لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۹

گزارش واشنگتن فری بیکن: معترضان ایرانی شعار «مرگ بر فلسطین» سر می‌دهند


نیروهای امنیتی در بازار تهران، بازار شوش
نیروهای امنیتی در بازار تهران، بازار شوش

مقاله ای از ادم کردو در نشریه اینترنتی واشنگتن فری بیکن

تظاهرات تازه ضد رژیم در ایران در ادامه اعتراضات ماه های اخیر در واکنش به سقوط ارزش ریال در شرایطی اتفاق می افتد که رهبری ایران به تامین مالی گروه های تروریستی و عملیات نظامی در سوریه به نیابت از بشار اسد ادامه می دهد.

تظاهرکنندگان از تمرکز رژیم بر مداخلات منطقه ای به ستوه آمده اند و شعار «مرگ بر فلسطین» و «سوریه را رها کن فکری به حال ما کن» سر می دهند.

دیگر ویدئوها نشان می دهد که مردم «مرگ بر دیکتاتور» را فریاد می زنند.

تظاهرات مقابل مجلس در تهران چشمگیر بود و بنا بر گزارش ها نیروهای پلیس با گاز اشک آور به معترضین حمله ور شدند.

سعید قاسمی نژاد، پژوهشگر امور ایران در «بنیاد دفاع از دموکراسی ها»، که اعتراضات را دنبال می کند می گوید تنش میان شهروندان ایران و رژیم تندرو حاکم به مرحله ای تعیین کرده رسیده است: «ایرانیان از دست رژیم و هر دو جناح اش به ستوه آمده اند. طی یک سال گذشته، دلار ۱۴۰ درصد در برابر ریال قویتر شده است. رژیم نفت می فروشد تا گروه های تروریستی و ماجراجویی های منطقه ای اش را تامین کند، در حالی که ایرانی ها هر روز فقیرتر و فقیرتر می شوند.»

قاسمی نژاد گفت: «سر دادن شعار در حمایت از خاندان پهلوی عنصر ثابت اعتراضات ماه های اخیر بوده است. رژیم وارد بحرانی عمیق شده است.»

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG