لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۸

دیدگاه| اعتراضات در ایران تائیدی بر موضع درست ترامپ است


تجمع اعتراضی بازاریان تهران
تجمع اعتراضی بازاریان تهران

یادداشتی از بنی آونی در نیویورک پست

در حالی که در تیم ترامپ عده ای خواهان مذاکره با ایران و گروهی دیگر فشار منجر به تغییر رژیم را توصیه می کنند، ایرانیان جسور با حضور در خیابان های تهران کفه اختلاف در دولت ترامپ بر سر استراتژی ایران را به نفع مدافعان تغییر رژیم سنگین می کنند.

بازار تهران روز دوشنبه تعطیل شد و تجار به هزاران تظاهر کننده ای پیوستند که تلاش پلیس ضد شورش رژیم برای سرکوب را به چالش می کشیدند. دیگر شهرهای بزرگ به تهران پیوسته اند.

تظاهرکنندگان پلاکاردهایی را حمل می کردند که بر روی آن نوشته شده بود: «سوریه را رها کن، فکری به حال ما کن» و «حزب الله، جهاد اسلامی و حوثی ها ابزار جمهوری اسلامی در صدور انقلاب اسلامی».

بعضی تجار شعار «مرگ بر فلسطین» و «مرگ بر دیکتاتور» سر می دادند.

ایرانی ها یک سال گذشته مرتب در حال اعتراض بوده اند. رانندگان کامیون در اعتراض به افزایش هزینه ها دست به اعتصاب زدند.

در سایه فعال شدن تحریم های جدید آمریکا در ماه اوت، نرخ برابری ریال در برابر دلار به ۹ هزار تومان رسیده است. برای مردم عادی ایران این تورم لجام گسیخته به معنای خالی شدن سفره شام است.

اما مساله به اقتصاد محدود نمی شود.

اعترض مداوم زنان به حجاب اجباری، رژیم را مجبور کرد اجازه بدهد زنان به همراه مردان، در استادیوم آزادی در تهران، تیم ملی ایران را در جام جهانی تشویق کنند.

تظاهرات تهران نشانگر مرحله تازه ای از اعتراضات است که از شهرهای کوچک آغاز شده بود.

هشدار وزیر خارجه ایران در مورد تغییر رژیم نشانگر نگرانی جدی حکومت است.

تغییر رژیم در عراق، افغانستان و لیبی با انتقادهای جدی روبرو بوده است. اما نگاهی به فاجعه انسانی در سوریه شاهدی از عواقب هولناک عدم مداخله آمریکا است.

تا کنون رویکرد دولت ترامپ در مورد ایران درست بوده است: فشار بر رژیم به دلیل مداخلات منطقه ای اش و ایجاد فضا برای ایرانیان تا بدون نیاز به ما برای آینده شان تصمیم بگیرند.

ترامپ بدون دفاع آشکار از تغییر رژیم، فشار را افزایش داده است.

بعضی پیشنهاد می کنند ارائه طرح مذاکره با خامنه ای و شرکا که از سوی تهران رد خواهد شد، موجب تغییر رویکرد اروپا می شود. اما این حرکت به ملاها مشروعیت خواهد بخشید.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG