لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۰۹

گزارش نیوزویک؛ اعتراضات در شهرهای بزرگ، واکنش منفی به حکومت ایران


اعتراض مردم در شهر مشهد در روز پنجشنبه ۱۱ مرداد.
اعتراض مردم در شهر مشهد در روز پنجشنبه ۱۱ مرداد.

گزارشی از جیسون لمون در نیوزویک

در حالی که تظاهرات اعتراضی سراسر ایران را فراگرفته است، نمایندگان مجلس در ایران طرح پرسش از حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، درباره نحوه مدیریت اقتصادی دولت، را به جریان انداخته اند.

روحانی برای حضور در مجلس یک ماه فرصت دارد. رئیس جمهوری ایران باید به نمایندگان درباره سیاست های اقتصادی اش و طرح هایش برای رسیدگی به ناآرامی های ناشی از نگرانی های فزاینده اقتصادی توضیح بدهد. نرخ برابری ریال در برابر دلار سقوط شدیدی داشته و در بازار سیاه حدود ۱۰ تا ۱۱ هزار تومان فروخته می شود. با این وجود، دولت روحانی همچنان نرخ مبادله رسمی با دلار را ۴۴۰۰ تومان نگاه داشته است.

قانونگذاران می خواهند از روحانی بپرسند چرا توافق هسته ای ایران موسوم به برجام در بهبود مشکلات اقتصادی کشور نقشی نداشته است. با وجود خروج آمریکا از برجام در ماه مه، پنج طرف دیگر این توافق، بریتانیا، فرانسه، آلمان، چین و روسیه همچنان پایبندی خود را به آن حفظ کرده اند.

با گذشت چند سال از برجام، بانک های ایران همچنان دسترسی محدودی به خدمات مالی جهانی دارند. دولت روحانی پیشتر با تمجید از توافق هسته ای وعده می داد که شاهد سیلی از سرمایه گذاری خارجی خواهیم بود. با بازگشت دوباره تحریم های آمریکا، روحانی با واکنش های منفی سیاسی و اجتماعی فزاینده ای روبرو است.

تظاهرات در شهرهای سراسر ایران طی روزهای گذشته ادامه داشته است. شهروندان از کمبود آب، قطع برق و فساد فراگیر در کشور شکایت دارند.

دولت روحانی برای نمایش رسیدگی به مشکلات مردم، ولی الله سیف، رئیس بانک مرکزی، را برکنار کرد و به تدابیری برای تقویت ریال دست زده است.

گری سیک، استاد دانشگاه کلمبیا و کارشناس امور ایران، می گوید سقوط اقتصادی ایران ناشی از سوء مدیریت منابع کشور است.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG