لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۷

ادامه واکنش‌ها به دستگیری توماج صالحی؛ اعلام همبستگی هنرمندان با این خواننده موسیقی رپ


توماج صالحی
توماج صالحی

واکنش‌ها به دستگیری توماج صالحی، خواننده جوان موسیقی رپ در ایران، همچنان ادامه دارد. او روز دوشنبه ۲۲ شهریور پس از هجوم نیروهای امنیتی ایران به منزلش بازداشت شد و در حال حاضر زندانی است.

در روزهای اخیر گزارش‌های ضد و نقیضی درباره وضعیت ‌توماج صالحی منتشر شده است، ولی مقامات حکومت ایران هنوز توضیح رسمی درباره اتهام او ارائه نکرده‌اند.

در ساعات گذشته بسیاری از کاربران ایرانی، از جمله هنرمندان، به دستگیری توماج صالحی اعتراض کردند، و مطالب مختلفی در حمایت از این خواننده در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است.

نازنین بنیادی
نازنین بنیادی

نازنین بنیادی، بازیگر ایرانی آمریکایی و فعال حقوق بشر، در این رابطه به صدای آمریکا می‌گوید: «آزادی بیان، حق اساسی بشر است. توماج صالحی، هنرمند رپ مخالف، باید فورا آزاد شود. هنرمندان در موقعیتی منحصر به فرد برای برقراری ارتباط با مردم و تأثیرگذاری بر آنها قرار دارند، و جمهوری اسلامی به وضوح از این قدرت تهدید می‌شود. من همچنان در کنار توماج و همه کسانی هستم که شجاعانه همه چیزشان را برای داشتن یک ایران آزاد به خطر می‌اندازند.»

مازیار جبرانی
مازیار جبرانی

مازیار جبرانی، بازیگر، کمدین، و هنرمند ایرانی آمریکایی که توجه خاصی به رویدادهای سیاسی و اجتماعی دارد، به صدای آمریکا می‌گوید: «وظیفه هنرمندان این است که آینه‌ای مقابل جامعه خود قرار دهند. این آینه گاهی حقایق ناگواری را نشان می‌دهد. امیدوارم هنرمندان در ایران بتوانند بدون دستگیر شدن توسط مقامات، خود را از طریق هنرشان ابراز کنند. توماج را آزاد کنید!»

سونیتا علی‌زاده
سونیتا علی‌زاده

سونیتا علی‌زاده، خواننده افغانستانی ساکن آمریکا که مدتی در ایران زندگی کرده است و در زمینه موسیقی رپ اعتراضی فعالیت می‌کند، نیز به صدای آمریکا می‌گوید: «در کشوری که تنها آخوندها حق آزادی بیان دارند، زندان‌ها خالی می‌شوند از جنایت‌کاران، ‌و پر می‌شوند از هنرمندان. رهبران دینی می‌ترسند از قلمی که در دست هنرمندان است و از مغزهایی که حقیقت را می‌دانند. توماج صدای آزادی است، نباید خاموش شود.»

جاستینا
جاستینا

جاستینا، خواننده موسیقی رپ که به دلیل محدودیت‌ها و مشکلات موجود در ایران، مجبور به ترک کشور شده و اکنون ساکن اروپا است، به صدای آمریکا می‌گوید: «خوشحالم از این که آن قدر خوب به [موضوع] دستگیری توماج صالحی توجه می‌شود. طی این سال‌ها خیلی از خوانندگان رپ را بازداشت کردند، از جمله خود من، ساسان سونامی، و خیلی از خوانندگان زن که حتی حکم زندان گرفتند. اما متأسفانه حمایت لازم صورت نگرفت و برای کسی اهمیتی نداشت. امیدوارم هر چه زودتر از شر این حکومت ظالم خلاص بشیم تا هیچ کس برای هنرمند بودن زندانی نشود.»

حامد فرد
حامد فرد

حامد فرد، خواننده موسیقی رپ نیز که به دلیل آثار اعتراضی خود چند بار در ایران دستگیر شد و حالا ساکن اروپا است، پیشتر به صدای آمریکا گفته بود :«متأسفانه چون توماج صالحی در ایران بود، انتظار داشتم که او را دستگیر کنند و وزارت اطلاعات با او برخورد کند. مطمئنم چیزی از ارزش‌های توماج کم نمی‌شود، سال‌ها پیش من را دستگیر کردند و خواستند تا صدای بنده را خفه کنند، ولی موفق نشدند و با قدرت بیشتری به کارم ادامه دادم، توماج صالحی هم چنین آینده‌ای خواهد داشت و نمی‌توانند صدای او را خفه کنند.»

توماج صالحی تاکنون چندین اثر جنجالی و بحث‌انگیر منتشر کرده است. وی در آهنگ‌های خود با رویکردی اعتراضی به مسائل سیاسی، اجتماعی، و اقتصادی می‌پردازد و حتی به صورت مستقیم از حامیان حکومت ایران انتقاد می‌کند.

XS
SM
MD
LG