لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۱۲

گزارش روزنامه جروسلم پست: تظاهرات بازار و فاز جدید؛ اینبار با شعار «مرگ بر خامنه‌ای»


 اعتصاب و تظاهرات بازاریان تهران در اعتراض به گرانی و رکود
اعتصاب و تظاهرات بازاریان تهران در اعتراض به گرانی و رکود

روزنامه جروسلم پست در گزارشی نوشت: رژیم ایران پس از سه روز تظاهراتی که نقاط نمادین تهران مانند بازار و مقابل مجلس را تکان داده، برای بازگرداندن آرامش به پایتخت با چالش هایی روبرو است. محور اعتراضات بحران اقتصادی و حس بی اعتنایی رهبری کشور به نگرانی های توده مردم است.

اعتراضات این هفته، پیامد شش ماه ناآرامی است که دی ماه سال گذشته آغاز شد و طیفی از مسائل از اقتصاد تا حقوق زنان و سیاست خارجی را در بر می گیرد.

در آغاز اعتراضات، مقام های جمهوری اسلامی سعی می کردند حفظ ظاهر کنند. عباس عراقچی، معاون وزارت خارجه ایران، پیش بینی کرده بود کشورهای اروپایی برای نجات برجام طی ۱۰ روز بسته حمایتی اقتصادی را علیه تحریم های آمریکا ارائه خواهند کرد.

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، با ابراز نگرانی از اوضاع داخلی هشدار داد: «ما در ایران از اصولگرا و اصلاح طلب، بی خط، مخالف جمهوری اسلامی و مخالف دولت همه در یک کشتی نشسته ایم.»

رسانه ها در ایران از حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، برای رفتن به توچال برای کوهنوردی در میانه بحران سقوط ریال انتقاد کردند. در حالی که دولت واردات ۱۳۳۹ کالای خارجی را ممنوع کرده است، به روحانی برای پوشیدمن مارک های آمریکایی اعتراض شد.

ظریف رسانه های خارجی از جمله رویترز را به انتشار اخبار جعلی درباره اقتصاد ایران متهم کرده است. معترضان همچنین به مداخله ایران در سوریه اعتراض دارند.

روحانی در روز سه شنبه دشمنان خارجی را به راه اندازی «جنگ اقتصادی» علیه ایران متهم کرد.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG