لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۳۲

تظاهرات ضد دولتی در تهران و چندین شهر دیگر ایران برپا شد


تظاهرات ضد دولتی در تهران و چندین شهر دیگر ایران برپا شد
تظاهرات ضد دولتی در تهران و چندین شهر دیگر ایران برپا شد

شاهدان می گویند افراد پلیس و نیروی انتظامی در میدان هفت تیر به ضرب و شتم و دستگیری فعالان پرداخت

نیروهای امنیتی ایران برای برهم زدن اعتراضات ضد دولتی که با گردهمایی هایی در سالگرد اشغال سفارت آمریکا در تهران در ۳۰ سال پیش مصادف شد، به باتون و گاز اشک آور متوسل شدند.
پلیس ضد شورش و بسیجی ها که سوار موتور سیکلت بودند روز چهارشنبه با انبوه فعالان معترض در خیابان های تهران درگیر شدند و به ضرب و شتم آنها پرداختند. گزارش می رسد بسیاری زخمی شدند.
علی رغم خشونت، هزاران ایرانی در میدان هفت تیر تهران شعار «مرگ بر دیکتاتور» را فریاد کشیدند و بار دیگر به انتخاب دوباره محمود احمدی نژاد اعتراض کردند.
تظاهراتی نیز به حمایت از میر حسین موسوی در دست کم ۱۱ شهر دیگر ایران، و بسیاری در محوطه دانشگاه ها برپا شد.
در یک اعتراض، آنها شعار می دادند: «اوباما، اوباما، با اونایی یا با ما؟» فعالان مخالف، کوشش های پرزیدنت اوباما را برای گشودن باب گفت و گو با تهران زیر سئوال کشیده اند.
کاخ سفید می گوید وضع را از نزدیک زیر نظر دارد و امیدوار است خشونت گسترش پیدا نکند. برنارد کوشنر وزیر امور خارجه فرانسه وضع ایران را «خطرناک» نامید و نگرانی خود را از رفتار پلیس با معترضین ابراز داشت.
گردهمایی های روز چهارشنبه از جمله بزرگترین تظاهراتی است که گزارش می رسد از هنگام اعتراضات انبوه خیابانی علیه انتخاب دوباره احمدی نژاد برپا شده است.

تظاهرات ضد دولتی روز چهارشنبه در حالی برپا شد که هزاران نفر در حالی که شعار می دادند «مرگ بر آمریکا» و «مرگ بر اسراییل» در مقابل سفارت بسته شده آمریکا در تهران جمع شدند.

باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا شامگاه سه شنبه به این مناسبت بیانیه ای صادر کرد و از ایران خواست روشن سازد که آیا می خواهد بر تمرکز بر گذشته ادامه دهد، یا در را بروی فرصت های بیشتر برای مردمش باز خواهد کرد.


آقای اوباما گفت: «ما برای ۳۰ سال آنچه را دولت ایران با آن مخالف است شنیده ایم، پرسش این است که چه نوع آینده ای را جستجو می کند.»

او گفت اشغال سفارت موجب شد آمریکا و ایران در مسیر بدگمانی، بی اعتمادی و رویارویی قرار بگیرند.

آقای اوباما افزود ایالات متحده در جستجوی رابطه ای استوار بر «منافع و احترام متقابل» با ایران است.

XS
SM
MD
LG