لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۳۹

سرمقاله هیات تحریریه نیویورک تایمز: باقر نمازی نباید در زندان ایران بمیرد


سیامک (چپ) و باقر نمازی
سیامک (چپ) و باقر نمازی

سرمقاله هیات تحریریه نیویورک تایمز

وقتی باقر نمازی، کهنسال ترین آمریکایی محبوس در ایران، از زندان اوین به مرخصی درمانی فرستاده شد، امیدهایی قوت گرفت که این دیپلمات هشتاد و یک ساله سابق یونیسف مشمول عفو بشود. وقتی مقامات سه شنبه در حکمی عاری از شفقت دستور دادند نمازی بیمار به زندان برگردانده شود آن امیدها نقش بر آب شد.

باقر نمازی در یادداشتی از زندان که توسط وکیل او جرد گنزر منتشر شد، نوشته است: «با وجود توصیه اکید پزشک دولتی و پزشک خانوادگی ام به این که سلامت من در برابر حبس بیشتر در زندان دوام نخواهد آورد قدرت هایی امروز دستور به بازگرداندن من به زندان دادند.»

بازداشت اتباع آمریکا در پی توافق هسته ای به تنش میان ایران و آمریکا افزوده است. شی یه وانگ شهروند آمریکایی چینی تبار، باقر و سیامک نمازی، کارن وفاداری و همسرش آفرین نیساری، و نازنین زاغری رتکلیف شهروند بریتانیایی ایرانی از جمله افراد خارجی محبوس در زندان های ایران هستند.

مقام های ایران می گویند دست کم چهارده ایرانی هم به اتهام نقض تحریم های آمریکا در بازداشت هستند.

بنا بر گزارش ها دولت ترامپ به دفعات از ایران خواسته است کانالی خصوصی برای بحث درباره مسائل بشردوستانه ایجاد شود، اما تهران آن را بی پاسخ گذاشته است. این طور به نظر می رسد که تندروهای مسلط بر قوه قضاییه و سرویس های اطلاعاتی قصد کوتاه آمدن ندارند.

دونالد ترامپ و وزارت خارجه او باید به تلاش ها برای تعامل با ایران ادامه بدهند. مردن باقر نمازی یا هر زندانی سیاسی دیگری در زندان در ایران به نفع هیچ یک از دو کشور نیست.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG