لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۴۲

بازتاب اعتصاب گسترده در «شهر باستانی شوش» در سایت العربیه


تجمع کارگران مقابل دادگستری شوش
تجمع کارگران مقابل دادگستری شوش

شبکه العربیه به اعتراضات اخیر در شوش پرداخته و نوشته است: کارگران شرکت نیشکر «هفت تپه»، با وجود اعزام واحدهای ضد شورش برای جلوگیری از هر گونه تجمع و تظاهرات، به سومین هفته از اعتصاب و اعتراض های خود ادامه می دهند.

بنا بر گزارش های معتبر، ۱۹ کارگر کارخانه نیشکر توسط نیروهای لباس شخصی سرویس مخفی ملاها دستگیر شده اند. معترضان خشمگین در واکنش به این دستگیری ها در برابر فرمانداری شوش دست به تجمع زده و شعار «مرگ بر ستمگر، درود بر کارگر» و «نه تهدید، نه زندان، دیگر اثر ندارد» سر می دهند.

اتحادیه کارگران نیشکر هفت تپه اسامی بازداشت شدگان را اعلام کرده است.

در بیانیه اتحادیه ذکر شده است که فعالین کارگری در پی تظاهرات مسالمت آمیز در مسیر برگشت به کارخانه بازداشت شده اند.

خانواده بازداشت شدگان بسیار نگران وضعیت عزیزان شان هستند و درخواست آزادی فوری آن ها را دارند.

کارخانه نیشکر هفت تپه با نیم قرن سابقه حدود ۵۶۰۰ کارگر دارد.

رسانه های دولتی به نقل از فرماندار خوزستان بازداشت تنها ۴ نفر را تایید کرده اند.

اعتصاب روز سه شنبه با درخواست آزادی بازداشت شدگان که در آن کارگران و خانواده هایشان حضور داشتند هدف برخورد شدید نیروهای امنیتی قرار گرفت.

زنان در صف اول تظاهرات قرار دارند. حضور زنان باعث حمایت دیگر کارگران و معلمان در سراسر ایران شده است. بازاری ها و حجره داران در بازار شوش در حمایت از کارگران مغازه هایشان را تعطیل کرده اند.

اسماعیل بخشی و مسلم آرمند، از چهره های شاخص اعتراضات، از جمله دستگیرشدگان هستند. اسماعیل بخشی، نماینده کارگران نیشکر هفت تپه، در یکی از سخنرانی هایش در صف اول اعتراضات می گوید دولت با وجود دو هفته اعتراض به صدای آن ها گوش نکرده است و به جای آن نیروی ضد شورش و دوربین های صدا و سیما را آورده تا نشان دهد کارگران فتنه گر هستند.

از زمان خصوصی سازی نیشکر هفت تپه اوضاع آن کارخانه بدتر شده است. بدهی های شرکت در این مدت افزایش یافته و کارفرما فقط به فکر کم کردن نیروی کار است. بسیاری از کارگران ماه ها است که حقوق دریافت نکرده اند.

برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG