی رسانه های داخل ایران روز چهارشنبه ۶ آذرماه به نقل از مقامات قضایی و انتظامی گزارش دادند که تعدادی دیگر از معترضان در شهرهای مختلف از جمله زنجان، کرج، شیراز، کرمانشاه و ایلام بازداشت شده‌اند.

معاونت اجتماعی نیروی انتظامی استان فارس روز چهارشنبه ۶ آذرماه از دستگیری ۸ نفر در رابطه با اعتراضات اخیر در شیراز خبر داد و نوشت که این افراد که «با ریختن نخاله‌های ساختمانی اقدام به راه‌بندان خیابان‌های شیراز کرده بودند دستگیر و وسایل نقلیه آن‌ها توقیف شده است.»

گزارش‌ها حاکی است که امروز در همدان نیز ۵ نفر از معترضان بازداشت شدند. پلیس از این افراد به عنوان «فعالان و محرکان» اعتراضات نام برده که اقدام به «انتشار و اشتراک گذاری» از تصاویر مربوط به این اعتراضات می کردند.

در کرمانشاه نیز گزارش‌ها حاکی است ۷ نفر دیگر از معترضان از سوی پلیس بازداشت شدند. فرمانده انتظامی زنجان هم از دستگیری ۵ نفر از معترضان که پلیس آن‌ها را «عوامل اصلی ناآرامی ها» توصیف کرده، خبر داده است.

همچنین روز گذشته نیز مقامات قضایی و انتظامی از بازداشت چندین معترض در روز استان‌های ایلام، گلستان، یزد خبر داده بودند.

پیشتر گرانی نرخ بنزین در ایران اعتراضات گسترده‌ای را به همراه داشت. این اعتراضات از روز جمعه ۲۴ آبان ماه و پس از انتشار ناگهانی خبر گرانی بنزین، در شهرهای مختلف ایران از جمله مشهد، خوزستان، اهواز، خرمشهر، بهبهان آغاز، و به مرور به تمام مناطق کشور کشیده شد. طی دو روز گذشته اخبار و ویدئوهای مختلفی تجمع های اعتراضی و شعارهای مردم علیه حکومت در شهرهای مختلف منتشر شده است. در برخی از شهرها معترضان بانکها را آتش زدند و با پلیس درگیر شدند.

روز دوشنبه ۴ آذر ماه عفو بین الملل با انتشار گزارشی اعلام کرد که بر اساس اطلاعاتی که از داخل ایران به دست آورده، تعداد کشته‌های اعتراضات اخیر ایران به ۱۴۳ نفر رسیده است که تقریبا تمام این افراد با شلیک سلاح گرم کشته شده‌اند و در این بین یک نفر نیز با شلیک گاز اشک آور و فرد دیگری بر اثر ضرب و جرح جان خود را از دست داده است.

آمریکا می‌گوید جمهوری اسلامی ثروت کشور خود را به جای مردم، صرف حمایت از گروه های تروریستی و بی ثبات سازی در خاورمیانه می‌کند. ایالات متحده همچنین بارها فساد مالی نهادینه و غارت دارایی‌های خدادادی ایران توسط وابستگان رژیم حاکم بر این کشور را محکوم کرده و آنها را از جمله عوامل اصلی مشکلات اقتصادی و مالی ایران دانسته است.

از جمله چندی پیش مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در چند توئیت درباره مقام‌های جمهوری اسلامی گفته بود که آنها به جای کمک به مردم درگیر فساد شده‌اند.

XS
SM
MD
LG