لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۲۴

دیدگاه| ایرانی‌ها آزادی بیان و آزادی تجارت می‌خواهند


گزارشی از الیزابت هِیز در وبسایت «فِی دات اورگ»

با وجود لغو تحریم های بین المللی در یک سال گذشته، بهبود اقتصادی ایران آهنگ کندی داشته و موجب خشم بیشتر مردم به ویژه جوانان تحصیلکرده شده است.

تظاهرات گسترده هیجان تغییری انقلابی را در ایران برانگیخت. اشتیاق مردم ایران برای پایان دادن به فساد حکومتی، احترام به آزادی های فردی، و ترویج رفاه ناشی از بازار آزاد از عطش مردم برای آزادی، صلح و رفاه حکایت دارد.

ایرانی ها خواهان حقوق بشر و آزادی های اقتصادی اند.

رابطه میان حکومت ایران و نهادهای مذهبی آن کشور مشابه همان رابطه حکومت با رفیق بازی کاپیتالیسم سکولار است. این که بسیاری از شهروندان سخت کوش گرفتار تامین معاش به راحتی به خاطر توجه دولت به بخش خاصی از صنعت که با بروکرات ها ارتباط دارد فراموش می شوند.

اکنون زمان آن است که ایران اصول تجارت آزاد و یک جامعه آزاد را در پیش بگیرد. حکومت ایران به جای حفاظت از نهادهای مذهبی منسوخ باید بر ایجاد فرصت های شغلی برای جوانان پر انرژی ایرانی تمرکز کند.

جان کلام این که مردم ایران فقط می خواهند حرف شان شنیده شود. آن ها به رژیم می گویند: به ما آزادی بیان و آزادی تجارت بدهید. این از منظر من عطش برای آزادی و رهایی است.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG