لینکهای قابل دسترسی

جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۵۸

دیدگاه| اعتراضات اخیر، دوره جدیدی در سیاست ایران است؛ سکولارها بدون حضور اصلاح طلبان


تجمع مقابل زندان اوین برای آزادی نسرین ستوده یکی از صدها اعتراض اخیر در یکسال اخیر ایران بوده است.
تجمع مقابل زندان اوین برای آزادی نسرین ستوده یکی از صدها اعتراض اخیر در یکسال اخیر ایران بوده است.

مقاله ای از ایلای گلد در وبسایت روزنامه واشنگتن تایمز

بر خلاف تظاهرات سال ۱۳۸۸ در جریان جنبش سبز که متشکل از اصلاح طلبان بود، اعتراضات اخیر در ایران ماهیتی کاملا سکولار، مدنی و اجتماعی دارد و علیه کلیت رژیم جمهوری اسلامی صورت می گیرد.

مصطفی هجری، دبیرکل حزب دموکرات کردستان ایران، اخیرا در کنفرانسی در واشنگتن به همت «مرکز لندن» گفت: «سرکوب مردم کرد در ایران بر دو ستون استوار است. نظام سیاسی کنونی و قدرت آن و سرکوب ملی روشنفکران [اصلاح طلب] جمهوری اسلامی.» نتیجه این امر رد هویت ملی کردها بوده است.

کردها از موضع دولت دونالد ترامپ در قبال برجام خشنود ولی از موضع دیگر کشورهای درگیر تجارت با ایران ناراضی اند.

عبدالله مهتدی، دبیرکل حزب کومله کردستان ایران، می گوید برجام به ایران امکان داد فعالیت های تروریستی اش در خاورمیانه را افزایش بدهد.

در حالی که چشم ها متوجه تغییر رژیم در ایران است، باید هشیار باشیم که چه چیزی جایگزین آن خواهد شد. گروه های اپوزیسیون هنوز تصویر روشنی از آلترناتیو ندارند. اپوزیسیون انتظار کمک نظامی از آمریکا ندارد، اما چشم به همراهی واشنگتن در تغییر صلح آمیز قدرت در تهران دارد.

این امر می تواند شامل دسترسی کامل به اینترنت، آموزش استفاده از رسانه های اجتماعی و گزینه های جایگزین برای تلویزیون دولتی باشد. مصطفی هجری با تاکید بر ضرورت کمک ایالات متحده در توانمند کردن اپوزیسیون و جوانان و فراهم کردن زمینه باز پس گرفتن حس امید می گوید: «این آغاز دوره ای جدید در سیاست ایران است.»

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG