لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۶

اعتراضات به گرانی بنزین | شهروندان چند استان از نهادهای قضایی و امنیتی پیامک تهدید دریافت کردند


در پی اعتراضات گسترده در شهرهای مختلف ایران به گرانی بنزین، گزارش‌ها حاکی از ارسال پیامک تهدیدآمیز نهادهای قضایی و امنیتی به شهروندان، دست کم در دو استان، مبنی بر خودداری از حضور در تجمع‌ها است.

شهروندان کرج و دیگر شهرهای استان البرز شنبه ۲۵ آبان متن پیامکی که دادستانی استان البرز به آنها فرستاده را شبکه های اجتماعی منتشر کردند که در آن آمده است: «حضور شما در تجمع غیرقانونی روز جاری باعث اخلال در نظم عمومی و سوء استفاده ضدانقلاب شده است. تکرار حضو در اینگونه تجمعات پیگرد قانونی به همراه خواهد داشت.»

در پیامک‌ تعدادی از شهروندان البته این جمله به نقل از پلیس پیشگیری استان ذکر شده است.

با اینکه براساس قانون برگزاری تجمع و راهپیمایی بدون‏ حمل‏ سلاح‏، به‏ شرط آن‏ که‏ مخل‏ به‏ مبانی‏ اسلام‏ نباشد، آزاد است اما جمهوری اسلامی به معترضان اجازه راهپیمایی و تجمع نمی‌دهد و تنها گروه های همسو حق برگزاری آن را دارند.

نکته جالب اینکه برخی از شهروندان که چنین پیامکی را دریافت کردند روز شنبه در محل کار خود بودند.

کاربر دیگری از سیرجان متن پیامک معاونت اجتماعی فرماندهی انتظامی استان کرمان را منتشر کرده که در آن گفته شده حضور در تجمع غیرقانونی محرز شده باید هرچه سریعتر محل را ترک کند.

برخی کاربران ساکن استان لرستان نیز پیامکی را در شبکه های اجتماعی منتشر کردند که در آن خواسته شده از حضور در تجمع ها خودداری کنند.

ارسال پیامک تهدید به شهروندان در دومین روز از اعتراضات به گرانی بنزین در حالی رخ داد که تا شنبه شب دست کم هفت نفر در این اعتراضات در اثر تیراندازی ماموران کشته شده اند.

اوج گیری اعتراض ها موجب شد که کلیه مدارس در شهرهای چند استان ایران در روز یکشنبه تعطیل اعلام شود.

اعتراضات به گرانی بنزین از روز جمعه ۲۴ آبان ماه و پس از پس از انتشار ناگهانی خبر گرانی بنزین، در شهرهای مختلف ایران از جمله مشهد، خوزستان، اهواز، خرمشهر، بهبهان آغاز، و به مرور به تمام مناطق کشور کشیده شد. طی دو روز گذشته اخبار و ویدئوهای مختلفی تجمع های اعتراضی و شعارهای مردم علیه حکومت در شهرهای مختلف منتشر شده است. در برخی از شهرها معترضان بانکها را آتش زدند و با پلیس درگیر شدند.

درآمد نفتی جمهوری اسلامی براثر تحریم‌های ایالات متحده کاهش شدیدی در یکسال اخیر داشته است.

آمریکا می‌گوید جمهوری اسلامی ثروت کشور خود را به جای مردم، صرف حمایت از گروه‌های تروریستی و بی ثبات سازی در خاورمیانه می‌کند. پرزیدنت ترامپ پیشنهاد مذاکره مستقیم به مقامات ایران را داده اما آیت الله خامنه‌ای با هرگونه مذاکره مخالفت کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG