لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۳ مرداد ۱۴۰۱ ایران ۲۰:۲۸

چند روزنامه نگار و فعال مدنی بازداشت شده پس از روز عاشورا آزاد شدند


چند روزنامه نگار و فعال مدنی بازداشت شده پس از روز عاشورا آزاد شدند

روز یکشنبه ماشالله شمس ‌الواعظین، روزنامه نگار و سخنگوی انجمن دفاع از آزادی مطبوعات، عبدالرضا تاجیک، روزنامه‌ نگار، محمد جواد مظفر، فعال سیاسی و مدیر انتشارات کویر، بهرنگ تنکابنی، سردبیر مجله موسیقی فرهنگ و آهنگ، روزبه کریمی، روزنامه‌ نگار و محمدصادق ربانی، استاد بازنشسته دانشگاه تهران با پرداخت وثیقه از زندان اوین آزاد شدند.

روز شنبه نیز علی حکمت، عضو شورای مرکزی انجمن دفاع از آزادی مطبوعات و سردبیر روزنامه توقیف شده خرداد پس از دو ماه از زندان آزاد شد. او روز یازدهم دی ماه بازداشت شده بود.

برخی از این افراد پس از تظاهرات و حوادث روز عاشورا در تهران بازداشت شدند و برخی دیگر پیشتر و در جریان حوادث پس از انتخابات ریاست جمهوری بازداشت شده بودند.

روز یکشنبه عباس جعفری‌ دولت ‌آبادی، دادستان عمومی و انقلاب تهران ابراز امیدواری كرد که دستگیر شدگان رویدادهای پس از انتخابات آزاد شده و «مردم در آستانه سال جدید بتوانند فرزندانشان را در آغوش بگیرند.»

به دنبال گسترش و تداوم اعتراض‌ها به نتایج انتخابات ریاست جمهوری در ایران، بیش از چهار هزار نفر از معترضان و فعالان سیاسی و مدنی بازداشت شده اند. بسیاری از چهره‌های شاخص اصلاح ‌طلب، روزنامه ‌نگاران و فعالان ستادهای انتخاباتی میرحسین موسوی و مهدی کروبی در ماه‌های پس از انتخابات ریاست جمهوری از جمله دستگیر شدگان هستند.

با وجود آزادی شماری از فعالان سیاسی و روزنامه نگاران در روزهای اخیر و به قید وثیقه های سنگین، شمار زیادی از بازداشت ‌شدگان حوادث پس از انتخابات همچنان در زندان به سر می‌برند.

XS
SM
MD
LG