لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۲۰

یک نظرسنجی جنجالی دیگر درباره اعتراضات ایران؛ واکنش مردم به نظرسنجی‌ها


در اعتراضات ماه گذشته، مردم شعارهای تندی علیه حکومت جمهوری اسلامی ایران دادند.
در اعتراضات ماه گذشته، مردم شعارهای تندی علیه حکومت جمهوری اسلامی ایران دادند.

در حالیکه نهادهای بی طرف و بین المللی امکان برگزاری نظرسنجی آزادانه در ایران را ندارند، یک نهاد دولتی در ایران نظرسنجی در رابطه با اعتراضات اخیر برگزار کرده که براساس بخشی از نتایج آن، ۴۱ درصد از وضعیت کشور ناراضی هستند.

مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) این نظرسنجی را انجام داده و در بخشی از گزارش میزان جمعیت ناراضی کشور حدود ۷۵ درصد برآورد شده است.

آمار و ارقام این نظرسنجی در حالی منتشر شده که از ۷ دی،‌ ایران شاهد اعتراضات گسترده در بیش از ۸۰ شهر بود. بعد از دو هفته، این اعتراضات توسط حکومت جمهوری اسلامی سرکوب شد.

مقام های ایالات متحده از ابتدای اعتراضات همراهی خود را با مردم معترض اعلام کرد و حتی پرزیدنت ترامپ وعده داد در وقت مناسب از مردم ایران نیز حمایت می کند.

مرکز ایسپا که این نظرسنجی را برگزار کرده یک نهاد کاملا دولتی است. با این حال،‌ به نظر می رسد آمار این نظرسنجی به نسبت یک نظرسنجی دیگر که توسط نهادی ایرانی-آمریکایی در دانشگاه مریلند برگزار شد،‌ به خواست اکثریت مردم در ایران بیشتر نزدیک باشد.

نظرسنجی جنجالی اول

یک هفته پیش موسسه iranpoll که در کانادا به ثبت رسیده، یک نظرسنجی برگزار کرد که نهادهای حکومتی جمهوری اسلامی آن را به نام «نظرسنجی دانشگاه مریلند» معرفی کردند که ربطی به دانشگاه مریلند نداشت.

در این نظرسنجی ادعا شده بود که تنها ۴.۹ درصد مردم ایران معتقد به تغییر اساسی نظام ایران هستند.

انتشار نتایج این نظرسنجی انتقادات زیادی را در فضای مجازی به همراه داشت.

برخی معتقد بودند درست بعد از سرکوب اعتراضات و نظر پرسیدن از مردم درباره اینک آیا خواستار تغییر رژیم هستید یا خیر، عملا نمی تواند نظرسنجی به واقعیتی تلقی شود:‌

برخی به ماهیت نهاد برگزار کننده این نظرسنجی انتقاد داشتند.

برخی هم برای نشان دادن بی اعتباری این نظرسنجی در توئیتر خود نظرسنجی برگزار کردند:

برخی نیز به طنز از این نظرسنجی انتقاد کردند:

فارغ از نظرسنجی منتسب به «دانشگاه مریلند»، نظرسنجی ایسپا نیز از انتقادات مصون نماند:

در هفته های گذشته، صدای آمریکا نیز در دو نظرسنجی درباره اعتراضات نظر مردم را پرسید که در هر کدام بعد از شرکت دهها هزار نفر، این نتایج به دست آمد:

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG