لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۵۰

تجمع مقابل کاخ سفید برای شفاف سازی جمهوری اسلامی درباره جسد رضاشاه


اتحادیه ملی برای دموکراسی در ایران تجمعی را در مقابل کاخ سفید با هدف تاکید بر شفاف سازی و رفتار شایسته در مورد پیکر رضا شاه تدارک دید.

این تجمع بعد از ظهر یکشنبه ۹ اردیبهشت در پارک لافایت روبروی کاخ سفید در پی انتشار گزارش‌هایی درباره پیدا شدن مومیایی رضاشاه و احتمال دفن آن برگزارشد.

تعدادی از شرکت کنندگان در این تجمع در گفت و گو با بخش فارسی صدای آمریکا از اقدامات پرزیدنت ترامپ برای حمایت از حقوق بشر در ایران تقدیر کردند.

یکی از شرکت کنندگان نیز به صدای آمریکا ابراز امیدواری کرد که پرزیدنت ترامپ در روز ۲۲ اردیبهشت تصمیم به خروج از برجام بگیرد.

به گفته او، با خروج آمریکا از برجام، وضعیت اقتصادی کشور وخیم تر شده و شرایط حکومت جمهوری اسلامی بحرانی خواهد شد.

این تجمع یک روز پس از آن برگزار شد که یک عضو شورای شهر تهران اعلام کرد مومیایی احتمالی رضا شاه دفن شده است.

شاهزاده رضا پهلوی پیشتر در پیامی با این تذکر که پیکر پیدا شده به احتمال بسیار قوی به رضا شاه تعلق دارد از همه مردم ایران خواسته بود به عنوان نگاهبانان حقیقی میراث او از طریق شبکه‌های اجتماعی و نیز تجمعات مسالمت آمیز سراسری یاد و نامش را گرامی بدارند و در پاسخگو کردن حکومت و به سرانجام رساندن مناسب و شفاف ماجرا کمک کنند.

در حالیکه هنوز مقام های رسمی از تایید موضوع یا سرنوشت جسد کشف شده خودداری کرده بودند، پنجشنبه شب ماموران در منطقه حرم شاه عبدالعظیم در شهرری مانع حضور گروهی از مردم برای ادای احترام به پیکر رضا شاه پهلوی شدند.

ابتدای هفته گذشته، در حین حفاری در نزدیکی حرم عبدالعظیم در شهر ری در جنوب تهران، کارگران بعد از شکافتن یک بخش بتنی، به جسدی مومیایی شده رسیدند. خیلی زود این شایعه مطرح شد که این جسد متعلق به رضا شاه پهلوی است و فورا تعدادی از مقام‌ها به طور ضمنی این موضوع را تایید کردند. از جمله حسن خلیل‌آبادی، عضو شورای شهر تهران و رئیس کمیته میراث فرهنگی این شورا گفت که احتمال اینکه این جسد به رضا شاه تعلق داشته باشد، وجود دارد. او همچنین گفت که جنازه به هرکس متعلق باشد، ارزش میراثی دارد و باید حفظ شود.

بعد از این اظهار نظرها، برخی رسانه‌های حکومتی سعی در رد موضوع را کردند.

رضا شاه پهلوی سال ۱۳۲۴ در تبعید در ژوهانسبورگ آفریقای جنوبی درگذشت، اما بعد از مدتی به تهران منتقل و در شهر ری دفن شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG