لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۵۳

کارشناسان: تحریم جدید آمریکا علیه ایران هزینه رفتار خصمانه رژیم را بالا می‌برد


یکی از مانورهای سال ۹۴ بسیج برای سرکوب اعتراضات احتمالی. آنها از سه سال پیش آماده سرکوب بودند.
یکی از مانورهای سال ۹۴ بسیج برای سرکوب اعتراضات احتمالی. آنها از سه سال پیش آماده سرکوب بودند.

نشریه اینترنتی واشنگتن فری بیکن در گزارشی به نقل از مارک دوبوویتز، مدیرعامل «بنیاد دفاع از دموکراسی ها»، نوشت: موج اول تحریم ها که خودروسازی و بخش های طلا و دیگر فلزات را هدف گرفته است، به اعتراضات در ایران دامن خواهد زد: «جنگ مالی و سیاسی علیه رژیم ادامه خواهد داشت و پیش بینی می کنم مخصمه ایران وخیم تر شود.»

این متخصص امور تحریم ها گفت: «هر کس که نحوه رفتار ایران را می شناسد، می داند که حکومت وقتی حس کند آمریکا نرمش نشان می دهد تنش را تشدید می کند و وقتی عقب می نشیند که استحکام آمریکا را حس کند.»

دوبوویتز با اشاره به کاهش چشمگیر آزمایش های موشکی ایران و دست کشیدن سپاه پاسداران از ایجاد مزاحمت برای شناورهای نیروی دریایی آمریکا در خلیج فارس، می گوید تهران بیش از دوره دولت اوباما «محتاط تر و ساکت تر» شده است.

جیم فیلیپس، پژوهشگر ارشد امور خاورمیانه در «بنیاد هریتیج»، می گوید دور دوم تحریم ها برای محدود کردن رفتار مخرب ایران از دور اول موثرتر خواهد بود؛ با این وجود حرکت ترامپ گامی ضروری برای بریدن از توافق هسته ای بود.

اتحادیه اروپا با وجود تهدیدهای ترامپ به مجازات شرکت های فعال در بازار ایران مقرراتی جدید برای حفاظت از شرکت های اروپایی در برابر تحریم های آمریکا را اعلام کرد.

مقام های دولت ترامپ این اقدام را بی اثر توصیف کرده اند.

جیم فیلیپس گفت: «حتی اگر اروپایی ها بتواند خودشان را از یک منظر حقوقی باریک حفاظت کنند، قادر نخواهند بود مانع از دست رفتن تجارت های بالقوه در آینده شوند. ماندن شرکت ها در ایران برایشان هزینه ای دارد که حاضر به پرداخت آن نخواهند بود، خصوصا اگر قراردادی کوچک داشته باشند.»

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG