لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۲۵

دیدگاه| انقلاب ایران اشتباهات اوباما را آشکار می کند


در هفته های اخیر اعتراضات دوباره در ایران شروع شده و اینبار برعکس دی ماه، شهرهای بزرگ درگیر اعتراضات هستند.
در هفته های اخیر اعتراضات دوباره در ایران شروع شده و اینبار برعکس دی ماه، شهرهای بزرگ درگیر اعتراضات هستند.

یادداشتی از اِل تاد وود در واشنگتن تایمز

پرزیدنت اوباما گفته بود اتفاق نمی افتد. اما دارد اتفاق می افتد.

درباره ایران صحبت می کنم. اعتراضات سراسر آن کشور را فرا گرفته است. رژیم دیگر نمی تواند مهارش کند. به نظر می رسد عمر ملاها به شمارش افتاده است. تغییر رژیمی که باراک اوباما فکر می کرد غیرممکن است تا حدودی زیادی موضوع بحث شده است.

در ویدئوها مردم شعار می دهند: «آخوند باید گم بشه!» و «روحانی حیا کن، مملکت رو رها کن!» معترضین همچنین موتورسیکلت اوباش رژیم را آتش زده اند.

اگر چه شمار تظاهرکنندگان فقط هزاران نفر است، ولی اعتراضات رو به رشد است و دارد از کنترل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تندرو و مریدانش خارج می شود.

ریال در سراشیبی سقوط قرار دارد و مردم عادی به این باور رسیده اند که رژیم اقتصاد را نابود کرده و آینده را فدای تامین مالی ماجراجویی های نظامی و تروریستی اش در خاورمیانه و اروپا کرده و همزمان میلیاردها ریال را در حساب های بانکی خارجی خوابانده است. هر مشروعیتی که زمانی رژیم از آن برخوردار بود از دست رفته است.

این اعتراضات واقعی و محصول نارضایی عمیق مردم ایران است؛ نه پدیده ای تحریک شده از سوی گروه هایی در خارج. مردم ایران خودشان می خواهند این کار را بدون کمک خارجی به انجام برسانند.

آن چه این جوانان شجاع ایرانی نیاز دارند، حمایت اخلاقی ما و ادامه فشارهای مالی بر رژیم است. اگر پرزیدنت ترامپ و دولت او بتوانند توان ملاها در تامین مالی خودشان و دزدیدن از جیب مردم را بگیرند، خدمتی بزرگ به مردم ایران کرده اند. قطع صادرات نفت ایران و لغو امکان استفاده از نظام بانکی جهانی شرایط را برای تغییر رژیم از درون آماده می کند.

دولت اوباما با آگاهی از قدرت فشار اقتصادی آمریکا تعامل با ملاها را به مواجهه ترجیح داد. او می دانست ملاها نمی توانند تحریم های مالی که کنگره مصمم به اجرای آن بود را در بلند مدت تحمل کنند. به همین دلیل برای رسیدن به توافقی که ایران را از تحریم ها معاف کند سخت تلاش کرد.

اما پرزیدنت ترامپ از اعمال حداکثر فشار بر رژیم ابایی ندارد. روس ها، چینی ها و ایرانی ها این را می دانند.

حالا به نظر می رسد مردم ایران هم این امر را دریافته اند. آن ها سزاوار حمایت ما هستند.

این قیام سرنوشت اعتراضات سال ۱۳۸۸ که مورد بی اعتنایی اوباما قرار گرفت را پیدا نخواهد کرد. دیگر معجزه ای مانند توافق یکطرفه برجام نیست که با ۱۵۰ میلیارد دلار شامل پالت پول نقد ملاها را از این وضع نجات دهد. رژیم تمام پولی که اوباما با بی تدبیری به آن ها داد را خرج کرده است.

مردم ایران خواهان تغییرند. آن ها به کمک نیاز دارند. به خاطر جهانی بهتر، برای صلح و برای آینده فرزندان مان بیایید به آن ها کمک کنیم.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG