لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۸ ایران ۲۲:۵۹

سرخط خبرها

جمعی از کارگران ساختمانی شهرستان بانه در کردستان تجمع کردند

جمعی از کارگران ساختمانی در شهرستان بانه در استان کردستان در اعتراض به افزایش حق بیمه خود مقابل اداره کار و تامین اجتماعی تجمع کردند.

این کارگران پلاکاردهایی با نوشته «عدالت اجتماعی» را به همراه داشتند و جزء حق بیمه به شرایط بیکاری نیز معترض بودند.

خبرگزاری ایلنا روز چهارشنبه ۴ اردیبهشت به نقل از کارگران معترض نوشته است که آن‌ها خواستار بازگشت حق بیمه‌ها به روالی که پیش از سال ۹۶ وجود داشت، هستند و می‌گویند که در شرایط بیکاری فعلی، افزایش حق بیمه، منصفانه نیست.

اعتراض‌های اقتصادی در ایران از دو سال گذشته با افزایش قیمت‌ها و رشد مشکلات اقتصادی، بیشتر از قبل شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مهم‌ترین خبرهای روز ایران و جهان

یک نامه و عواقب آن؛ درخواست کنندگان استعفای خامنه‌ای بازداشت، ضرب و جرح یا تهدید شدند

جواد لعل محمدی، حسین مهرگان، محمد مهدوی فرد و محمد نوری‌زاد

بر اساس گزارش‌های متعدد، امضای نامه درخواست استعفای آیت الله خامنه‌ای برای امضاء‌کنندگان آن پیامدهای سختی داشته است.

در هفته‌های گذشته، جواد لعل‌محمدی و محمدحسین سپهری، از امضا کنندگان نامه پیام‌های تهدید آمیز دریافت کردند، رضا مهرگان مورد حمله قرار گرفت و محمد نوری زاد و محمد مهدوی‌فر بازداشت شدند.

اواخر خرداد امسال، ۱۴ نفر از فعالان مدنی و سیاسی داخل ایران با امضای نامه‌ای خواستار استعفای علی خامنه‌ای از رهبری و تغییر بنیادین قانون اساسی شدند.

در این نامه با اشاره به اینکه در طول «سال‌های پرخسارت» افرادی که مشفقانه و به طور مدنی تلاش کردند رهبر جمهوری اسلامی و سران جمهوری اسلامی را از «کج دستی‌ها و کج روی‌های ویرانگرانه‌شان» باز دارند یا زندانی شده یا کشته شدند، از مردم و فعالان خواسته شده بود: «با صراحت تمام پای به میدان گذارده و با درخواست تغییر بنیادین قانون اساسی و استعفای رهبری که هر روز بر حدود اختیارات به ناحق خود می‌افزاید، پیش‌قراول این حرکت ملی باشند.»

امضاکنندگان نامه در ادامه رئیس جمهوری و نمایندگان را «تدارکاتچی» رهبر خواندند.

چند هفته پس از امضای این نامه، رضا مهرگان، یکی از امضاکنندگان آن، با انتشار ویدئویی در شبکه های اجتماعی اعلام کرد که توسط افراد ناشناس با شوکر مورد حمله و ضرب و شتم قرار گرفته است.

پیش از آن، جواد لعل‌محمدی، عضو کانون صنفی معلمان مشهد و از امضا کنندگان نامه اعلام کرده بود که چند بار پیام‌های تهدیدآمیز دریافت کرده ومحمدحسین سپهری، یکی دیگر از امضا کنندگان با انتشار ویدئویی گفته بود که فردی چاقو به دست زنگ در خانه او را زده بود و پس از تماس با ۱۱۰ نیز ماموری برای رسیدگی مراجعه نکرده بود.

علاوه بر این برخوردها، محمد نوری زاد، یکی دیگر از امضا کنندگان نامه چهارشنبه ۱۹ تیرماه در پی مراجعه به شعبه اول دادیاری ناحیه ۳۳ اوین بازداشت شد.

محمد رضا مهدوی‌فر نیز ۲۲ تیر در شهر آران و بیدگل بازداشت شد. اعضای خانواده او دلیل بازداشت را «توهین به رهبری» عنوان کردند. آقای مهدوی‌فر که پیشتر نیز بارها زندانی شده بود و در حال گذراندن دوران تبعید خود بود، هنگام بازداشت در مرخصی به سر می‌برد.

بازداشت امضا کنندگان نامه در حالیست که آیت الله خامنه‌ای در سخنرانی‌های خود اعلام کرده است افراد در انتقاد از او آزادند. با این حال نه تنها هیچ انتقادی از رهبر جمهوری اسلامی در رسانه‌ها به چشم نمی‌خورد، بلکه کمترین انتقاد مطرح شده از سوی فعالان نیز اتهام توهین به رهبری را به همراه دارد.

در ماه‌های گذشته مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، محمدجواد ظریف و حسن روحانی را «ویترین مافیای فاسد دینی» خوانده و گفته بود که دولت آمریکا می‌داند این خامنه‌ای است که تصمیم‌های نهایی را می‌گیرد.

آقای پمپئو همچنین با انتشار پیام‌هایی در توئیتر با هشتگ #چهل_سال_شکست، از بدتر شدن وضعیت اقتصادی و حقوق بشر طی چهل سال گذشته نوشت و اعلام کرد که رهبران جمهوری اسلامی ایدئولوژی را بر منافع مردم ترجیح می دهند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

زن جوان سیاهپوست دستیار و همراه جیمزباند در فیلم جدید است

لاشانا لینچ، نئومی هریس و دانیل کرگ بازیگران فیلم جدید جیمز باند هستند

در حالی که هواداران مأمور ۰۰۷ برای اکران فیلم جدید جیمز باند لحظه شماری می کنند، شایعاتی مبنی بر اینکه «لاشانا لینچ» بازیگر بریتانیایی در نقش مأمور مخفی ۰۰۷ ظاهر شود در رسانه ها و شبکه های اجتماعی منتشر شده است.

روزنامه «دیلی میل» به نقل از یکی از منابع نزدیک به تهیه کننده های فیلم گزارش داده است که خانم لینچ قرار است در فیلم جدید جیمز باند ایفای نقش کند.

این خبر، موجی از شادی و هیجان را میان کاربرانی که آرزو دارند مأمور ۰۰۷ را در قالب یک زن جوان سیاه پوست ببینند، ایجاد کرده است.

اما لاناشا لینچ، قرار نیست «جیمز باند» باشد چرا که فیلمبرداری «باند ۲۵» با بازی «دنیل کرگ» در نقش جیمز باند آغاز شده است.

در فیلم جدید، جیمز باند که از سرویس اطلاعات مخفی ام‌آی۶​ بازنشسته شده، برای مأموریتی خوانده می شود و با مأمور ۰۰۷ جدید که جای او استخدام شده و یک زن جوان سیاه پوست (با بازی لاناشا لینچ) است در این مأموریت همراه می شود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

عکس ریاضی‌دان برجسته بریتانیایی که بخاطر همجنسگرایی تن به اخته‌سازی داده بود روی اسکناس پنجاه پوندی رفت

تصویر آلن تورینگ، ریاضیدان برجسته بریتانیایی روی اسکناسهای پنجاه پوندی قرار خواهد گرفت

«آلن تورینگ» ریاضیدان بریتانیایی چهره اسکانس های جدید پنجاه پوندی شد.

تورینگ با رمزگشایی کد ماشین «انیگما» که پیامهای نازی ها را در جنگ جهانی دوم رمزنگاری می کرد، توانست جان عده زیادی را نجات دهد و مقدمات پایان جنگ را فراهم کند هر چند تلاش های او در این راستا تا سالها ناشناخته باقی ماند.

آلن تورینگ دانشمندی پیشرو بود که نقش مهمی در توسعه علوم کامپیوتری و هوش مصنوعی ایفا کرد.

تورینگ در سال ۱۹۳۷، ایده «ماشین تورینگ» را که گفته می شود اساس محاسبات مدرن است برای نخستین بار در مقاله ای مطرح کرد.

اسکناس های پنجاه پوندی جدید بریتانیا با تصاویری از کد باینری که تاریخ تولد تورینگ را نشان می دهد و دستگاهی که به تورینگ در شکستن رمز ماشین «انیگما» کمک کرد طراحی شده است.

تورینگ به دلیل گرایش به همجنس که در آن دوران در بریتانیا جرم محسوب می شد، به اخته شیمیایی تن داد تا از مجازات کیفری بگریزد.

او دو سال بعد در ۴۱ سالگی به زندگی خود پایان داد. تورینگ در سال ۲۰۱۴ توسط ملکه بریتانیا عفو شد.

فیلم تحسین شده «بازی تقلید» محصول سال ۲۰۱۴ با نقش آفرینی «بندیکت کامبربچ»، گوشه ای از زندگی این ریاضیدان برجسته بریتانیایی را تصویر می کند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

مانور نظامی مشترک سعودی و آمریکا در شمال عربستان شروع شد

مانور نظامی مشترک میان عربستان سعودی و ایالات متحده آمریکا از روز دوشنبه ۲۴ تیر ماه شروع شده و به مدت دو هفته ادامه خواهد داشت.

به گزارش بیانیه منتشر شده از سوی وزارت دفاع عربستان سعودی، این مانور نظامی مشترک در شهر نظامی شاه خالد، در شمال عربستان در حال برگزاری است.

این بیانیه می‌گوید در جریان این مانور، شماری از تمرین‌ها در حوزه‌های نظامی کلاسیک و غیرمتعارف، به اجرا گذاشته می‌شود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

عفو بین‌الملل: ایران معترضان به حجاب اجباری را برای اعتراف تلویزیونی تحت فشار قرار می‌دهد

سازمان عفو بین‌الملل در گزارشی اعلام کرد که مقام‌های جمهوری اسلامی با بازداشت، نگهداری در حبس انفرادی طولانی مدت و همچنین تحت فشار قرار دادن خانواده‌های معترضان به حجاب اجباری در ایران، برای گرفتن اعترافات تلویزیونی از این فعالان تلاش می‌کند.

در این گزارش که دوشنبه ۲۴ تیر منتشر شد آمده است که عفو بین‌الملل در این رابطه شیوه مشابه اعمال شده روی دست کم ۶ مورد را شناسایی کرده است؛ در یکی از این موارد یک مدافع حقوق زنان در ماه جاری برای ۱۱ روز ناپدید شده بود.

فیلیپ لوتر، مدیر پژوهش و حمایت حقوقی خاورمیانه و شمال آفریقا عفو بین‌الملل در این باره گفت: «مقام های جمهوری اسلامی همزمان با احساس خطر از رشد فزاینده جنبش حقوق زنان علیه حجاب اجباری، دست به تاکتیک ظالمانه‌ای برای بی‌اعتبار کردن کارزار علیه حجاب اجباری و منصرف کردن دیگران از پیوستن به این کارزار، زده‌اند.»

او اضافه کرد: «این زنان حتی نباید در وحله نخست دستگیر می شدند. این ظالمانه است که حالا باید یا شکنجه را تحمل کنند و یا در تلویزیون دولتی تن به اعتراف اجباری به گناهکار بودن خود و رد اعتراض به حجاب اجباری بدهند.»

عفو بین‌الملل سپس به آنچه بر صبا کردافشانی گذشته اشاره کرده و به نقل از مادر او آورده است که خانم کردافشانی به مدت ۱۰ روز در بازداشتگاه وزرا در سلول انفرادی در بازداشت بود و در آن دوره برای اعتراف مقابل دوربین به اینکه به کمپین چهارشنبه های سفید پیوسته، تحت فشار قرار گرفت. در نهایت مادر خانم کردافشانی نیز برای وادار کردن او به اعتراف، بازداشت شد.

این سازمان مدافع حقوق بشر در بیانیه خود تاکید کرده است که جمهوری اسلامی باید این فعالان را فورا و بدون قید و شرط آزاد کرده، اتهامات را از آنها رفع کرده و از پخش اعترافات اجباری آنها خودداری کند.

دولت ایالات متحده در سال های اخیر بارها از تلاش زنان ایرانی برای رفع قوانین تبعیض آمیز، از جمله حجاب اجباری، حمایت کرده است.

اسفند ماه گذشته مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در مراسم اهدای «جایزه زنان شجاع» در وزارت خارجه آمریکا از تلاش زنان ایرانی برای مبارزه با حجاب اجباری تقدیر کرد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

واکنش سناتور ارشد آمریکایی به پیشنهاد حسن روحانی؛ تحریم را باید نگه داریم، اما گفت‌وگو خوب است

سناتور لیندزی گراهام

سناتور لیندزی گراهام در مورد پیشنهاد گفت‌وگو در صورت لغو تحریم از سوی جمهوری اسلامی گفت:‌ گفت‌وگو خوب است ولی باید تحریم‌ها را نگه داریم. اگر هم ایران بخواهد همین‌طوری غنی‌سازی را بالا ببرد، دیگر هر اقدامی ممکن است در نظر گرفته شود.

لیندزی گراهام، سناتور جمهوری‌خواه ایالت کارولینای جنوبی روز دوشنبه ۲۴ تیرماه در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی فاکس نیوز گفت: در حال حاضر دو عامل جلوی خطر و تهدید ایران را گرفته است: یکی اسرائیل و دیگری پرزیدنت ترامپ. اروپایی‌ها به درد نمی‌خورند، آن‌ها به فکر هراس از ایران نیستند و می‌خواهند فقط از آن پول دربیاورند. ولی وقتی آیت‌الله می‌گوید مرگ بر اسرائیل یا مرگ بر آمریکا، شوخی نمی‌کند. او یک متعصب دینی است و از بمب اتمی می‌خواهد برای حمله به اسرائیل استفاده کند.

سناتور گراهام افزود: کسانی که هنوز اسم توافق اتمی را می‌آورند، باید بدانند این توافق جلوی حرکت ساخت بمب اتمی ایران را نگرفته بود و فقط آن را کمی به تاخیر انداخت.

روز یکشنبه حسن روحانی گفته بود در صورتی که ایالات متحده تحریم ‌ها را بردارد، فشار اقتصادی را پایان دهد و به برجام بازگردد، جمهوری اسلامی آماده مذاکره با آمریکا است.

در نخستین واکنش به اظهارات روز یکشنبه حسن روحانی درباره مذاکره احتمالی با ایالات متحده، مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا، پیشنهادات او را مشابه پیشنهادی دانست که به دولت قبلی آمریکا داده شد و در نهایت به «توافق فاجعه‌بار» برجام منجر شد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

بیست ویدئو از رابطه جنسی «آر کلی» خواننده مشهور با دختران زیر ۱۸ سال به مقامات قضایی داده شد

آر کلی - خواننده سبک آر اند بی (وسط)

شبکه خبری «تی ام زی» می گوید وکیل «جویسلین سوج» یکی از شاکیان «آر کلی» خواننده مشهور می گوید مقام های قضایی در مورد پرونده آر کلی بیش از ۲۰ ویدئو پیدا کرده اند که او در آن با دختران زیر ۱۸ سال رابطه جنسی دارد.

«آر کلی» با نام کامل «رابرت سیل‌وستر کلی» خواننده و ترانه سرای مشهور سیاهپوست آمریکا است که از مدتی پیش به آزار جنسی و رابطه با افراد زیر ۱۸ سال متهم است. او این اتهام را رد کرد اما تاکنون دو بار بازداشت شده است.

گفته می شود یکی از همدستان خود آر کلی این ویدئوها را به مقامات تحویل داده است. به گفته این وکیل، این ویدئوها مدرک کافی برای مجرم شناختن آر کلی در مورد اتهامات اخیر را فراهم می کند.

پیشتر «فیت راجرز» زن جوانی بود که او آر کلی را متهم به آزار جنسی کرده بود. پرونده تجاوز و آزار جنسی نیاز به شواهد زیادی برای رسیدگی دارد. اما اتهام رابطه جنسی با دختران زیر ۱۸ سال، می تواند به سالها زندان «آر کلی» بیانجامد.

این خواننده سبک آر ان بی، از هفته پیش زندانی است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

دختر جوان و مجری اینترنتی نخستین کسی شد که به خاطر تصادف «اسکوتر برقی» در بریتانیا جان باخت

«امیلی هارتریج» مجری، شخصیت رسانه ای و از ستاره های شبکه های اجتماعی بریتانیا در جریان یک سانحه دلخراش کشته شد.

او که در حال سواری روی یک «اسکوتر برقی» بود، با یک کامیون تصادف کرد و جان سپرد.

این نخستین باری است که استفاده از اسکوترهای برقی در بریتانیا منجر به حادثه ای مرگبار می شود.

محبوبیت این اسکوترها در بریتانیا، استفاده از این وسیله نقلیه را در خیابان ها افزایش داده ولی عدم وجود قوانین ایمنی مشخص، باعث بروز حوادث زیادی شده است.

امیلی هارتریج ۳۵ ساله با تهیه و تولید ویدئوهایی درباره ورزش، سلامت، تندرستی و زندگی شخصی خود در شبکه های اجتماعی به شهرت زیادی رسید و کلیپ های تصویری او به ویژه در شبکه یوتیوب میلیونها بیننده داشت.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

فیلم اسرائیلی «مأمور مخفی» با موضوع جاسوسی از نیروگاه هسته‌ای ایران اکران می‌شود

آنونس تبلیغاتی فیلم «مأمور مخفی» (به انگلیسی: The Operative ) به کارگردانی «یوان آدلر» اسرائیلی در شبکه های اجتماعی منتشر شد، اثری حادثه ای که ماجرای جاسوسی از نیروگاه های هسته ای ایران را روایت می کند.

مأمور مخفی داستان یک مأمور زن سازمان موساد به نام «راشل» است که برای جاسوسی به ایران می رود تا اطلاعات محرمانه ای از برنامه هسته ای ایران و نیروگاه های اتمی این کشور کسب کند.

نقش این مأمور را «دیانه کروگر» بازی می کند، او به عنوان آموزگار زبان های انگلیسی و فرانسه به ایران می رود و در جریان ملاقات با مقامات و شخصیت های مختلف به جمع آوری اطلاعات می پردازد.

از سایر بازیگران فیلم می توان به مارتین فیرمن، کس انور، لیرون لِوو، یاکوف زاد دانیال و اوهاد کولر نام برد.

مأمور مخفی محصول مشترک آمریکا، آلمان، فرانسه و اسرائیل است و به زبان انگلیسی تولید شده است.

یوآن ادلر کارگردان جوان اسرائیلی پیش از مأمور مخفی، «بیت الحم» را ساخته بود، فیلمی درباره رابطه احساسی یک سرباز اسرائیلی و یک فلسطینی که سر و صدای زیادی کرد.

مأمور مخفی برای نخستین بار در جشنواره سینمایی برلین اکران شد و با واکنش های متفاوتی از سوی تماشاگران و نویسنده های هنری همراه شد.

نشریات و سایت های حکومتی در ایران با انتقاد شدید از «مأمور مخفی» آن را اثری ضد ایرانی توصیف کردند که با هدف ضربه به انقلاب اسلامی تولید شده است.

اکران مأمور مخفی از ماه اوت بصورت محدود در سینماهای آمریکا آغاز می شود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

گلرخ ابراهیمی ایرایی و آتنا دائمی در حکمی جدید مجموعا به بیش از ۷ سال زندان محکوم شدند

آتنا دائمی و گلرخ ایرایی دو فعال حقوق بشر ایرانی

«گلرخ ابراهیمی ایرایی» و «آتنا دائمی» دو فعال مدنی، در حکم جدیدی که از سوی دادگاه انقلاب تهران برای آنها صادر شده هر کدام به سه سال و هفت ماه زندان و دو سال محرومیت از فعالیت در احزاب و گروه‌ها محکوم شدند.

بر اساس اخبار منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران، به ریاست قاضی ایمان افشاری، گلرخ ابراهیمی ایرایی و آتنا دائمی را به اتهام «اهانت به بنیانگذار جمهوری اسلامی و رهبری» و «تبلیغ علیه نظام» مجموعا به ۷ سال و دوم ماه زندان محکوم کرد. جلسه رسیدگی به اتهامات این دو فعال مدنی، در تاریخ ۲۸ خردادماه سال جاری برگزار شده است.

بر اساس حکم صادر شده هر کدام از این دو فعال مدنی، بابت اتهام «تبلیغ علیه نظام» به یک سال و شش ماه زندان و از بابت اتهام «توهین به رهبری» به دو سال و یک ماه زندان محکوم شدند. همچنین دادگاه گلرخ ابراهیمی ایرایی و آتنا دائمی را به دو سال محرومیت از عضویت در گروه‌ها و احزاب محکوم کرده است.

این دو فعال مدنی سال گذشته در اعتراض به حکم اعدام رامین حسین‌پناهی، زانیار مرادی و لقمان مرادی با پرونده جدیدی با عنوانین اتهامی «اهانت به بنیانگذار جمهوری اسلامی و رهبری»، «تبلیغ علیه نظام» و «اخلال در نظم زندان» مواجه شده ‌بودند. این دو فعال مدنی در این پرونده از اتهام «اخلال در نظم زندان» تبرئه شدند.

گلرخ ابراهیمی ایرایی فروردین ماه امسال با پایان دوران محکومیت خود و با قرار کفالت ۶۰ میلیون تومانی تا زمان رسیدگی به پرونده جدید از زندان اوین آزاد شده بود. اتهام او نوشتن داستانی منتشر نشده بود که در آن مجازات سنگسار را محکوم کرده بود.

آتنا دائمی نیز که هم اکنون در حال سپری کردن دوران محکومیت خود در زندان اوین است مهرماه سال ۹۳ بازداشت و پس از گذراندن دوران بازدجویی و برگزاری جلسه دادگاه بدوی در تاریخ ۲۶ بهمن ۹۴ با تودیع وثیقه ۵۵۰ میلیون تومانی موقتا و تا برگزاری دادگاه تجدید نظر آزاد شد. حکم ۱۴ سال زندان این فعال حقوق بشر که از سوی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب برای او صادر شده بود در دادگاه تجدید نظر به هفت سال کاهش یافت و نهایتا این فعال حقوق ششم آذرماه بدون دریافت احضاریه در منزل پدری خود بازداشت و به زندان منتقل شد.

ایالات متحده در سال‌های اخیر بارها نسبت به موارد گسترده نقض حقوق بشر در ایران اعتراض و آن را محکوم کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

بریتانیا: ایران نمی‌تواند فقط به بخش‌هایی از برجام متعهد بماند

جرمی هانت، وزیر خارجه بریتانیا در مورد همکاری ایران در حوزه توافق اتمی موسوم به برجام گفت: با وزیران خارجه فرانسه و هلند مذاکره کردیم و پیام ما مشخص است: از توافق اتمی حمایت می‌کنیم ولی ایران نمی‌تواند فقط به بخش‌هایی از آن متعهد بماند.

وزیر خارجه بریتانیا روز دوشنبه ۲۴ تیرماه و در پیامی دو قسمتی در توئیتر گفت: این جا با دو گزینه روبرو هستیم که آیا خاورمیانه اتمی بشود یا نه.

آقای هانت افزود: پس در حالی که مشغول پایین آوردن تنش‌های مرتبط با توقیف نفتکش ایرانی در جبل‌الطارق هستیم، در همین حال انتظار بازگشت به اجرای کامل توافق اتمی برجام را داریم. یادتان باشد که فقط اروپا نیست که از آن حمایت می‌کند و روسیه و چین هم همین موضع را دارند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

شناور ایرانی توقیف شده در کویت پس از ده ماه آزاد شد

عکس از آرشیو و تزئینی است

یک شناور ایرانی پس از حدود ده ماه توقیف در کویت، آزاد شد و به سوی ایران حرکت کرد.

خبرگزاری تسنیم به نقل از شرکت تایدواتر، ضمن اعلام این خبر نوشت که شناور «اروند تاید ۱۰۰۰» پس از ده ماه رفع توقیف شده و اکنون در آب‌های بین‌المللی به سر می‌برد.

این شناور پاییز سال گذشته توقیف شده بود. آن زمان هادی حق‌شناس، معاون وقت امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی، گفته بود که شرکت تایدواتر به دلیل تحریم‌های آمریکا، شناور متعلق به خود را که ثبت ایران بوده تغییر ثبت داده و به نام کویت کرده بود.

در حال حاضر یک نفتکش ایرانی در عربستان سعودی اجازه خروج از بندر این کشور را ندارد و یک نفتکش حامل نفت ایران هم در جبل الطارق در توقیف است.

بریتانیا از ایران خواسته تضمین دهد این نفتکش به سوریه نمی رود، تا مقدمات آزادی آن را فراهم کند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

سناتور کاتن: باید به اجماع جهانی علیه ایران بازگردیم

سناتور تام کاتن با درخواست دوباره برای خروج کامل آمریکا از توافق اتمی ایران گفت: توافق اتمی موسوم به برجام، روی این پیش‌فرض طراحی شده بود که اگر به برنامه اتمی ایران مشروعیت داد، نتیجه‌اش این خواهد بود که ایران رفتاری عادی در پیش خواهد گرفت. سنگ بنای اصلی این استراتژی، «همکاری اتمی غیرنظامی» نام گرفته بود.

تام کاتن، نماینده جمهوری‌خواه ایالت آرکانزاس روز دوشنبه ۲۴ تیرماه و در پیامی در توئیتر گفت: ولی آیا جواب داد؟ نه. آن‌چه در مقابل به دست آوردیم این بود که بزرگترین کشور حامی تروریسم در جهان دارد همه راه‌های دستیابی به بمب اتمی را آزمایش می‌کند با این فرق که حالا میلیاردها دلار از لغو تحریم‌ها به دست آورده بودند که خرج رفتارهای بدخواهانه خود کنند.

سناتور کاتن افزود: راه حل؟ تمامی اجماع پیش از توافق اتمی که معتقد بود ایران باید با فشار اقتصادی حداکثری روبرو شود تا زمانی که جاه‌طلبی‌های اتمی خود را کنار گذاشته و حمایت از تروریسم را متوقف کنند.

تام کاتن گفت: معافیت از تحریم‌هایی که «همکاری اتمی غیرنظامی» با ایران را مشروع می‌کند، بقایای چارچوب قرارداد ناکارآمد برجام است. زمان لغو این معافیت‌هایی که به برنامه اتمی ایران مشروعیت می‌دهد و بازگرداندن اجماع مربوط به پیش از توافق برجام، فرا رسیده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

هشدار یک نماینده کنگره به اروپا؛ بین همکاری با آیت‌الله‌ها یا یک توافق جدید، انتخاب کنید

جیم بنکس عضو جمهوریخواه مجلس نمایندگان از ایالت اندیانا

جیم بنکس، نماینده جمهوری‌خواه کنگره آمریکا در پیامی در توئیتر خطاب به اروپا گفت باید بین تسلیم شدن به خواسته ایران و یا مذاکره و رسیدن به توافقی جامع، یکی را انتخاب کنند.

جیم بنکس، نماینده جمهوری‌خواه ایالت ایندیانا در مجلس نمایندگان روز دوشنبه ۲۴ تیرماه در پیامی در توئیتر گفت: متحدان اروپایی ما باید از بین این دو گزینه یکی را انتخاب کنند: ۱) هرچیزی که آیت‌الله می‌خواهد به او بدهند: که می‌شود همان توافق قدیمی و خطرناکی که به ایران بمب اتمی داده و امنیت ما را با خطر می‌اندازد.

آقای بنکس افزود: و یا ۲) مذاکره برای توافقی که اطمینان پیدا کند ایران هیچ‌وقت به بمب اتمی نمی‌رسد و همچنین امنیت ملی غرب و متحدان را تقویت می‌کند.

جرمی هانت وزیر خارجه بریتانیا روز دوشنبه گفت ایران نمی‌تواند بخش‌هایی از توافق اتمی را اجرا کند و باید به کل آن متعهد باشد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

مولود حاجی زاده روزنامه‌نگار حوزه زنان بعد از احضار به دادسرای اوین، بازداشت شد

برخی روزنامه‌نگاران و فعالان سیاسی در شبکه‌های اجتماعی خبر دادند که مولود حاجی زاده روزنامه نگار در دادسرای اوین بازداشت شده است.

بنابر اخباری که روز دوشنبه ۲۴ تیرماه در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد، مولود حاجی زاده روز دوشنبه به دادسرای اوین احضار شده و بعد از حضور در این مکان، بازداشت شده است.

حسن اسدی زید آبادی فعال سیاسی در توئیتر در این‌باره نوشت که مولود حاجی‌زاده روزنامه‌نگار حوزه زنان طی هفته‌های اخیر مکررا از سوی نهاد امنیتی احضار و بازجویی شده بود.

او در ادامه نوشت که «به خانم حاجی زاده گفته بودند برای دفاع آخر و تودیع وثیقه در دادسرا حاضر شود.»

خبر بازداشت این روزنامه نگار را سایت خبری امتداد و چند روزنامه نگار نیز منتشر کرده‌اند.

در خبرهای غیررسمی عنوان نشده که علت بازداشت خانم حاجی زاده چه بوده است و هنوز مقامات رسمی بازداشت این روزنامه نگار را تایید نکرده‌اند.

مولود حاجی زاده از جمله روزنامه نگارانی است که در تجمع روز جهانی زن سال گذشته بازداشت شده بود و در ۲۱ اسفند آزاد شد.

در ماه‌های اخیر بازداشت روزنامه‌نگاران در ایران افزایش یافته است. از جمله این روزنامه نگاران مرضیه امیری و مسعود کاظمی هستند که در بازداشت به سر می برند.

نهادهای بین‌المللی مدافع حقوق بشر و دولت ایالات متحده، جمهوری اسلامی را به نقض آزادی بیان و سرکوب روزنامه‌نگاران متهم کرده و خواستار آزادی روزنامه‌نگارانی شده‌اند که صرفا به دلیل انجام وظیفه و شغل خود زندانی شده‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

یک پرونده دیگر در فساد شرکت‌های پتروشیمی| ارزش ریالی پرونده ١١ متهم بیش از ٣٢۶ میلیارد تومان است

تصویر آرشیوی از جلسه دادگاه یک پرونده شرکت‌های پتروشیمی

در ادامه پرونده‌های فساد اقتصادی در ایران، رسیدگی به پرونده ۱۱ متهم پتروشیمی امروز دوشنبه ۲۴ تیرماه آغاز شد. پرونده‌ای که ارزش ریالی اتهامات آن بیش از ۳۲۶ میلیاردتومان اعلام شده است.

اسدالله مسعودی مقام، رئیس دادگاه رسیدگی به پرونده ۱۱ متهم پتروشیمی،‌گفت:‌ «اتهام این افراد مشارکت و معاونت در اخلال در نظام تولیدی کشور از طریق تخصیص سهمیه غیرقانونی مواد اولیه پتروشیمی به میزان ٨٠ هزار تن و به ارزش بیش از ٣٢۶ میلیارد تومان است.»

بنا به گفته قاضی متهمان این پرونده از« کارکنان و مدیران وزارت صنعت، معدن و تجارت » هستند و متهم اول این پرونده «قدرت احمدی» کارشناس امور صنایع وزارت صنعت به مشارکت در اخلال در نظام تولیدی کشور به میزان ٨٠ هزار تن با اخذ رشوه به مبلغ ١٠ میلیارد ریال متهم است.

محمد حسن بیدهندی و مصطفی ورزدار از کارمندان وزارت صنعت معدن و تجارت دیگر متهمان این پرونده هستند.محسن گودرزی نژاد،محسن ناصری گودرزی، ناصر شهبازی، نادر رادمهر، فرید یاراحمدی، بهمن ازنایی و مجید شیرنیا از اداره کل صنعت لرستان و ازنا ازجمله۱۱ متهم این پرونده محسوب می‌شوند.

رسیدگی به پرونده فساد در شرکت‌های پتروشیمی از اسفند سال ۹۷ آغاز شده است. پرونده‌هایی که حتی متهمان آن بارها برای دفاع از خود به دور زدن تحریم‌ها برای «حفظ آبروی نظام» و امضاء تفاهم‌نامه به خاطر«مملکت و انقلاب» اشاره کرده‌اند.

ایران در یک سال اخیر با پرونده های جنجال‌برانگیز فساد اقتصادی روبرو بوده است از اختلاس بزرگ در پرونده پتروشیمی تا پرونده بانک سرمایه با بیش از ۷۰ متهم. جلسات دادگاه بانک سرمایه در حالی برگزار می شود که متهمان مجبورند برای وارد شدن به جلسه دادرسی «صف» ببندند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

ان‌بی‌سی: احتمال دارد پرزیدنت ترامپ وزیر بازرگانی را از سمت خود برکنار کند 

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده، ممکن است طی روزهای آینده وزیر بازرگانی ایالات متحده را از سمت خود برکنار کند.

شبکه تلویزیونی ان‌بی‌سی در گزارشی نوشت که رئیس جمهوری آمریکا به دو تن از دستیاران خود گفته است که مشغول بررسی برکناری ویلبر راس، وزیر بازرگانی ایالات متحده است.

هنوز مقام‌های رسمی آمریکا نسبت به این گزارش واکنشی نشان نداده‌اند.

این تصمیم پس از آن اتخاذ می‌شود که دیوان عالی ایالات متحده با اضافه کردن سوالی درباره وضعیت شهروندی افراد در پرسش‌نامه‌های مربوط به سرشماری سال آینده، ۲۰۲۰، در آمریکا مخالفت کرد.

پرزیدنت ترامپ روز پنج‌شنبه هفته گذشته اعلام کرده بود که از تلاش برای افزودن این پرسش به سرشماری سال آینده دست خواهد کشید، اما گفت با صدور یک فرمان اجرایی از وزارت بازرگانی خواسته است داده های مرتبط با شهروندی را به دست بیاورد.

به گفته رئیس جمهوری آمریکا با صدور این فرمان اجرایی «می‌توانیم اطمینان داشته باشیم که سرشماری سال ۲۰۲۰ آمار صحیحی از تعداد شهروندان، غیر شهروندان و افراد غیرقانونی ساکن در ایالات متحده آمریکا به دست خواهد داد. ما از تلاش‌های‌مان برای تعیین وضعیت شهروندی جمعیت ایالات متحده دست نکشیده‌ایم.»

منتقدان می‌گویند پرسش شهروندی باعث می‌شد اقلیت‌ها و مهاجران سرشماری را پر نکنند و این موجب تقویت موقعیت جمهوری‌خواهان در مناطق با اکثریت دموکرات شود.

سرشماری بیش از ۳۲۷ میلیون نفر از مردم ایالات متحده از آوریل سال بعد آغاز می شود. سرشماری از این جهت اهمیت دارد که تعیین می‌کند چه تعداد کرسی مجلس نمایندگان به هر ایالت تخصیص یابد و چگونه صدها میلیارد دلار بودجه فدرال توزیع شود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

 درگیری طایفه‌ای در شهر الوان شوش یک کشته و ۱۳ مصدوم در پی داشت

عکس آرشیوی است

درگیری طایفه ای شهر الوان بخش شاوور شهرستان شوش یک کشته و ۱۳ مصدوم بر جاگذاشت.

خبرگزاری ایرنا روز دوشنبه ۲۴ تیرماه به نقل از رئیس دادگستری بخش شاوور شوش نوشت که این درگیری روز یکشنبه و در پی اختلاف خانوادگی رخ داده بود یک کشته و ۱۳ زخمی بر جا گذاشت.

این مقام قضایی اعلام کرد که پلیس حدود پنج نفر را دستگیر کرده است اما قاتل همچنان متواری است.

بنابر این گزارش به گفته منابع محلی از الوان شوش، حدود پنج واحد مسکونی در این درگیری طایفه ای به آتش کشیده شده است و درگیری تا شامگاه یکشنبه ادامه داشته است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

وزیر خارجه فرانسه: اروپا باید در برابر مسئله ایران متحد باشد

ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه، گفت کشورهای اروپایی باید برای حل «مسئله ایران» با یکدیگر متحد باشند.

به گزارش رویترز، لودریان که برای حضور در نشست وزرای خارجه کشورهای اروپایی به بروکسل سفر کرده است، گفت برای حفظ برجام،‌ نیاز است که کشورهای اروپایی اتحاد خود را حفظ کنند.

وزیر خارجه فرانسه همچنین گفت که جمهوری اسلامی باید در تصمیم خود برای زیر پا گذاشتن برخی اصول توافق هسته‌ای موسوم به برجام، تجدیدنظر کند.

لودریان همچنین تصمیم ایران را برای نقض برخی اصول توافق هسته‌ای پس از خروج ایالات متحده از این توافق را «واکنشی بد به یک تصمیم بد» توصیف کرد.

وزیر خارجه فرانسه پیشتر هم از افزایش تنش‌ها در منطقه خاورمیانه و بروز یک درگیری نظامی ابراز نگرانی کرده و گفته بود تصمیم جمهوری اسلامی برای نقض برخی از تعهدات خود در توافق هسته‌ای ۱۳۹۴ با قدرت‌های جهانی به نگرانی‌ها افزوده است.

نشست وزرای خارجه اتحادیه اروپا در بروکسل به منظور یافتن راه‌حلی برای متقاعد کردن ایالات متحده و ایران برای کاهش تنش و گفت‌وگو برگزار می‌شود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

هند پرتاب ماه‌پیمای خود را یکساعت قبل از عملیات به دلیل نقض فنی متوقف کرد

بخش انگلیسی صدای آمریکا - بی آر گوروپراساد، سخنگوی «سازمان تحقیقات فضایی هند»، می گوید ماموریت فضاپیمای «چاندریان ۲» زمانی متوقف شد که در راکت پرتاب‌گر که ۶۴۰ تن وزن و ۱۴ طبقه ارتفاع دارد، یک «نقص فنی» مشاهده شد.

شمارش معکوس در ۵۶ دقیقه و ۲۴ ثانیه مانده به پرتاب از حرکت ایستاد. سخنگوی «سازمان تحقیقات فضایی هند» گفت به زودی تاریخ جدیدی برای پرتاب اعلام می شود.

«چاندریان» که در زبان سانسکریت به معنای «ماه پیما» است برای یک فرود نرم در قطب جنوب ماه و فرستادن یک ماه نورد برای جستجوی منابع آبی طراحی شده است.

«چاندریان ۲» پروژه ای ۱۴۰ میلیون دلاری است. «چاندریان ۱» در سال ۲۰۰۸ در مدار ماه وجود آب در آن کره را تائید کرده بود.

هند مسلح به جنگ افزار هسته ای در آستانه تبدیل شدن به پنجمین قدرت اقتصادی جهان است و دولت به شدت ملی گرای نارندرا مودی، نخست وزیر هند، مشتاق نمایش مهارت های آن کشور در حوزه امنیت و فناوری است. اگر هند موفق به انجام این ماموریت شود، پس از ایالات متحده، روسیه و چین چهارمین کشوری خواهد بود که موفق به انجام آن شده است.

مودی ضرب الاجل برای اولین ماموریت فضاپیمای با فضانورد را سال ۲۰۲۲ تعیین کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

حمله پلیس مهاجرت آمریکا به مهاجران غیرقانونی، آغاز بی سر و صدایی داشت

بخش انگلیسی صدای آمریکا - یورش های مهاجرتی در سراسر ایالات متحده با هدف بازداشت تا ۲ هزار مهاجر غیرقانونی برای اخراج احتمالی روز یکشنبه بی سر و صدا و تقریبا به شکلی نامحسوس آغاز شد.

مت آلبنس، سرپرست «اداره پلیس مهاجرت و گمرک»، می گوید: «ما در حال اجرای اقدامات انتظامی هدفمند علیه افراد خاصی هستیم که فرصت حضور در دادگاه مهاجرت را داشته اند و قاضی دادگاه مهاجرت حکم اخراج آن ها را صادر کرده است.»

او اطلاعات بیشتری درباره مکان بازداشت ها و شمار دستگیر شدگان ارائه نداد.

اما گزارش ها از میامی، نیویورک، آتلانتا و بالتیمور از آرامش حاکم بر آن شهرها حکایت دارد. در این شهرها که به مهاجران غیرقانونی پناه داده می شود، کلیساها و وکلا آماده کمک به هر فردی هستند که ظن بازداشت او می رود. آن ها به مهاجران گفته اند تا زمانی که ماموران حکم جلب ارائه نداده اند، در خانه هایشان را به روی پلیس مهاجرت باز نکنند.

شهردارهای بیشتر این شهرهای بزرگ عضو حزب دموکرات هستند و به مقام های محلی دستور داده اند با مقام های فدرال امور مهاجرت همکاری نکنند.

«اداره پلیس مهاجرت و گمرک» می گوید عمدتا مهاجرانی را که خطرناک محسوب می شوند هدف گرفته است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

یک عضو شورای شهر اصفهان به دوسال حبس تعزیری محکوم شد؛ از جمله اتهامات دفاع از حقوق زنان و معلمان

مهدی مقدری، عضو شورای شهر اصفهان

یک عضو شورای شهر اصفهان که پیشتر از یک عضو شورای شهر شیراز در رابطه با اظهاراتش درباره بهائیان، و نیز از دوچرخه سواری زنان حمایت کرده بود، به اتهام تبلیغ علیه نظام و تشویش اذهان عمومی به دو سال حبس تعزیری محکوم شد.

مهدی مقدری روز دوشنبه ۲۴ تیرماه در صفحه توئیتر خود با اعلام این خبر نوشت که براساس احکام صادره از سوی دادگاه‌های انقلاب و کیفری اصفهان، علاوه بر دو سال حبس به دو سال انفصال از خدمات دولتی و عضویت در شورای شهر، دو سال ممنوعیت حضور در احزاب و فعالیت سیاسی، و دو سال ممنوعیت از حضور در فضای مجازی محکوم شده است.

این عضو شورای شهر اصفهان در این توئیت اتهامات خود را «تبلیغ علیه نظام و تشویش اذهان عمومی در حمایت از مهدی حاجتی، دکتر غروی، تجمع صنفی معلمان، دفاع از حقوق زنان و ..» عنوان کرده است.

مهدی مقدری سال گذشته در شبکه‌های اجتماعی از مهدی حاجتی، عضو بازداشت شده شورای شهر شیراز، و همچنین علی اصغر غروی، پژوهشگر قرآنی، حمایت کرده بود و همین مطالب باعث محکومیت او در دادگاه شده است.

آقای مقدری همچنین پیشتر در ۲۱ فروردین امسال در پست اینستاگرامی خود اعلام کرد که به خاطر «دو توئیت انتقادی» با حکم دادگاه انقلاب به مدت شش ماه از حضور در جلسات شورای شهر اصفهان منع شده که از جمله این توئیت‌ها انتقاد از محروم شدن زنان از «دوچرخه سواری» بوده است.

چندی پیش نیز مهدی حاجتی، عضو شورای شهر شیراز که مهرماه سال گذشته در حساب کاربری خود درباره تلاشش برای آزادی دو شهروند بهایی نوشته بود، برای اجرای حکم به زندان منتقل شد.

مقامات جمهوری اسلامی از جمله جواد ظریف وزیر خارجه مدعی هستند در ایران کسی به دلیل اظهارنظر تحت تعقیب قرار نمی‌گیرد و محکوم نمی‌شود. آیت الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، نیز پیشتر گفته بود که در ایران «آزادی بیان وجود دارد و مردم در ابراز نظرات مختلف آزادند.»

این در حالی است که ایالات متحده به کرات نسبت به برخوردهای خشونت آمیز و سرکوب گسترده معترضان و دگراندیشان، و نیز نقض مکرر و مداوم حقوق شهروندان ایران، به ویژه حقوق زنان، توسط رژیم حاکم بر آن کشور ابراز نگرانی کرده است. مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، نیز بارها نابردباری مذهبی رژیم ایران و سرکوب گسترده و خشونت آمیز اقلیت های دینی گوناگون، از جمله بهاییان، توسط آن رژیم را محکوم کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

ترامپ به تقاضاهای پناهندگی از آمریکای مرکزی پایان می‌دهد

بخش انگلیسی صدای آمریکا - دولت پرزیدنت ترامپ با اقدامی در صدد پایان دادن به تقاضاهای پناهندگی برای بیشتر مهاجران از کشورهای آمریکای مرکزی است.

در مقرراتی که دوشنبه منتشر شد مهاجران در صورتی که از کشور دیگری عبور کرده باشند از تقاضای پناهندگی در ایالات متحده منع می شوند.

هر ماه ده ها هزار خانواده مهاجر از آمریکای مرکزی از طریق مکزیک خودشان را به ایالات متحده می رسانند و بسیاری از آنها تقاضای پناهندگی می کنند. دولت ایالات متحده مدعی است که این خانواده ها از مفرهای قانونی در آمریکا سوء استفاده می کنند و این مفرها به مهاجران امکان می دهد در حالی که در انتظار رسیدگی به درخواست بی پایه شان برای پناهندگی هستند در آمریکا آزادانه زندگی کنند.

این فرمان دولت پرزیدنت ترامپ به احتمال قریب به یقین به لحاظ حقوقی به چالش کشیده خواهد شد.

بر مبنای قوانین ایالات متحده، پناهجویان - به استثناء کسانی که از طریق کشوری «امن» آمده باشند - اجازه دارند وقتی به ایالات متحده می رسند، فارغ از این که چگونه رسیده اند، تقاضای پناهندگی کنند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

وزیر خارجه بریتانیا: فرصت کمی برای نجات برجام داریم؛ ایران یک سال تا ساخت بمب اتمی فاصله دارد

جرمی هانت، وزیر خارجه بریتانیا، گفت هنوز فرصت کمی برای نجات دادن توافق هسته‌ای با ایران وجود دارد.

به گزارش رویترز، هانت که برای شرکت در نشست وزرای خارجه اتحادیه اروپا به بروکسل سفر کرده است، گفت: «ایران یک سال با ساخت بمب اتمی فاصله دارد. هنوز مهلت کوتاهی برای نجات دادن توافق در اختیار داریم.»

هانت اشاره کرده است که بریتانیا و ایالات متحده شرکای نزدیک به هم هستند، اما درباره چگونگی برخورد با ایران و توافق هسته‌ای موسوم به برجام با هم اختلاف‌نظر دارند.

نشست وزرای خارجه اتحادیه اروپا در بروکسل به منظور یافتن راه‌حلی برای متقاعد کردن ایالات متحده و ایران برای کاهش تنش و گفت‌وگو برگزار می‌شود.

ایالات متحده اردیبهشت ماه سال گذشته از توافق هسته‌ای با ایران موسوم به برجام خارج شد. دولت آمریکا معتقد است که این توافق‌نامه نتوانست در رفتار ایران تاثیر مثبت بگذارد.

تنش میان ایران و آمریکا در ماه‌های اخیر افزایش یافته است. بعد از اینکه جمهوری اسلامی در تاریخ ۳۰ خرداد/۲۰ ژوئن یک پهپاد آمریکا را بر فراز حریم بین المللی در منطقه خلیج فارس سرنگون کرد، رئیس جمهوری ایالات متحده اعلام کرد که قرار بود به سه مکان در ایران حمله نظامی شود، اما تنها ده دقیقه قبل از حمله از این کار منصرف شد.

ایالات متحده شواهد حمله ایران به نفتکش ها در دریای عمان و همچنین حمله به پهپاد آمریکا در حریم بین المللی را به شورای امنیت سازمان ملل در ابتدای تیرماه گزارش کرد.

دولت پرزیدنت ترامپ در یکسال اخیر فشار حداکثری را بر ایران اعمال کرده و گفته است که رژیم ایران باید مثل یک کشور عادی رفتار کند و از تلاش برای دستیابی به جنگ‌افزارهای هسته‌ای، برنامه گسترده موشکی، کمک به تروریسم، و سایر اقدامات تنش برانگیز خود دست بردارد.

پرزیدنت ترامپ پیشتر اعلام کرد که آماده مذاکره بدون پیش شرط با ایران است، اما جمهوری اسلامی تاکنون هرگونه مذاکره را رد کرده است.

ایران در ماه‌های اخیر اقدام به نقض برخی بندهای برجام کرده است. عبور میزان اورانیوم غنی‌سازی شده ایران از سقف تعیین شده در برجام و افزایش سطح غنی‌سازی اورانیوم از آن جمله‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

صادق لاریجانی و محمد یزدی در شورای نگهبان ابقاء شدند

رهبر جمهوری اسلامی روز دوشنبه ۲۴ تیرماه در احکامی صادق لاریجانی و محمد یزدی را به عنوان اعضای فقهای شورای نگهبان برای یک دوره دیگر منصوب کرد.

آیت الله خامنه ای همچنین علیرضا اعرافی را جایگزین محمد مومن کرده است که چندی پیش درگذشت.

در حالی صادق آملی لاریجانی برای دوره ای دیگر به عنوان عضو شورای نگهبان ابقاء شده که در دی‌ماه گذشته همزمان به عنوان رئیس تشخیص مصلحت نظام و یکی از فقهای شورای نگهبان منصوب شد. لاریجانی در اسفندماه از ریاست قوه قضائیه کنار رفت.

بر اساس قانون، شش فقیه شورای نگهبان توسط رهبر جمهوری اسلامی برای یک دوره شش ساله انتخاب می شوند و شش حقوقدان نیز از میان افرادی که رئیس قوه قضائیه به مجلس معرفی می کند، با رای نمایندگان مجلس شورای اسلامی انتخاب می شوند.

اما به گفته برخی از اعضای حقوقدان شورای نگهبان، احمد جنتی دبیر این شورا، با معرفی تعدادی از حقوقدانانی که قرار بود توسط رئیس قوه قضائیه به مجلس معرفی شده و برای دوره آینده شورای نگهبان انتخاب شوند، مخالفت کرده است.

سام سواد کوهی روز یکشنبه ۲۳ تیر در گفت و گو با خبرگزاری ایرنا گفته بود که معمولا رئیس قوه قضائیه با دبیر شورای نگهبان درباره فهرست حقوقدانان مشورت می کند و در مورد لیست اخیر نیز ابراهیم رئیسی نام او، نجات الله ابراهیمیان و محسن اسماعیلی را با نظر احمد جنتی از فهرست حقوقدانان پیشنهادی حذف کرده است.

در دو سال اخیر دولت پرزیدنت ترامپ بارها نسبت به فساد و همچنین دیکتاتوری آیت الله خامنه‌ای و سایر مقامات رژیم ایران هشدار داده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

معاون اجرایی صادق آملی لاریجانی در زمان ریاست قوه قضائیه بازداشت شد

پس از مطرح شدن نام رئیس دفتر ناطق نوری رئیس پیشین مجلس شورای اسلامی در پرونده بانک سرمایه، این بار رسانه‌های داخل ایران از بازداشت اکبر طبری معاون اجرایی صادق آملی لاریجانی رئیس سابق قوه قضائیه خبر دادند.

خبرگزاری ایرنا بعدازظهر روز یکشنبه ۲۳ تیرماه به نقل از حسن نوروزی نماینده کمیسیون حقوقی‌ و قضایی مجلس شورای اسلامی گزارش داد که اکبر طبری معاون اجرایی حوزه ریاست رئیس پیشین قوه قضاییه بازداشت شده است.

بنابر این گزارش این نماینده مجلس علت بازداشت طبری را اعلام نکرده و تنها گفت که او چند روز پیش بازداشت شده است.

اکبر طبری در زمان ریاست آیت‌الله صادق آملی‌لاریجانی بر دستگاه قضا، معاونت اجرایی حوزه ریاست قوه قضاییه را بر عهده داشت.

محمدعلی پورمختار، نماینده اصولگرای مجلس دهم نیز پیش از این خبر داده بود که بر اساس اطلاعات او، اکبر طبری همراه صادق آملی‌لاریجانی به مجمع تشخیص مصلحت نظام رفته است.

خبر بازداشت طبری در حالی منتشر شده که چندی پیش علیرضا زاکانی، نماینده اصولگرای مجلس نهم، اکبر طبری را «عنصر فاسدی» در قوه قضاییه خوانده بود که «دو رئیس قوه را بیچاره کرده است.»

اما محمود صادقی نماینده مردم تهران در مجلس به بازداشت طبری در توئیتر واکنش نشان داد و نوشت که «باتوجه به تأیید خبر بازداشت معاون اجرایی سابق حوزه ریاست قوه قضاییه، جادارد مسئولان درباره تصرفات مشارالیه در وجوه امانی مردم که توسط قوه سپرده گذاری شده شفاف سازی کنند.»

بازداشت طبری، مدیر اجرایی صادق آملی لاریجانی در زمان ریاست قوه قضائیه، در شرایطی است که پس از کنار رفتن لاریجانی از این سمت با طرح دوباره موضوع زمین خواری و آشکار شدن برخی زوایای پنهان ویلاسازی‌ها در شهر لواسان استان تهران، مطالبه محاکمه شخص لاریجانی نیز مطرح شده بود.

در روزهای گذشته نیز پای رئیس دفتر ناطق نوری، یکی دیگر از روسای پیشین مجلس، به پرونده بانک سرمایه باز شده بود.

اظهارات ابوالفضل ابوترابی نماینده مجلس هم درباره انصراف نمایندگان از استیضاح وزرا در مقابل دریافت آپارتمان چندوقتی است که خبرساز شده است.

گفتنی است که ایالات متحده بارها فساد مالی نهادینه و غارت دارایی‌های خدادادی ایران توسط وابستگان رژیم حاکم بر این کشور را محکوم کرده و آنها را از جمله عوامل اصلی مشکلات اقتصادی و مالی ایران دانسته است. از جمله چندی پیش مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در چند توئیت درباره مقام‌های جمهوری اسلامی گفته بود که آنها به جای کمک به مردم درگیر فساد شده اند.

همچنین احمد توکلی، از نمایندگان سابق مجلس هم اعلام کرده بود که جمهوری اسلامی به «فساد سیستماتیک» مبتلا شده است.

غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی، نماینده رشت در مجلس هم فروردین سال گذشته گفت که فساد به اندازه‌ای در ساختار ایران گسترده شده که بعید است قانون بتواند با آن مقابله کند و خوب است مبارزه با فساد ابتدا از دفتر رهبر جمهوری اسلامی آغاز شود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

دنباله فیلم کمدی «لبوفسکی بزرگ» سال آینده اکران می‌شود

«جان تورتورو» بازیگر ۶۲ ساله

فیلم «جیزاس رُلز» (Jesus Rolls) دنباله فیلم «لبوفسکی بزرگ» قرار است در اوائل سال ۲۰۲۰ اکران شود. شرکت «اسکرین میدیا» که حق پخش این فیلم را خریده این خبر را روز یکشنبه ۲۳ تیر ماه اعلام کرد.

فیلم کمدی «لبوفسکی بزرگ» با بازی جان تورتورو، جف بریجز، جان گودمن، و جولیان مور و به‌کارگردانی برادران کوئن ساخته سال ۱۹۹۸ میلادی است.

در سال ۲۰۱۴ این فیلم به دلیل اهمیت تاریخی و فرهنگی آن در کتابخانه کنگره آمریکا ثبت شد.

فیلم جدید بر شخصیتی که جان تورتورو در بخش اول نقش آن را ایفا کرد، تمرکز دارد. تورتورو همچنین نویسنده فیلمنامه و کارگردان این فیلم خواهد بود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

مایک پمپئو: پیشنهاد مصاحبه با تلویزیون ایران را خواهم پذیرفت

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده گفته است که شروط حسن روحانی برای گفت‌وگو با آمریکا، مشابه پیشنهادی است که به دولت قبلی آمریکا داده شد و اگر تلویزیون جمهوری اسلامی از او برای مصاحبه دعوت کند، او چنین پیشنهادی را خواهد پذیرفت.

مایک پمپئو به روزنامه واشنگتن‌پست گفت همان‌طور که محمدجواد ظریف با تلویزیون‌های آمریکایی صحبت می‌کند، او نیز گفت‌وگو با تلویزیون جمهوری اسلامی را خواهد پذیرفت.

وزیر خارجه آمریکا اشاره کرد که در چنین مصاحبه‌ای به مردم ایران خواهد گفت: «ما به مردم ایران اهمیت می‌دهیم و حامی آن‌ها هستیم و متوجهیم که تئوکراسی انقلابی حاکم بر ایران براساس منافع مردم این کشور عمل نمی‌کند.»

پمپئو در این مصاحبه به صدور ویزا برای محمدجواد ظریف و حضور او در نیویورک هم اشاره کرد. به گفته وزیر خارجه آمریکا، ظریف و هیئت ایرانی «تنها می‌توانند بین مقر سازمان ملل و محل اقامت‌شان و همچنین اقامتگاه سفیر ایران در سازمان ملل رفت و آمد داشته باشد.»

وزیر خارجه آمریکا اضافه کرده است که وقتی دیپلمات‌های آمریکایی نمی‌‌توانند در تهران حضور داشته باشند، دلیلی برای تردد آزادانه دیپلمات‌های جمهوری اسلامی در ایالات متحده هم وجود ندارد.

پمپئو در این گفت‌وگو، به سخنان اخیر حسن روحانی هم اشاره کرده است که گفته بود ایران در صورت لغو تحریم‌های آمریکا حاضر به مذاکره با این کشور است.

به گفته وزیر خارجه ایالات متحده، سخنان روحانی «مشابه پیشنهادی است که قبلا به جان کری و باراک اوباما هم داده شد.» پمپئو اضافه کرد که تصمیم نهایی از سوی پرزیدنت ترامپ گرفته می‌شود، اما «دولت قبلی آمریکا هم مسیر مشابهی را طی کرد که در نهایت به برجام ختم شد؛ معاهده‌ای که هم از سوی پرزیدنت ترامپ و هم من، یک فاجعه قلمداد می‌شود.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

حضور رابرت مولر در مجلس نمایندگان برای ادای شهادت به تعویق افتاد

رابرت مولر، بازپرس ویژه پرونده دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، با حدود یک هفته تاخیر برای ادای شهادت در مجلس نمایندگان حاضر خواهد شد.

به گزارش آسوشیتدپرس، براساس برنامه قبلی قرار بود مولر در روز ۱۷ ژوئیه (۲۶ تیر ماه) مقابل دو کمیته مجلس نمایندگان شهادت دهد، اما ای تاریخ به ۲۴ ژوئیه (۲ مرداد) موکول شده است.

دلیل تغییر تاریخ شهادت مولر، ناراضی بودن نمایندگان هر دو حزب از زمان کوتاه برای آماده شدن به منظور پرسش از بازپرس ویژه عنوان شده است.

براساس توافق انجام شده، مولر برای مدت سه ساعت پاسخ‌گوی سوال‌های کمیته قضایی خواهد بود و به مدت دو ساعت به سوال‌های نمایندگان عضو کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان پاسخ خواهد داد.

دو کمیته در بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند که همه اعضای این دو کمیته قادر خواهند بود از رابرت مولر سوال بپرسند.

بازپرس ویژه پرونده دخالت روسیه،از زمان آغاز تحقیقات از اظهارنظر درباره این پرونده خودداری کرده و صرفا یک بار در ماه گذشته اقدام به قرائت بیانیه‌ای درباره گزارش خود کرد.

مولر آن زمان گفته بود که حتی اگر به کنگره احضار شود، حرفی بیش از آن‌چه که در گزارش او آمده، نخواهد داشت و اضافه کرده بود که عبارت‌های این گزارش «با دقت» انتخاب شده است.

بازرس ویژه پرونده تحقیقات دخالت روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ روز چهارشنبه ۸ خرداد در جریان قرائت یک بیانیه مطبوعاتی، اعلام کرده بود که وزارت دادگستری را ترک خواهد کرد.

مولر اضافه کرده بود که که اعلام جرم علیه رئیس جمهوری ایالات متحده از گزینه‌های او در تحقیقات نبوده است. او همچنین گفته بود: «اگر اطمینان داشتیم رئیس جمهوری به وضوح جرمی مرتکب نشده، آن را می‌گفتیم.»

مولر از ۲۲ ماه پیش درباره نقش روسیه در انتخابات آمریکا، احتمال تبانی کمپین انتخاباتی دونالد ترامپ با روسیه در انتخابات، و همچنین احتمال مانع‌تراشی مجرمانه رئیس جمهوری تحقیق می‌کرد. او حدود دو ماه پیش این گزارش را به وزارت دادگستری تحویل داد.

پرزیدنت ترامپ در واکنش به انتشار گزارش مولر، در صفحه شخصی خود در توئیتر نوشته بود: «بزرگ‌ترین آزار رئیس جمهوری در تاریخ. بعد از هزینه کردن ۴۰ میلیون دلار طی دو سال سیاه، با دسترسی بدون محدودیت به افراد، منابع و همکاری، رابرت مولر که به شدت دچار تضاد است، اگر مدرکی داشت اعلام جرم می‌کرد. اما جرمی برای متهم کردن وجود ندارد.»

تقریبا نیمی از گزارش به اقدامات دونالد ترامپ طی دوره تحقیقات و این نکته می‌پردازد که آیا او از موقعیت خود برای ناکام گذاشتن تحقیقات درباره کمپینش سوءاستفاده کرده است یا نه. در این ارتباط یازده مقطع جداگانه از جمله تلاش‌های ترامپ برای از مسیر خارج کردن تحقیقات بازرس ویژه و پایان دادن به کار جیمز کومی رئیس پیشین اف‌بی‌آی برجسته شده است که پرسش‌های حقوقی را درباره رفتار رئیس جمهوری به میان می آورد.

در این گزارش که ۹۵۳ مورد پوشاندن بخش‌هایی از آن برای پنهان نگاه داشتن اطلاعات وجود دارد، آمده بود: «شواهدی که ما درباره رفتار و نیت رئیس جمهوری به دست آوردیم مسائل دشواری را مطرح می‌کند که ما را از تصمیم‌گیری قطعی درباره عدم وقوع رفتار مجرمانه باز می‌دارد. بر همین مبنا، هر چند این گزارش نتیجه نمی‌گیرد که رئیس جمهوری جرمی مرتکب شده است، او را مبرا هم نمی‌کند.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

شهره آغداشلو در سریال «ایمپالس» که در یوتیوب پخش می‌شود، بازی می‌کند

شهره آغداشلو هنرمند نامدار ایرانی نیز به جمع بازیگران فصل جدید سریال «ایمپالس» یا ضربان قلب (به انگلیسی: Impulse) پیوست، مجموعه ای که بصورت اختصاصی از طریق شبکه اینترنتی یوتیوب پخش می شود.

یوتیوب پس از استقبال تماشاگران از فصل نخست که بیننده های زیادی داشت، چندی پیش تولید فصل دوم این سریال را تصویب کرد.

فیلمبرداری صحنه های این فصل در چند شهر مختلف جهان از جمله بارسلونا در اسپانیا ادامه دارد.

شهره آغداشلو ضمن انتشار تصاویری از پشت صحنه های خود در شبکه های اجتماعی، از همکاری با عوامل و دست اندرکاران این مجموعه هیجان انگیز ابراز خرسندی کرد.

این سریال علمی تخیلی، مجموعه ای فرعی است از فیلم «جامپر» که در سال ۲۰۰۸ به کارگردانی «داگ لیمان» اکران شد.

ایمپالس داستان دختر ۱۶ ساله ای است که پس از کسب توانایی «دور نوردی»، یا تله‌پورت، درگیر ماجراهای هیجان انگیزی می شود.

تله‌پورت واژه ای است که برای انتقال ماده از مکانی به مکان دیگر، بدون عبور از فضای فیزیکی، استفاده می شود.

فصل دوم نیز در ده قسمت تولید می شود و شاهد حضور هنرمندانی چون مدی هسن، میسی پایل، سارا دسجاردینز ، انوکا اوکوما، کریگ آرنولد، کالوم کیت رنی، و مت گوردون خواهیم بود.

هنوز زمان پخش این مجموعه در شبکه اینترنتی یوتیوب اعلام نشده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG