لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۸

گزارش «واشنگتن فری بیکن»: خواست تغییر رژیم همزمان با موج جدید اعتراضات در شهرهای بزرگ ایران


موج جدید اعتراضات در شهرهای بزرگ همچون کرج برگزار شد.
موج جدید اعتراضات در شهرهای بزرگ همچون کرج برگزار شد.

مقاله ای از ادم کردو در نشریه اینترنتی واشنگتن فری بیکن

با وجود تلاش های رژیم برای ضرب و شتم و بازداشت براندازان، تظاهرکنندگان برای ششمین روز متوالی به خیابان ها آمدند.

در مناطقی که ایرانیان ناراضی شعار «مرگ بر دیکتاتور» و «آخوند باید گم بشه» سر دادند، مقررات منع رفت و آمد شبانه برقرار شده است.

دست کم یک معترض هدف گلوله نیروهای امنیتی قرار گرفته و کشته شده است. حتی این خبر هم موجب فرونشاندن مخالفت ها با رژیم حاکم در ایران نشده است.

اعتراضات جاری طی هفته های مدید با حضور مخالفان در خیابان های سراسر ایران در حال شکل گیری بوده است. مردم به رژیم تندرو و بودجه نظامی عظیم اش که اقتصاد پیشاپیش ضعیف ایران را زمین گیر کرده است، انتقاد دارند.

ویدئوی تازه منتشر شده ای در رسانه های اجتماعی ۶ هزار راننده اتوبوس در تهران را نشان می دهد که ۲۴ ساعت در صف پمپ بنزین مانده اند، زیرا شرکت پیمانکار به دلیل عدم دریافت طلب اش از دولت از ارائه سوخت سرباز می زند. این راننده ها ده ها هزار نفر را در طول روز جا به جا می کنند.

یکی از راننده ها می گوید: «بعد از ۱۸ ساعت کار این هم وضعیت مان است باید ۲۴ ساعت بایستیم تا سوخت بزنیم. پول ندارید بی خود می کنید از فلسطینی‌ها و حزب الله حمایت می کنید. پول ندارید، بی خود می کنید پا برهنه های اربعین را خرج شون را می دهد. چقدر بدبختی بکشیم، چقدر ذلت بکشیم. ما انقلاب نکردیم که این ها بیایند سرمان را زیر آب کنند، ظلم کنند، ستم کنند. باید به چه کسی بگوییم؟ به خودم که نمی گویم، جمع شویم برویم بگوییم. ما انقلاب نکردیم از لبنان و فلسیطین و حسن نصرالله کثیف حمایت شود.»

به نظر می رسد، معترضان در ایران از اظهارات اخیر پرزیدنت ترامپ و مایک پمپئو، وزیر خارجه، در حمایت از حق مردم برای تظاهرات علیه رژیم دلگرم شده اند. روشن نیست کاخ سفید تا کجا از معترضین که در پی سرنگون کردن رژیم تندرو حاکم هستند، حمایت خواهد کرد.

بنا بر گزارش ها، رضا اوتادی در درگیری میان معترضان با نیروهای امنیتی و بسیجی ها کشته شده است.

شیراز، قم و مشهد صحنه ادامه اعتراضات است.

توییتر به پلتفورمی مهم طی اعتراضات بدل شده است.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG