لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۸ مهر ۱۴۰۱ ایران ۱۱:۰۰

نوروز، امید خانواده های زندانیان ۹ ماه گذشته در ایران


آزادی برخی از روزنامه نگاران، وبلاگ نویسان و فعالان دانشجویی از زندان همزمان با ادامه بازداشت برخی دیگر از آنان رخ می دهد.

عبدالله مومنی سخنگوی دفتر ادوار تحکیم وحدت، احسان مهرابی، وحید پوراستاد و اکبر منتجبی از جمله روزنامه نگاران آزاد شده هستند.

امیرحسین کاظمی وبلاگ نویس عضو نهضت آزادی ایران روز یکشنبه بازداشت شده است.

شماری از صاحبنظران فرارسیدن نوروز را نوید آزادی برای فعالانی می دانند که در طول ۹ ماه گذشته بازداشت شده یا در زندان بوده اند.

هنوز کسی نمی داند کسانی که در ماه های گذشته بازداشت شده و در مواردی دادگاهی هم شده اند، آزاد خواهند شد یا نه و یا این که پرونده هایی که برای آنان تشکیل شده و جرائمی که نوشته شده نه تنها جدی است، بلکه بهانه ای است برای محدود سازی فعالیت سیاسی آنان.

موج بازداشت و پرونده سازی برای فعالان سیاسی، روزنامه نگاران، وبلاگ نویسان و مردم عادی که به دلیل شرکت در تظاهرات بازداشت شدند، بلافاصله پس از اعلام پیروزی محمود احمدی نژاد در انتخابات آغاز شد و تا امروز ادامه یافته است.

در حالی که سازمان های مدافع حقوق بشر نه تنها اعتراض خود را به این روند اعلام کرده اند بلکه تلاش کرده اند تا از طریق فشارهای جهانی راهی برای آزادی آنان بیابند. راهی که جمهوری اسلامی آن را دست کم تا امروز مسدود کرده است.

شاید این امید در خانواده هایی که سال ۸۸ را در اضطراب به سر برده اند وجود دارد که نوروز می تواند فرصتی برای دیدار دوباره با عزیزانی باشد که ماه های گذشته را در بند گذرانده اند. آنان می کوشند با فراهم کردن وثیقه این فرصت حتی اندک و چند روزه را از دست ندهند.

روز یکشنبه سه روزنامه نگار از زندان آزاد شدند. وحید پوراستاد، اکبر منتجبی و احسان مهرابی .

عبدالله مومنی سخنگوی سازمان ادوار تحکیم وحدت هم با وثیقه ۸۰۰ میلیون تومانی و پس از ۸ ماه و تنها برای ۵ روز به مرخصی آمد.

مهدی فروزنده پور، رئیس دفتر میر حسین موسوی در فرهنگستان هنر هم پس از تحمل ۲ ماه زندان آزاد شد.

همزمان جمیله و بنفشه دارالشفایی که به همراه پدر و مادرشان بازداشت شده بودند، آزاد شدند. از این خانواده هنوز ابوالحسن دارالشفایی و برادرزاده اش کاوه دارالشفایی همچنان در بازداشت به سر می برند.

در میان خبرهایی از این دست، اخبار بازداشت هم وجود دارد. عماد بهاور فعال سیاسی و عضو شاخه جوانان نهضت آزادی بار دیگر بازداشت شده است. علاوه بر او امیر حسین کاظمی وبلاگ نویس و عضو نهضت آزادی هم از عصر روز شنبه که به دفتر وزارت اطلاعات احضار شد، همچنان در بازداشت به سر می برد.

به این ترتیب بازداشت، آزادی و مرخصی کوتاه مدت در برابر سپردن وثیقه سنگین در ایران ادامه دارد بی آن که خبری موثق از پایان این سناریو در دست باشد.

XS
SM
MD
LG