لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۴۷

آزادی و کاهش محکومیت ۱۳۰ زندانی سیاسی در ایران


۱۳۰ زندانی سیاسی در ایران آزاد شده و یا با کاهش محکومیت مواجه شده اند.
عباس جعفری دولت آبادی ، دادستان تهران با اعلام این خبر گفته که این آزادیها به مناسبت در پیش بودن عید فطر بوده است.

دادستان تهران مدعی شده که این آزادیها که از شامگاه روز چهارشنبه ۲۵ مرداد آغاز شده بر اساس عفو رهبر جمهوری اسلامی و نيز ابراز ندامت و پشيمانی از جرائم ارتكابی توسط این گروه از زندانیان صورت گرفته است. ۹۰ نفر از زندانیانی كه آزاد شده و یا مدت حبس شان کاهش یافته در حال سپری کردن دوران محکومیت خود بوده اند و بقیه محکومانی که فعلا با قرار وثیقه در خارج از زندان هستند.

سایت کلمه نزدیک به مخالفان حکومت ، لیست زندانیانی که اخیرا آزاد شده اند را منتشر کرده است. لیستی که به نوشته این وبسایت در حال تکمیل شدن است.
آزاد شدگان اخیر ، اکثرا از میان زندانیان سیاسی کمتر شناخته شده بوده اند.
تعدادی از این زندانیان هم در حال اتمام دوران محکومیت خود بوده اند.
این وبسایت ننوشته که این زندانیان آیا تقاضای عفو کرده اند یا نه.

این در حالی است که زندانیان سیاسی در ایران که از نظر مسولان جمهوری اسلامی زندانی امنیتی محسوب می شوند از جمله محکومانی هستند که بسیاری از قوانین عفو و بخشودگی محکومان عادی در ایران از جمله آزادی مشروط شامل حال آنها نمی شود.

محمد مصطفایی حقوقدان و فعال حقوق بشر به صدای آمریکا می گوید که این آزادیها بیشتر از آنکه جنبه حقوقی داشته باشد ، سیاسی است و به شرایط اقتصادی و سیاسی ایران بر می گردد.

آقای مصطفایی معتقد است که آزادی زندانیان سیاسی در شرایطی که حکومت ایران با بحرانهای داخلی و بین المللی روبرو است نشانگر عقب نشینی حکومت و تلاش برای ایجاد روابطی دوستانه تر با گروهها و فعالان سیاسی است.

در قوانین ایران، با وجود اینکه جرم سیاسی صراحتا در اصل ۱۶۸ قانون اساسی آمده ، اما با عدم تعریف جرم سیاسی، دستگاه قضایی ایران ، از زیر بار ایفای حقوق متهمان سیاسی و عقیدتی شانه خالی می کند.

آزادیهای اخیر تعدادی از زندانیان سیاسی در حالی صورت گرفته است که همچنان تعدادی دیگر از فعالان سیاسی، روزنامه نگاران و دانشجویان در زندانهای شهرهای مختلف ایران زندانی اند.

چهره های شناخته شده ای مثل احمد زید آبادی، حشمت الله طبرزدی، عیسی سحر خیز، مصطفی تاجزاده،عبدالله مومنی و مجید توکلی.

زندانیانی که تعدادی از آنها با وجود بیماری همچنان در حبس اند و اجازه مرخصی از زندان به تعدادی از آنها داده نشده است. بر مدت محکومیت زندان تعدادی دیگر از زندانیان سیاسی هم افزوده شده است.
XS
SM
MD
LG