لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۲۷

ادعای وزیرعلوم مبنی بر بازداشت ۹۵ دانشجو در اعتراضات؛ شورای صنفی دانشجویان آمار وزارت علوم را رد کرد


عکس آرشیوی است
عکس آرشیوی است

در حالی که منابع دانشجویی در ایران از بازداشت گسترده دانشجویان در شهرهای مختلف ایران خبر می دهند اما وزیر علوم تعداد دانشجویان بازداشت شده در اعتراضات اخیر را ۹۵ نفر اعلام کرده است.

منصور غلامی، روز پنجشنبه ۱۴ آذرماه با اعلام این آمار مدعی شد که در حال حاضر تنها ۷ تا ۸ دانشجو در بازداشت هستند. این در حالی است که شورای صنفی دانشجویان ایران این اظهارات اخیر وزیر علوم را رد کرده است.

شورای صنفی دانشجویان ایران روز پنجشنبه ۱۴ آذرماه در بیانیه ای اظهارات مقامات جمهوری اسلامی مبنی بر «تعداد کم دانشجویان بازداشتی»‌ را رد کرده و نوشت تنها تعداد دانشجویان بازداشتی در تهران نزدیک به آمار ۹۵ دانشجویی است که وزیر علوم اعلام کرده است.

بنابر این بیانیه دانشجویان بازداشت شده از دانشگاه تهران دست‌کم ۴١ نفر، از دانشگاه علم و فرهنگ ٣۶ نفر، از دانشگاه علامه ٨ نفر از دانشگاه شهید بهشتی٣نفر و از دانشگاه علم و صنعت ٣نفر هستند.

شورای صنفی دانشجویان ایران اعلام کرد که مقامات جمهوری اسلامی «از تعداد دانشجویان بازداشتی در شهرستان ها» سخنی به میان نیاورده‌اند.

این شورا همچنین آمار دانشجویان بازداشتی تنها از دانشگاه تهران را دست کم ۸ دانشجو اعلام و تاکید کرده است که این آمار خود «ادعای دروغین وزارت علوم را تکذیب می کند.»

روز گذشته شورای صنفی دانشجویان ایران اعلام کرد که هنوز اطلاعی از تعداد و وضعیت دانشجویان بازداشتی در دست نیست. این شورا وزارت علوم را مسئول مستقیم خطرات احتمالی به این دانشجویان دانست.

شوراهای صنفی دانشجویان روز سه‌شنبه ۲۹ آبان کشور گزارش داده بود که ۴۰ تا ۵۰ دانشجو در اعتراضات به گرانی بنزین در دانشگاه بازداشت شدند. نیروهای لباس شخصی با چندین آمبولانس اقدام به بازداشت این دانشجویان کرده بودند.

این شورا گزارش داد که بسیاری از دانشجویان بازداشت شده «از حق برقراری تماس تلفنی محروم » هستند و با توجه به این بی اطلاعی از وضعیت آن ها و عدم دسترسی بازداشت شدگان به وکیل و راهنمایی های حقوقی «امکان اعتراف‌های دروغین» آن‌ها علیه خود وجود دارد.

تیر ماه سال گذشته دیدبان حقوق بشر با صدور بیانیه‌ای اعلام کرده بود که مقام‌های ایران سرکوب دانشجویان معترض را با صدور احکام زندان و ایجاد محدودیت برای فعالیت‌های مسالمت آمیز، شدت بخشیده‌اند.

وزارت خارجه آمریکا نیز بارها برخوردهای خشونت آمیز و سرکوب گسترده معترضان و مخالفان رژیم به بهانه‌های مختلف، و نیز نقض مکرر و مداوم حقوق شهروندان ایران توسط رژیم حاکم بر آن کشور را محکوم کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG