لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۲۲

مدیر اجرایی سازمان پروژه اسرائیل: مردم به اساس جمهوری اسلامی معترضند


«جاش بلاک» رئیس و مدیر اجرایی سازمان پروژه اسرائیل
«جاش بلاک» رئیس و مدیر اجرایی سازمان پروژه اسرائیل

در حالیکه جمهوری اسلامی ایران و مقامات آن سعی دارند اعتراضات اخیر را به بیرون از ایران نسبت بدهند، «جاش بلاک» رئیس و مدیر اجرایی سازمان پروژه اسرائیل، در گفتگوی اختصاصی با صدای آمریکا می گوید «شعار مردم ایران بازتاب عملکرد حکومت است، نه خارجی‌ها».

متن پاسخ های آقای بلاک را در زیر می خوانید:

نشانه‌هایی که ناراحتی مردم از حکومت را نشان می‌دهد

فکر می کنم آنچه ما مشاهده می کنیم، قیام داخلی و ریشه ای ایرانیانی است که نه تنها، حکومت تمامیت خواه روحانیون را که مسائل جزئی زندگی را به مردم ایران دیکته می کند، رد می کنند، بلکه علیه حکومت روحانیون غاصبی است که ثروت و فرصتهای زیادی را از آنها و جامعه ایرانی دزدیده اند.

ما سالها پیش گزارشهائی داشتیم دایر بر اینکه برای هر خودرو وارداتی هزاران دلار به صندوقی ریخته می شود که تحت اختیار رهبر است. ایرانیها می بینند هیچ مقدار از پولهایی که در چارچوب برجام به دست دولت رسیده، وارد زندگی آنها نشده است.

این امر به سرخوردگی مردم هم از جهت اقتصادی و هم عدم مشروعیت رژیم افزوده است. شعارهای مردم شاهدی است بر این مدعا وقتی که می گویند مرگ بر رهبر و نه مرگ بر اسرائیل یا مرگ بر آمریکا.

فشار بر مردم برای نشان دادن پایان اعتراضات

روشن است که دولت برای سرکوب توانایی مردم در برقراری ارتباط با یکدیگر و تجمعات اقدامات محکمی به عمل آورده است.

محدود کردن شبکه های اجتماعی در ایران پدیده جدیدی نیست. ما شاهدیم از یک سو جواد ظریف اجازه دارد از طریق توئیتر با جهان ارتباط داشته باشد اما این اجازه به مردم ایران داده نمی شود و در ایران این امر معمولی است. اما بخش عمده ای از جامعه ایران دارای تلفن هوشمند است و به وی.پی.ان دسترسی دارد و راههای دیگری برای فرار از رصد دولت پیدا کرده است.

بنابراین برغم ادعای روحانی رئیس جمهوری ایران که می گوید کشورما آزاد است در حالی که اینترنت را می بندند، مردم هنوز راههایی دارند که با هم ارتباط برقرار کنند و فکر نمی کنم که حس نارضایتی مردم از این دولت پایان یافته باشد؛ فارغ از تعداد افرادی که دولت در اوین زندانی می کند و شکنجه می کند.

آمریکا چطور از مردم ایران حمایت می کند؟

این واقعیت است که ایران در حمایت از تروریسم در جهان رتبه اول را دارد. ایران منبع بی ثباتی در تمامی خاورمیانه است؛ چه در یمن و در رابطه با حوثیها ، یا در سوریه که به کشتار صدها هزار تن و بی خانمان کردن میلیونها سوری و نابودی کشور کمک کرد. یا در لبنان که دیگر به لبنانیها تعلق ندارد، یا در عراق که دولت تسلیم اراده ایران است.

با توجه به این که ایران تلاش دارد با تکیه بر آرمان انقلابی خود، به همه منطقه چنگ بیندازد، آمریکا نیاز به سیاستی دارد که به همه این مشکلات بپردازد، از جمله برنامه موشک بالستیک ایران و اقدامات بی ثبات کننده ایران در منطقه.

آمریکا باید با بهره گیری از تمامی ابزارهائی که در اختیاردارد کانال های انتقال پول به ایران را که برای سرکوب مردم مورد استفاده قرار می گیرد، مسدود کند. وزیر خزانه داری منوشن چند روز پیش از اعمال تحریم جدید علیه برنامه موشک بالستیک و در ارتباط با اعترضات مردمی و نحوه رفتار حکومت با مردم خبر داد.

مسائل دیگری هم وجود دارد. آیا بوئینگ و ایرباس باید بتوانند هواپیماهای بزرگ را به رژیمی بفروشند که از آنها سوء استفاده می کند، از آنها برای حمل اسلحه و نظامیان به مکانهای درگیری استفاده می کند؟ این سوال مطرح است، می توان آنها را لغو کرد و از اجرای آن جلوگیری کرد.

ضربه اقتصادی به جمهوری اسلامی

شکی نیست که الان وقت آن رسیده که فشار زیادی بر ایران و اقتصاد این کشور وارد کرد. هدف تنبیه رژیم باید به خاطر نحوه رفتارش با مردم خودش و تلاشش برای نابود کردن منطقه و نابود کردن زندگی مردم در سراسر منطقه و گسترش سلطه اش با توسل به تروریسم و استفاده از سپاه پاسداران و دیگر گروههای تحت امرش باشد.

آمریکا نباید نسبت به ایران سکوت کند

آنچه بیش از همه من را نگران می کند سکوت در برابر سرکوب مردمی است که خواستار آزادی هستند. من به دهه ۱۹۸۰ برمی گردم و اینکه چگونه مردمی که در کشورهای کمونیستی زندگی می کردند خواستار آزادی بودند. رهایی از حکومتی که جلوی سفر آنها را گرفته بود، جلوی آزادی مذهبی؛ آزادی بیان و در کل زندگی آزاد آنها را گرفته بود.

آنچه امروز من در ایران می بینم مردمی هستند که به دنبال آزادی هستند، خواستار فرصت برای دستیابی به کامیابی به شیوه خود و بدون دخالت حکومتی هستند که همه چیز را به آنها دیکته می کند. وقتی که دولتها یعنی دولت های دموکراتیک، حتی در اروپا ساکت هستند و آنچنان که باید به سرکوب اعتراض نمی کنند زیرا که نگران سرازیر شدن پول به جیبهای خود هستند، باید به آنها یاد آوری کنیم که آمریکا با اعمال تحریم جلوی آنرا خواهد گرفت.

این دولتها باید پا پیش گذاشته و از این مساله اخلاقا حمایت کنند. مردمی که تحت فشارند، زندگیشان را برای آزادی به مخاطره می اندازند، از حمایت و پشتیبانی دیگران دلگرم می شوند. بنابراین آمریکا چه جمهوریخواه و چه دموکرات به ایرانیانی که بخاطر آزادی زندگیشان را به خطر انداخته اند، می گویند که با شماییم. ما شما را تشویق می کنیم و از شما الهام می گیریم.

مردم ایران و اسرائیل روابط گرمی داشته‌اند

یکی از مسائلی که مایلم بخاطر داشته باشم، روابط بسیار گرم ایران و اسرائیل، روابط مردم ایران و اسرائیل در سال های پیش است. آنها گرمترین روابط را در خاورمیانه داشتند. فکر می کنم امروز تعدادی از اسرائیلی‌ها که در دولت اسرائیل مقامهای مهمی دارند، اصالتا ایرانی هستند به مردم و کشور ایران علاقه زیادی دارند.

آنها از وضعیت کنونی بسیار ناراضی و از نحوه رفتار حکومت با مردم متاثرند. فکر می کنم پتانسیلی بالایی برای روابط ایران و اسرائیل در آینده وجود دارد. اما در نهایت حکومت کنونی ایران نه تنها با مردم خودش، که با اسرائیل و دیگر همسایگانش؛ عربستان سعودی، امارات متحده عربی، بحرین؛ کویت، مصر و اردن دشمنی دارد، همه این کشورها با ایران روابط تنش آلودی دارند.

بنابراین ما طی سالهای آتی در منطقه شاهد صف آرائی دیگری خواهیم بود: در یک سو گروههای افراطی مانند سپاه پاسداران که به اسد و حوثیها کمک می کند و دیگر گروهها مانند داعش، النصره، القاعده بوکوحرام و اخوان المسلمین که همه اینها رادیکال هستند و از سوی دیگر کشورهای مانند مصر، اسرائیل؛ اردن، عربستان سعودی، کویت، امارات متحده عربی و دیگر کشورها هستند که با افراطگرایی هم شیعه و هم اهل سنت مخالف هستند.

این کشورها به دنبال فراهم کردن رفاه، رونق و ثبات در زندگی همه مردم خود هستند. من امیداورم که اسرائیل و دیگر کشورها ی منطقه بتوانند به صورتی گرد هم آیند که آن آینده پر از رفاه تحقق یابد و برای همه کودکان منطقه اعم از یهودی، مسلمان و مسیحی؛ کرد و عرب و فارس زندگی بهتری فراهم شود.

نسخه کامل این گفتگو را در زیر ببینید

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG