لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۱۷

به مناسبت عید نوروز، برخی از زندانیان آزاد شدند


با نزدیک شدن عید نوروز، جمهوری اسلامی برخی از زندانیان را آزاد کرد
با نزدیک شدن عید نوروز، جمهوری اسلامی برخی از زندانیان را آزاد کرد

جمهوری اسلامی برخی زندانیان از جمله چندین نفر از روزنامه نگاران بازداشت شده را آزاد کرد. درعین حال خبرگزاری فارس از لغو امتیاز نشریات ایران دخت، سینا و روزنامه اعتماد خبر داد.

سازمان خبرنگاران بدون مرز مستقر در پاریس از آزادی عبدالرضا تاجیک، بهرنگ تنکابنی، روزبه کریمی، علی حکمت و ماشاءالله شمس الواعظین پس از هفته ها بازداشت خبر داد.

عباس جعفری دولت آبادی، دادستان تهران روز یکشنبه وعده داد که بسیاری از مخالفان بازداشت شده به مناسبت عید نوروز آزاد خواهند شد اما در عین حال به تمامی کسانی که «همکاری نمی کنند» هشدار داد.

به گفته گزارشگران بدون مرز یک روزنامه نگار و وبلاگ نویس دیگر نیز در روزهای اخیر بازداشت شده و دو نفر دیگر احکام حبس دریافت کرده اند.

مهرداد خوانساری تحلیلگر مسائل ایران در مرکز مطالعات عرب و ایرانی در لندن می گوید دولت جمهوری اسلامی معتقد است که پس از راه پیمایی ۲۲ بهمن دست بالا را گرفته است: « با نزدیک شدن عید نوروز، استراتژی جمهوری اسلامی این است که به ظرافت سیاست چماق و هویج را دنبال کند و آنچه را که تصور می کند در راهپیمایی ۲۲ بهمن کسب کرد، از طریق گذشت و روی آوردن به مردم، مستحکم کند اما در عین حال در صدد آن نیز هست که به وضوح نشان دهد قصد تحمل نقض بیشتر قوانین جمهوری اسلامی را ندارد».

الکس وطن خواه تحلیلگر موسسه دفاعی جینز، ضمن مخالفت با نظر آقای خوانساری می گوید مشاهده برنامه ریزی شفاف در رویکرد جمهوری اسلامی در قبال اپوزیسیون مشکل است: «به نظر من در حال حاضر نتیجه گیری در این باره که رژیم حاکم بر ایران نوعی برنامه ریزی درباره عمل کردش در آینده دارد، مشکل است. آیت الله خامنه ای و محمود احمدی نژاد به بازداشت شدگان می گویند با ما همراه شوید و ما در حق شما گذشت می کنیم و در غیر این صورت عواقب بدی در انتظارتان است».

هم زمان، مجلس شورای اسلامی، با وجود خشم ناشی از گزارش های بدرفتاری با زندانیان در بازداشتگاه کهریزک و کوی دانشگاه، به تحقیق و تجسس درباره عملکرد دولت پیشین ادامه می دهد.

ویدئویی که اخیرا از حمله نیروهای لباس شخصی و انتظامی به کوی دانشگاه تهران در شبکه اینترنت پخش شده موجب شده است بر خشم عمومی از جمهوری اسلامی افزوده شود.

XS
SM
MD
LG