لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۶

طرفداران دولت و رهبر در ایران تظاهرات برپا کردند


هزاران ایرانی روز چهارشنبه در تظاهراتی که به حمایت دولت در تهران و شهرهای دیگر برپا شده بود شرکت کردند.

جمعیت در طرفداری از دولت شعار می دادند. بسیاری بیرق هایی را حمل می کردند یا عکس های حاکمان مذهبی محافظه کار را در دست داشتند. آنها همچنین اپوزیسیون سیاسی را مسئول نا آرامی های اخیر دانستند.

دولت، گردهمایی ها را در پاسخ به یک سلسله اعتراضات اخیر مخالفان، که نیروهای امنیتی آنها را در هم شکستند، سازمان داد. احساسات ضد دولتی در ایران روز یکشنبه در جریان برگزاری مراسم عاشورا اوج گرفت.

خبرگزاری دولتی ایرنا گزارش می دهد میر حسین موسوی و مهدی کروبی از تهران فرار کرده اند، اما یک خویشاوند موسوی به صدای آمریکا گفت آنها در پایتخت هستند.

دولت می گوید زمانی که نیروهای امنیتی اعتراضات را برهم زدند هشت تن کشته شدند. با این حال، فعالان مخالف بر این باورند که تعداد کشته شدگان بیشتر است.

در این میان، قانون گذاران روز چهارشنبه در جلسه محرمانه مجلس شورای اسلامی برای بحث درباره حوادث روز یکشنبه شرکت کردند.

اسماعیل احمدی مقدم، فرمانده نیروی انتظامی، روز چهارشنبه گفت نیروهای او دیگر چنین اجتماعات غیر مجاز را تحمل نمی کنند، و با معرضین به شدت برخورد خواهند کرد.

ناوی پیلای، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد، روز چهارشنبه گفت او از خشونت های جاری در ایران تکان خورده است و از مقامات جمهوری اسلامی خواست نیروهای امنیتی را از استفاده بیش از اندازه زور علیه تظاهر کنندگان باز دارند.

دولت ایران این ادعا مخالفان را که نیروهای امنیتی به روی معترضین آتش گشودند تکذیب می کند و مرگ هشت تن را مشکوک توصیف می کند.

فرمانده نیروی انتظامی گفت ۵۰۰ معترض دستگیر شدند، ۳۰۰ نفر از آنها هنوز در بازداشت هستند.

یکی از کشته شدگان روز یکشنبه علی موسوی برادر زاده میر حسین موسوی بود. اعضای خانواده روز چهارشنبه مراسمی برای خاکسپاری او ترتیب دادند. مقامات امنیتی جسد علی موسوی را به مدت کوتاهی از بیمارستانی که او در آن درگذشت خارج کردند، و بستگانش را خشمگین ساختند.

پیشتر ، در روز دوشنبه، پرزیدنت اوباما آنچه را «سرکوب خشونت بار و ناعادلانه ایرانیان بی گناه» نامید محکوم کرد. او همچنین «ستایش عمیق خود را از شجاعت و اعتقاد مرم ایران» ابراز داشت.

XS
SM
MD
LG