لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۵ خرداد ۱۴۰۱ ایران ۰۶:۴۶

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا: ایران به یک حکومت پلیسی تبدیل می شود


سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا می گوید ایران در ارتباط با رفتار خشن با معترضین مخالف، «خود را روز به روز بیشتر به عنوان یک حکومت پلیسی نشان می دهد.»

پی.ج. کراولی روز چهارشنبه به خبرنگاران گفت دولت در کوشش برای «سرکوب آرمان های مردم ایران» از انواع عناصر و ابزار امنیتی استفاده می کند. او این نظر را در پی انتشار گزارش هایی از افزایش خشونت علیه معترضین مخالف در چند روز گذشته، ابراز داشت. با این حال، مردم به تلاش برای یافتن راه هایی به منظور استفاده از حقوق جهانی خود در آزادی بیان و گردهمایی ادامه می دهند. در مقابل، دولت سعی دارد راه هایی برای بازداشتن مردم از دسترسی به ابزار مدرن ارتباط ادامه پیدا کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت دولت ایران باید به آنچه مردم می گویند توجه کند، آنها خواهان دولتی هستند که در خدمت منافع مردم باشد، و آنها را به سوی نوعی متفاوت از رابطه با بقیه جهان هدایت کند.

او این نظر را در پی انتشار گزارش هایی از افزایش خشونت علیه معترضین مخالف در چند روز گذشته، ابراز داشت.

گروه های اوپوزیسیون می گویند روز چهارشنبه نیروهای امنیتی مسلح به گاز اشک آور و باتون با طرفداران آیت الله منتظری در دو شهر در مرکز ایران درگیر شدند، و گردهمایی هایی را که به یادبود آیت الله در نجف آباد، زادگاه او، و در اصفهان برپا شده بود برهم زدند.

در اصفهان، پلیس برای متفرق ساختن اصلاح طلبان به گاز اشک آور و باتون متوسل شد، بیش از ۵۰ نفر را دستگیر کرد، و تعداد زیادی را زخمی کرد. نیروهای امنیتی همچنین خانه آیت الله جلال الدین طاهری را محاصره کردند.

در نجف آباد، پلیس با اصلاح طلبانی که علیه دولت شعار می دادند به زد و خورد پرداخت.

این گزارش ها نمی تواند مستقلا تایید شود زیرا مقامات جمهوری اسلامی رسانه های خارجی را از پوشش مستقیم اعتزاضات ممنوع کرده اند.

آیت الله منتظری به شدت از تشکیلات مذهبی محافظه کار ایران انتقاد می کرد.

گروه های اپوزیسیون گفتند روز دوشنه صدها هزار سوگوار در مراسم تشییع جنازه آیت الله منتظری در قم شرکت کردند، اجتماع آنها به اعتراض ضد دولتی عمده ای تبدیل شد. طرفداران دولت در قم روز شه شنبه تظاهرات کوچکتری ترتیب دادند.

XS
SM
MD
LG