لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۵۳

تجمع اعتراضی بازنشستگان و مالباختگان کاسپین در بهارستان؛ گزارش‌ها حاکی از برخوردهای امنیتی است


بازنشستگان و مالباختگان موسسه مالی و اعتباری کاسپین روز سه‌شنبه ۲۱ آبان ماه در بهارستان تهران دست به تجمع اعتراضی زدند.

بنابر ویدئوهای منتشر شده از این تجمعات، حاکی است که اعتراضات بازنشستگان و مالباختگان موسسه مالی و اعتباری امروز با برخوردهای امنیتی همراه بوده است.

گزارش‌های غیررسمی حاکی است که بیش از ۱۰ نفر در تجمع بازنشستگان بازداشت شدند. همچنین شاهدان عینی گفته‌اند که فضای امنیتی شدیدی در خیابان بهارستان تهران حاکم است و ماموران اجازه تجمع را به معترضان نداده‌ و تجمع کنندگان را پراکنده کرده‌اند.

این اعتراضات در حالی است که روز یکشنبه ۱۹ آبان ماه نیز تعداد زیادی از بازنشستگان از سراسر کشور برای برگزاری یک تجمع به سمت مجلس و سازمان برنامه و بودجه راهپیمایی کردند اما ماموران امنیتی اجازه برگزاری این تجمع را نداده بودند.

اعتراضات بازنشستگان از اواخر سال ۹۷ شدت گرفته است و تاکنون چندین تجمع برای رسیدگی به مشکلات معیشتی برگزار شده است.

همچنین مالباختگان کاسپین نیز ماه‌هاست برای باز پس گرفتن پول‌های خود تجمعات متعددی را برگزار کرده اند.اعتراض سپرده گذاران از آن رو است که برخی از موسسات با مجوز بانک مرکزی فعالیت می‌کردند، اما بانک مرکزی از تخلفات آنها جلوگیری نمی‌کرد.

در پی اعتراض‌های گسترده در دو سال گذشته، دولت برخی از مطالبات مالباختگان را به آنها بازگرداند اما هنوز تعدادی از این مالباختگان در اعتراض به پس نگرفتن سپرده‌های خود تجمع اعتراضی برگزار می‌کنند.

وضعیت صندوق‌های بازنشستگی در ایران نیز طی سال‌های اخیر به یک موضوع بحرانی تبدیل شده است. برخی رسانه‌ها در سال ۹۷ گزارش داده بودند که بحران صندوق‌های بازنشستگی به عنوان یکی از پنج بحران اساسی سال‌های آینده در ایران نام برده می‌‌شود.

چندی پیش مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا در چند توئیت درباره مقام‌های جمهوری اسلامی گفته بود که آنها به جای کمک به مردم درگیر فساد شده اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG